KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Pokud zklame vláda, začnou za ni řešit problémy sami občané

Nejjednodušší je, morálně se rozhořčit nad pachateli útoku na sociální centrum „Klinika“, co nejdůrazněji je odsoudit a ukázat, že jsme „lepší“.
...

Samozřejmě, že se jedná o neomluvitelný čin, ale minimálně stejně neomluvitelné je, že Vláda ČR ani po roce uprchlické krize nenabídla občanům žádné řešení. Lidé nevidí „světlo na konci tunelu“, jinými slovy kdy a zda vůbec migrační krize skončí, a proto začínají problém řešit sami. Nejjednodušším způsobem, jak ukázat migrantům, že je tady vůbec, ale vůbec nechceme, jsou právě ony pověstné „Molotovovi koktejly“.

Znovu opakuji, skutečné řešení vidím v tom, že vláda svým občanům konečně nějaké reálné řešení migrační krize nabídne. Obávám se, že není nejlepším způsobem, jak problém s uprchlíky řešit -  internovat je v nějaké, pro ně exotické středoevropské zemičce, nutit je aby se integrovali, jinými slovy naučili se český jazyk, který  nikde jinde neupotřebí a pokoušet se jim vštípit, že se musí chovat jako my, ačkoliv jim naše chování připadá mnohdy absurdní, ba přímo nepřípustné. A naopak - nedovedu si představit, že by pro Čechy bylo přípustné, aby měl muslim jednu či více deseti- či dvanáctiletých manželek. Překvapuje mě, jak málo se mluví o možnosti poskytnout uprchlíkům dočasný azyl, anebo jen formalizovat možnost, aby tu migranti v bezpečí a snesitelných podmínkách mohli přečkat, než se situace v jejich domovině zlepší, aby se mohli vrátit.  

Jistě se mohu mýlit, ale pokud by vláda řekla: „loď jménem Česká republika může vzít na palubu tolik a tolik uprchlíků, aniž by se sama potopila“ a dodala „necháme je na palubě jen tak dlouho, než se u nich doma nezlepší podmínky, aby se mohli vrátit“, tak by to občané pochopili, nebo alespoň jejich rozumnější polovina.

Prázdně plácat o nutnosti „uzavřít společné hranice“, když to právně nejde, začíná už být ze strany vlády trapné a směšné. Znovu opakuji: „námořní právo přikazuje trosečníky vzít na palubu“. V momentě, kdy migranti vidí, že se k nim blíží loď Frontexu, nebo řecké pohraniční stráže, sami si schválně rozříznou člun, začnou se „topit“ a tím cíleně získávají statut „trosečníka“. Samozřejmě, že je to finta, ale účinná, protože podle mezinárodního práva lodě pohraniční stráže nemohou dělat nic jiného než je vzít na palubu a přivézt do nejbližšího přístavu, kde mohou žádat o azyl a mají vyhráno!

Stavět ploty též není řešením, protože se tím proud uprchlíků neomezuje, ale jen přelévá (přesměrovává). Postavit plot na makedonsko-bulharských hranicích znamená, že se  jejich proud (jen) přesměruje přes albánské hranice do Černé Hory a odtud dále do Evropy. Nu a spoléhat na Turky, že budou uprchlíkům, „za úplatu“ bránit v plavbě do Řecka je ta nejnaivnější myšlenka, kterou jsem slyšel. Konec konců počet nově přišedších uprchlíků v lednu tohoto roku právě z Turecka, má slova jen potvrzuje.

Mohu se jistě opět mýlit, ale nejrozumnější by bylo, pokud by česká vláda začala s vlastním obyvatelstvem vést na téma uprchlíků diskusi. Může nám nabídnout na výběr ze tří možností:

1/ nepřijmout už ani jednoho uprchlíka a vypovědět tak solidaritu těm státům, které už jich velké množství přijaly. Samozřejmě, že následně musíme počítat s jejich odvetou. „Nepomůžete-li teď s uprchlíky nám, později, až to budete zase potřebovat, nepomůžeme my vám“;

2/ nepřevezme sice ani jednoho uprchlíka, ale jsme ochotni zaplatit těm státům, které už uprchlíky přijaly a přispět tak na úhradu nákladů, které s jejich pobytem mají;

3/ solidárně přijmeme určitý počet uprchlíků, např. do výše 1% naší stávající populace a necháme je u nás tak dlouho, dokud se situace v jejich domovině nezlepší, aby se mohli vrátit.

Jinými slovy, „míč“ je na straně vlády ČR. Pokud s obyvatelstvem uzavře společenskou smlouvu „Jak migrační vlnu řešit“ a občané uvidí světlo na konci tunelu, vyrazí tak z rukou zbraň těm, kteří chtějí imigranty sami trestat. Pokud ne, obávám se, že „Molotovovi koktejly“ budou létat čím dál tím častěji.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek