KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

GLOSA: Kde nyní Lewis Hamilton stojí mezi nejlepšími z nejlepších?

Brit Lewis Hamilton se včera večer stal nejúspěšnějším britským pilotem Formule 1 a teprve pátým jezdcem v historii F1ček, kterému se podařilo získat čtvrtý titul mistra světa. Nedošlo k tomu zřejmě za těch nejideálnějších podmínek, ale na to se historie neptá. Na co se však nepochybně nyní zeptá, je Hamiltonova aktuální pozice ve srovnání s dalšími velikány tohoto sportu.

...

Hamiltonova pozice před včerejším závodem v Mexico City byla více než pohodlná. Ze třetí startovní pozice mohl klidně nechat první dva Sebastiana Vettela a Maxe Verstappena odjet do dáli a spoléhat se na ochranu v podobě týmového kolegy Fina Bottase, který startoval hned za ním. I kdyby Vettel nakrásně vyhrál, cokoliv lepšího než 6. místo mu zaručovalo titul.

Start do závodu nakonec dopadl velmi dobře, Hamiltonovi se podařilo dostat do vzdušného pytle za Vettela a Verstappena a do první zatáčky se trojice soků dokonce řítila bok po boku. V druhé zatáčce se Hamilton pokusil využít těsného souboje mladičkého Maxe s jeho soupeřem o titul Vettelem, zabral si závodní stopu a z třetí zatáčky vyjížděl již druhý, těsně za difuzorem Verstappena a především – těsně před předním křídlem Vettela.

Studené pneumatiky a špatný grip mexické tratě však zapříčinily, že když se necelých tisíc koní za Vettelovými zády pod plným plynem při výjezdu z třetí zatáčky splašilo, zadní část monopostu se začala vzpouzet a jeho přední křídlo se velmi ochotně zakouslo do pravého zadního kola Hamiltona i do jeho zadního difuzoru, z kterého si notnou část ukouslo, přičemž prorazilo pneumatiku.

Výsledkem byl Hamilton kulhající s defektem a Vettel, který se před britského soupeře sice dostal, ale díky absenci velké části předního křídla se rychle stával snadnou kořistí všech ostatních. Již od druhého kola tak oba stáli před stíhací jízdou z chvostu pole, která byla hrubě v neprospěch Vettela, který potřeboval minimálně 2. místo, navíc za podmínky, že se Hamiltonovi nepodaří dosáhnout na 9. bodované místo.

Ač to zpočátku díky poškozenému difuzoru a podlaze Hamiltonova vozu, díky kterým na trati téměř nemohl následovat žádný vůz, vypadalo nadějně, Hamilton se oklepal a začal pomalu stoupat z 20. místa za Vettelem, který už v té době klepal na první bodovanou desítku.

Vettelova stíhací jízda, při které několikrát překonal stávající rekord mexického okruhu, se nakonec zastavila na 4. místě. Ztráta téměř 50 sekund na druhého Bottase a Hamilton po fantastickém souboji s Alonsem na 9. místě znamenaly konec jeho nadějí a historický okamžik pro Formuli 1, která korunovala teprve pátého muže v historii po čtvrté v jeho kariéře mistrem světa.

Nejúspěšnější šampioni v historii F1:


Dvaatřicetiletého Hamiltona úspěch katapultoval do společnosti velikánů F1, jako byli Michael Schumacher či Juan Manuel Fangio, po bok Sebastiana Vettela, který již má na svém kontě rovněž 4 tituly, a v neposlední řadě také na špici britského žebříčku, kde je nyní Hamilton s kvartetem titulů mistra světa osamocen jako jediný Brit poté, co překonal hattrick Sira Jackieho Stewarta, který s ním od svého titulu v roce 2015 po dvě sezóny sdílel.

Britští šampioni Formule 1:


Šlo o magické zakončení fantastické sezóny, ve které Hamilton svými výkony mimo jiné překonal historický rekord nejvíce startů z pole position. A víc vítězných závodů než Hamilton v historii F1 získal již pouze Michael Schumacher.

Nejvyšší počet vyhraných Velkých cen:


Co o Hamiltonovi říkají?

Šéf Mercedesu Toto Wolff: „Lewis je blízko překonání všech rekordů, které byly dosud ve Formuli 1 stanoveny. A je jen otázkou času, než lidé řeknou, že je na cestě k tomu stát se nejlepším jezdcem, jaký kdy existoval.“

Dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso (McLaren): „Jsem v jistém smyslu šťastný, že Lewis získal svůj čtvrtý titul. Je divné vidět čtyři Vettelovy a tři pro Hamiltona, teď to dává víc smyslu. Myslím, že Lewis měl lepší závodní kariéru.“Felipe Massa, s kterým Lewis bojoval o titul v roce 2008 až do poslední zatáčky šampionátu (Williams): „Lewis je jednoznačně jeden z nejlepších pilotů v historii Formule 1. Nemůžete ho vážně snižovat nebo posouvat na jinou úroveň ve srovnání s Michaelem Schumacherem a Ayronem Sennou. Je tam.“

Bývalý týmový kolega z McLarenu a šampion z roku 2009 Jenson Button: „Je pravděpodobně nejnadanějším jezdcem, který kdy řídil vůz Formule 1.“

Pilot stáje Force India Sergio Perez: „Lewis je nejlepším pilotem na roštu. Lewis je něco speciálního.“Technický ředitel Mercedesu James Allison: „Lewis je přesně na vrcholu své kariéry a jeden z velikánů tohoto sportu. Být po jeho boku v úžasné sezóně plné propadů a úspěchů a velkého dramatu završené jeho čtvrtým titulem je pro všechny z nás skvělé.“

Konec diskuzí a pochybností

Řídit Formuli 1 (zvlášť letos) není žádný med a stejně, jako v určitou chvíli museli kritici přiznat, že „uplakánek“ Vettel s „věčně nejlepším vozem“ je brilantní pilot, protože ani při tom největším představitelném štěstí někomu jen tak nespadnou čtyři tituly mistra světa do klína, je načase, aby si fanoušci F1 přiznali, že ať se jim to líbí nebo ne, sledovali v posledních letech zrod další formulové legendy.

Konzistentnost, fyzická kondice a psychická odolnost nutná k tomu dotáhnout sezónu k vítěznému konci je něčím tak úctyhodným, že jsou dodnes vysoce respektování bez výjimky všichni, kdo to dokázali, byť jednou jedinkrát. Čtyřikrát? To už je z pohledu dlouhodobě neupadající motivace, konzistence a talentu trochu jinde. A Schumacher je přirozeně ve svém vlastním Vesmíru.


Hamilton však, zdá se, začíná pomýšlet i na tento jeho rekord. Krátce po své korunovaci letošním mistrem světa fanouškům i světu slíbil, že se zdaleka nechystá do závodnického důchodu: „Čtyři je skvělé číslo, ale já chci číslo pět.“

Jak dlouho bude Hamilton pokračovat?

Byť Hamilton míří pro pátý titul, který by z něj udělal nejúspěšnějšího pilota F1 současnosti, stále odmítá podepsat smlouvu přesahující příští sezónu 2018, kdy jeho kontrakt s Mercedesem vyprší.

„Užívám si pilotování víc než kdy dříve,“ přiznal Hamilton v pozávodním rozhovoru komentátorům Sky F1 Simonu Lazenbymu, Martinu Brudlovi a Damonu Hillovi. „Ať už je to několik [let], pár, nebo jeden, budu tady určitě příští rok a doufám, že ještě trochu déle.“

„Po Formuli 1 je ještě dlouhý život a nechci jej dělat ani o trochu delší, než bude muset být, protože tohle je nejlepší období mého dosavadního života. Mimo kariéru ve Formuli 1 jsou stále skvělé věci, na kterých nyní pracují, ale řízení si užívám víc než kdy předtím.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek