KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Evropa staví další zeď: Makedonie se ostnatým drátem brání přílivu lidí z Řecka

Makedonie zahájila výstavbu nového plotu s ostnatým drátem na svých hranicích s Řeckem. Nový plot bude stát souběžně se stávajícím podobným oplocením a má za úkol ještě více ztížit migrantům vstup na území této balkánské země.
...

Cílem je uprchlíky odradit

Od loňského listopadu Makedonie povoluje vstup na své území pouze uprchlíkům ze Sýrie Iráku a Afghánistánu, ale do země se pokoušejí dostat i migranti z dalších států.

„Naším cílem je směrem k migrantům vyslat zprávu, že máme dvojitý plot, a proto ať nezkoušejí nelegální přechod hranic,“ řekl jeden z předních armádních úředníků.

Od začátku roku přišlo do Makedonie 68 000 uprchlíků a podle policejních zpráv se další 4000 lidí pokusily v lednu přejít hranice nelegálně.

Evropská komise minulý měsíc slíbila pomoc se zvýšením bezpečnosti na řecko-makedonských hranicích a v současné době zde pomáhá regulovat uprchlickou vlnu více než 60 policistů z různých zemí.

Macedonia started reinforcing the border fence with Greece, doubling it with another fence, which is expected to increase the control of the migrant flow

Makedonie v nedávné době několikrát pro uprchlíky uzavřela hranici a i nyní umožňuje vstup pouze těm, kteří chtějí pokračovat do Německa nebo Rakouska.

Makedonský ministr zahraničí Nikola Poposki v lednu oznámil, že jeho vláda nemá v úmyslu zcela hranici uzavřít, ale chce ve spolupráci s Evropskou unií „provést potřebné kroky“ a pomáhat tak s řešením krize.

Jeden z armádních představitelů oznámil, že nový plot bude stát ve vzdálenosti pěti metrů od stávajícího plotu postaveného loni v listopadu na obou stranách hraničního přechodu v Gegeliji, kudy uprchlíci putují do Makedonie. Odmítl však doplnit, jak dlouhý nový plot bude. Místní média však informovala, že by se měl táhnout podél hranice v délce více než 30 kilometrů.

Humanitární pracovník v Gegeliji Lence Zdravkin řekl, že v souvislosti se zahájením stavby nového plotu zde začíná být situace na hranicích „poněkud napjatá“.

European Union nations anxious to stem the flow of asylum-seekers coming through the Balkans are increasingly considering sending more help to non-member Macedonia as a better way to protect European borders 

Makedonie z Řecka přes přechod v Gegeliji pouští pouze migranty z vybraných zemí, kteří chtějí pokračovat do západní Evropy.

Pochvala pro Makedonii, výtka Řecku

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz během své návštěvy v bosenském Sarajevu pochválil Makedonii za její úsilí směřující ke zpomalení vlny migrantů a současně dodal, že řecká vláda „v této oblasti příliš nepomáhá“.

„Chceme to Makedonii zjednodušit a pomoci jí i dalším zemím, které nejsou schopné řešit migrační krizi vlastními silami,“ řekl Kurz novinářům.

Podle informací turecké tiskové agentury se v pondělí při pokusu o plavbu z Turecka do Řecka v Egejském moři utopilo 24 migrantů včetně 11 dětí. Během letošního ledna se v celém Středomoří utopilo více než 360 uprchlíků.

Bulharské úřady v neděli oznámily, že v odlehlé hornaté oblasti byly nalezeny dvě mrtvé migrantky, které zemřely v důsledku chladného počasí.

 

Autor: jil                                                                                             

Zdroj: Daily Mail

Foto: AP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek