KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Jedno z největších italských uprchlických center bylo dle policie deset let pod kontrolou mafie

Italská policie uvedla, že jedno z největších uprchlických center v zemi bylo po dobu více než 10 let v rukou mafie. Při pondělní razii v rámci vyšetřování této kriminální činnosti byly zatčeny desítky podezřelých.

...

Policejní zpráva tvrdí, že mafiánský klan Arena dlouhodobě vydělával peníze na poskytování služeb uprchlickému centru Sant'Anna Cara ležícímu v regionu Isola di Capo Rizzuto, který se nachází na samém jihu Itálie, a také na nezákonném čerpání peněz ze státních fondů.

Klan měl svou činnost skrýt za místní katolickou charitu, která je oficiálním provozovatelem uprchlického centra. Tyto skutečnosti vyšly najevo v pondělí, když místní policie zadržela při razii celkem 68 lidí včetně jednoho kněze.

Dalším ze zadržených byl Leonardo Sacco, který je hlavou katolické asociace Misericordia. Ta měla provoz uprchlického centra, jež má kapacitu pro ubytování 1500 lidí, na starosti.

Má se za to, že klan Arena, který je součástí známé kalábrijské zločinecké organizace 'Ndrangheta, odčerpal více než třetinu všech dotací v celkové hodnotě 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč), které byly pro centrum za posledních 10 let od státu vyčleněny. Zadržený kněz Edoardo Scordio měl údajně jen letos obdržet 132 000 eur (3,6 milionu Kč) za své „duchovní služby“ pro účely organizace.

Policie z města Catanzaro, které se nachází v jihoitalském kraji Kalábrie, uvedla, že na zadržení podezřelých „obviněných ze spolupráce s mafií, vydírání, nelegálního držení zbraní, podvodů, zpronevěry, poškozování státu a krádeže“ se podílelo více než 500 policistů.

Zadržení přichází 2 roky poté, co italský týdeník L'Espresso zveřejnil vyšetřování, které uvádělo, že dochází ke krádežím finančních prostředků a že manažeři vydělávají na hladovějících migrantech, kteří v inkriminovaném centru žijí.

O rok dříve provozovatelé centra uvedli velmi přehnané a nepravdivé údaje o tom, kolik migrantů se tehdy v centru nacházelo. V roce 2013 zase zdravotní inspekce zjistila, že žadatelé o azyl zde dostávají pouze malé porce prošlého jídla.

Policie se domnívá, že klan prostřednictvím Sacca zadával zakázky dalším členům syndikátu 'Ndrangheta, například pro nákup zásob jídla, a zakládal také vlastní asociace.

Podle italské političky Rosy Bindiové, která stojí v čele parlamentní komise proti mafii, bylo uprchlické centrum účinně přeměněno na „provozovnu tisku peněz pro organizovaný zločin“. 

„Tato činnost ukazuje schopnost mafie využít slabin a křehkosti naší doby pomocí svých predátorských a parazitických přístupů,“ dodala Bindiová.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek