KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

RECENZE: Hezké, ale prázdné. Ghost in the Shell potěší jen nenáročné scifisty

Scarlett Johansson v americké adaptaci slavné mangy pátrá po své minulosti a snaží se zabránit teroristickému útoku na svého zaměstnavatele. Kromě hereččiných křivek však snímek Ruperta Sanderse ničím nenadchne.

...

Cyberpunk light

Manga a anime verze Ghost in the Shell patří k základním kamenům subžánru cyberpunku, jenž výrazně ovlivnil dnes již klasickou sci-fi Matrix. Hollywood s adaptací dlouhou dobu otálel, až vizuální oko režiséra Ruperta Sanderse a pohledná tvář Scarlett Johansson přiměly producenty ke štědrému zafinancování projektu, který si však nevidí dál než za první digitální kulisu.

Je nesmírně těžké určit, pro koho je adaptace Ghost in the Shell určená. Skalní příznivce původních komiksů a animovaných filmů jistě nepotěší skutečnost, že scénář filmu jen patlá dohromady motivy z různých koutů GitS univerza, ale vynechává kontext a tím pádem i jakoukoli myšlenkovou vrstvu. Řadoví akční fanoušci pak budou neuspokojeni pomalostí filmu, který ani přes svou přímočarost nenabídne oslňující sci-fi akci.

Sandersův film přitom nepůsobí ani jako vyložený nepodarek. Je na něm vidět silné vizuální cítění zdatných tvůrců. A to ať už jde o kostýmy, speciální efekty či výpravu, jež obratem přenáší do Japonska budoucnosti. Jenže i sebezajímavější vize se přejí, postrádá-li jakoukoli hlubší náplň, a to je v případě filmu kámen úrazu.

Hra na efekt

Příběh hlavní hrdinky, jejíž jedinou živou tkání je její mozek, je na dnešní poměry až smutně tuctový a nenabízí o moc víc než například předloňský snímek Chappie. Jen velmi vágně se mluví o rozdílech mezi člověkem a strojem, o důležitosti těla vůči mozku a ztrátě vlastní vůle ve světě ovládaném korporacemi, jež si dovolí vše.

I ústřední detektivní linie, v níž hrdinka s rovněž vágním jménem Major pátrá po nebezpečném kyberteroristovi, aby odhalila dávná tajemství sebe sama, je jen rutinní přehlídkou žánrových klišé, které jsme viděli už tolikrát, že nemohou bavit snad ani ty nejnáročnější z nejnáročnějších.

Sanders sice umně pracuje s obrazem a zvukem, díky čemuž má film konstantně silnou atmosféru. Ta však slábne pod nánosem nevýrazného herectví, místy zcela tupých dialogů a úsměvně zrežírovaných scén, které místo dojemných emocí vyvolávají spíše úšklebek.

Ghost in the Shell působí jako film, který možná měl v rané fázi vývoje ambice být důležitým příspěvkem do sci-fi žánru. Někdy v průběhu vzniku se však začaly odsekávat jednotlivá zajímavá témata a zůstala jen chabá dějová kostra, která by strašně moc potřebovala být obalená šťavnatým masem. A když už ne filosofickým jako předloha, tak alespoň originálně akčním, jež by dalo zapomenout na to, jak přímočarý a neoriginální snímek tvůrci v kinech předkládají.

Hodnocení: 40 %


Autor: Petr Semecký

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek