KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

10 nehod dronů, které zaujaly média

Ať už dobrý nebo špatný, každý má nějaký názor na drony, malé bezpilotní letouny, které se dostávají v poslední době do popředí zájmu. Definice dronu se mnohdy liší, ale shodné je to, že se jedná o dálkově ovládaný stroj, který je využitelný v mnoha odvětvích. Zde je 10 nehod dronů, které nutí k ostražitosti vůči těmto strojům.
...

1. Pád dronu v blízkosti Bílého domu

V pondělí 26.ledna 2015, jeden z dronů havaroval na trávníku před Bílým domem. Bílý dům má své vlastní specifické omezení letů, ale robota nebylo snadné odhalit. Bezprostředně po incidentu se z bezpečnostních důvodů Bílý dům uzamkl. Později se zjistilo, že drone řídil Shawn Usman a stroj se dostal z dosahu jeho kontroly. Nejednalo se tak o žádný cílený útok.

2. Drone "útok" na německou kancléřku Angelu Merkelovou

Během kampaně Křesťanské a demokratické strany v září 2014 havaroval Parrot AR drone před německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Bezpilotní letoun byl pilotovaný německým členem Pirátské strany jako způsob protivládního protestu. Nikdo nebyl zraněn a nic poškozeno, ale situace zvýšila obavy ohledně dalších takových útoků prostřednictvím dronu.

3. Drone uřízl špičku fotografova nosu

To, co začalo jako zábava, skončilo zraněním. Z dálky řízený robot totiž narazil do tváře fotografa pro Brooklyn Daily, Georgine Benvenuteho. Drone tomuto muži uřízl kousek špičky nosu a pořezal bradu. Drone měl za úkol donést nad trávník větvičku jmelí, pod kterou se měli lidé líbat. Ovládání dronu se však zcela nezdařilo a fotograf to odnesl svými zraněními.

4. Zranění Australského triatlonisty

Na Geraldton triatlonu v Austrálii byl drone používán k fotografování sportovců, když narazil do triatlonisty Raije Ogdena. Bezpilotní letadélko způsobilo sportovci menší ránu na hlavě, což vyžadovalo nakonec i stehy. Provozovatel dronu, fotograf Warren Abrams tvrdí, že robot havaroval poté, co někdo v publiku ukradl řídící zařízení dronu.

5. Zranění ve Virginii

Na podzim roku 2013 se sešli diváci na festivalu s živou hudbou, kde byl hlavní atrakcí běh býků, podobný těm ve Španělsku. Během festivalu létal nad místem dění drone, který vše natáčel. Naneštěstí se ale stroj vymkl kontrole a narazil do stánků, kde zranil několik lidí.

6. Drone letěl příliš blízko vrtulníku

Jednou z hlavních starostí pro spotřebitele dronu je potenciál řízení bezpilotních letounů v okupovaném vzdušném prostoru. Ve Washingtonu došlo k takové situaci, kdy si pilot jednoho z vrtulníků využívaných pro média všiml, že vedle něj příliš blízko letí drone. Pilot včas zareagoval a nic se nestalo, avšak rozvířilo to diskuze ohledně dronů, které se do takovýchto nebezpečných situací dostávají relativně často. Američtí úředníci mají nahlášeno až 25 takových případů měsíčně. Rekreační drony nemají ani povoleno, aby létaly ve výšce, kde se nacházejí běžná letadla.

7. Drone málem narazil do Airbusu A320

V červenci 2014 se drone těsně vyhnul kolizi s Airbusem A320, který vzlétl z londýnského letiště Heathrow. Letadlo bylo na asi 700 stopách, když došlo k incidentu a BBC uvedla, že Úřad pro civilní letectví (CAA) hodnotilo událost jako "vážné riziko srážky," což je nejvyšší hodnocení, jaké může dát.

8. Náraz do Prismatic Spring

Jeden Holanďan rozbil svůj drone, když s ním naletěl do Grand Prismatic Spring, slavného horkého pramene v Yellowstonském národním parku. V té době byli na místě strážci parku, kteří se domnívali, že pád dronu do pramene i jeho vyprošťování by mohlo pramen poničit.

9. Na drone zaútočil jestřáb

V některých případech příroda bojuje s člověkem vyrobenými stroji. Jeden z dronů se tak setkal s drápy červeného jestřába, když létal nad Cambridge. Drone však zachytil celou potyčku a video bylo následně zachráněno a začalo se šířit internetem. To však dokazuje, že tento stroj může znamenat nebezpečí i pro zvěř.

10. Drone proletěl nad stadionem Bank of America

Nic netušící fanoušci a hráči byli překvapeni, když drone proletěl přes stadion Bank of America během fotbalového zápasu v Severní Karolíně loni v srpnu. Drone nezpůsobil žádnou škodu, ale jeho provozovatel byl zadržen, protože výrazně narušil průběh zápasu. Tento incident spolu s podobnými situacemi, vyvolal potřebu sankcionování a kriminalizování takovéhoto použití dronu.

Autor: ElS, Zdroj: Yahoo news
Foto: Don McCullough CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek