KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž (Torre pendete) se nachází v italském městě Pisa na Náměstí zázraků (Campo dei Miracoli) společně s dómem (chrámem, jehož je zároveň zvonicí) a baptisérií (křestní kaplí). Je 56 metrů vysoká, má kruhový půdorys a je postavena z bílého mramoru. Její sláva nepochází z jejího brilantního a dokonalého zpracování, ale překvapivě z její nedokonalosti. Celá věž je v současné době vychýlena na pravou stranu, a to cca o 3 metry od kolmice.

...

Stavba věže započala v roce 1173 a vedli ji architekti Bonnano Pisano a Wilhelm von Innsbruck. Ani jeden z nich se však dokončení stavby nedožil. Oba architekti již od počátku věděli, že celá stavba bude stát na měkkém podloží. S mírným náklonem bylo tedy pravděpodobně počítáno. Věž se velmi brzy po začátku stavby začala naklánět, avšak původní náklon byl na opačnou stranu, než jak je tomu nyní. Stavitelé se tento náklon pokoušeli minimializovat tím, že do základů věže přidali kameny a větve. Tím se sice podařilo náklon srovnat, nicméně věž se později začala naklánět znova – tentokrát na opačnou stranu. Po dokončení prvních tří pater v roce 1185 byl náklon již tak patrný, že musely být veškeré další stavební práce pozastaveny. O 90 let později byla věž protažena o další poschodí. Nový architekt Giovanni di Simone se náklon věže pokoušel řešit tím, že další patra stavěl na opačnou stranu vůči náklonu, aby se tak posunulo těžiště věže. Tento způsob se zdál vcelku úspěšný a věž se nadále nakláněla pomaleji. Naklánění věže se však nepodařilo zastavit úplně, a tak byla stavba tehdy již šestipatrové věže opět zastavena. Do konce 20. století se vychýlení věže dostalo na již kritickou hranici 5 metrů. Proto byla věž roku 1990 uzavřena pro veřejnost a započaly záchranné práce. Do země byla zapuštěna železná lana a náklon se podařilo snížit na zhruba 3 metry. Díky tomuto zásahu mohla být věž v nedávné době opět otevřena veřejnosti.

Věž se tyčí do výše deseti poschodí (včetně prostoru pro zvony na vrcholu věže) a na vrchol vede 294 schodů, které při výstupu vyvolávají v člověkku pocit táhnutí na stranu. Celá stavba je postavena v románsko – pisánském stavebním slohu. Je zde však patrný vliv islámské nebo byzantské architektury, a to především proto, že myšlenka postavit u křesťanského chrámu zvonici samostatně byla pravděpodobně inspirována islámskými minarety. Šest centrálních poschodí zvenčí zdobí slepé arkády, které jsou střídavě obloženy červeným a bílým mramorem. Celá věž je korunována zvonicí se sedmi zvony, které v minulosti nebyly svou vahou příliš příznivé pro náklon věže, nicméně díky již zmíněným záchranným pracím dnes nepředstavují žádnou potenciální hrozbu.

Při pohledu na celý komplex budov stojících na Náměstí zázraků se může zdát, že Šikmá věž k nim vůbec nepatří. Avšak právě tato role „ošklivého káčátka“ jí vynesla slávu po celém světě. Bude tedy zajímavé sledovat, jaká bude její popularita po úplném narovnání, které architekti plánují do dvou let. Pokud se tento plán podaří uskutečnit, je možné, že tato chlouba Itálie ztratí své kouzlo a upadne v zapomnění.


Foto: Wikimedia

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek