KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Francouzští muslimové navštívili na protest vůči ISIS nedělní mši v kostele, kde byl zavražděn kněz

Francouzští a italští muslimové vyjádřili své stanovisko vůči Islámskému státu a jeho vražedným akcím tím, že navštívili nedělní mši v kostelech a katedrálách po celé Francii a Itálii. Několik desítek muslimů se sešlo také v gotické katedrále v Rouen v severní Francii, kde byl minulý týden dvěma islámskými extrémisty zavražděn 85letý kněz Jacques Hamel.

...

Věřící z Rouen byli přítomností muslimů dojati

„Jsme velmi dojati přítomností našich muslimských přátel a já se domnívám, že to je velice odvážný čin, že přišli až sem k nám,“ uvedl Dominique Lebrun, arcibiskup z Rouen. Někteří muslimové seděli hned v prvních řadách naproti oltáři, u kterého zemřel násilnou smrtí zdejší kněz.

Minulý týden v úterý jej zavraždili džihádisté Adel Kermiche a Abdelmalik Petitjean, kteří si svůj hrůzný čin dokonce natočili. Kněz musel před oltářem pokleknout a útočníci mu poté podřízli hrdlo. Na nedělní bohoslužbě byla přítomna i jedna z jeptišek, kterou džihádisté drželi spolu s několika dalšími lidmi jako rukojmí. Jeptiška se připojila k ostatním katolíkům a pozdravila se i s muslimskými věřícími.


Před kostelem dokonce muslimští věřící rozvinuli transparent s nápisem „Lásku pro všechny, nenávist pro nikoho“. Místní pravidelní návštěvníci kostela označili toto gesto za „úžasné“. Většina muslimů, kteří se zúčastnili bohoslužby v Rouen, uznává proud islámu zvaný Ahmadíja, který odmítá Mohameda jakožto posledního proroka.


Imámové vyzývají věřící, aby hlásili cokoliv podezřelého

Podobná shromáždění v neděli proběhla i na jiných místech ve Francii i v sousední Itálii. Rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur uvedl při proslovu v pařížské katedrále Notre Dame, že muslimové rozhodně chtějí žít v míru. „Situace je vážná. Nastal čas, abychom se všichni spojili a nikdo nás tak nemohl rozdělit,“ řekl Boubakeur.

Obdobné mše proběhly i v několika italských kostelech, člen Unie italských islámských komunit Mohammed ben Mohammed uvedl, že věřící by měli nahlásit každého, kdo může mít záměr spáchat nějaký útok. „Jsem přesvědčen o tom, že jsou mezi námi věřící, kteří jsou připraveni mluvit,“ řekl Mohammed.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek