KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Rusko posiluje budování severních vojenských zařízení

Ruská Federální agentura pro speciální výstavbu (Specstroj) navýšila počet inženýrů pracujících na výstavbě zařízení ministerstva obrany v Arktidě na 1500. Píše se to ve zprávě agentury Specstroj, kterou se v úterý podařilo získat tiskové agentuře TASS. Ve zprávě se dále píše, že v současné době je realizováno asi 13 vládních zakázek na výstavbu vojenských základen a letišť v této oblasti.
...

Mohutná výstavba i průzkum v Arktidě

Výstavba probíhá v Alexandrově zemi (souostroví Země Františka Josefa), v osadě Rogačevo (Nová země), ostrově Srednyj (souostroví Severní země), na Wrangelově ostrově a mysu Schmidt (Čukotka) a na ostrově Kotělnyj (Novosibiřské ostrovy). Na staveniště bylo v prvním pololetí letošního roku dodáno 57 700 tun stavebního materiálu a dalších více než 24 200 tun nákladu je v přístavech připraveno k odeslání.

V ruské arktické zóně v současné době pracuje na zařízeních Specstroje 1490 pracovníků v 337 technologických jednotkách. V brzké době bude na ostrovy vyslána další skupina 105 vysoce kvalifikovaných pracovníků a technického personálu,“ informoval Specstroj. „Práce probíhají non-stop i během polární noci ve dvou až třech směnách.“

Jednotky ruské Severní arktické brigádní flotily dorazily na ostrov Kotělnyj v polovině září a začaly zde budovat základní tábor. Dohromady na ostrov připlulo 230 vojáků a 30 pásových vozidel. Dalším krokem je rozvoj nových teritorií: vědecký průzkum expedice vojenských hydrologů objevil v zálivech Borzová, Šedová, Glazová a Vilkitskij v blízkosti Země Františka Josefa a Nové země devět dosud neznámých ostrovů.

Obnova sovětských základen

Před rokem 1990 mělo Rusko v Arktidě vyspělou letištní infrastrukturu. Ministerstvo obrany nyní intenzivně obnovuje tyto sovětské letecké základny. Jako první bylo obnoveno strategické letiště Temp na ostrově Kotělnyj a teď se pracuje na leteckých dráhách v Tiksi, Narjan-Maru, Alykelu, Anadyr Rogačevu, Nagurském a základně pro bombardéry Severní flotily na poloostrově Kola. Do Arktidy míří ruské letecké síly i protivzdušná obrana. Podle velitele vzdušných sil Viktora Bondareva „zde budou nasazeny standardní pluky a plné divize.“

Prezident Vladimír Putin v roce 2014 zařadil obranu arktických hranic země na seznam hlavních úkolů ozbrojených sil. Proto bylo v roce 2014 ruskou armádou založeno spojené arktické strategické velitelství Sever v rámci Severní flotily. Jeho jednotky byly posíleny vojáky i technikou ze západních, středních a východních vojenských obvodů, které se nacházejí v oblastech v blízkosti polárního kruhu.

Rusko též na Nových sibiřských ostrovech, Zemi Františka Josefa, souostroví Nová země a dalších místech ruské Arktidy buduje 10 letišť a 13 radarových stanic protivzdušné obrany. Hlavní údernou sílou Severní flotily budou dvě motorizované pěchotní brigády a síly protivzdušné obrany disponující raketami PANCIR-S1 a dalšími systémy. Navíc, až bude v roce 2017 kompletně dokončeno letiště Tiksi, bude vybaveno modernizovanými stíhačkami MiG-31.

Autor: jil

Zdroj: TASS

Foto: NOAA PMEL, CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek