KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Skončí jednou lidstvo stejně jako dinosauři?

Lidé se v dnešní době nepokoušejí zjistit pouze to, jak přesně se vyvinuli a proč existují. Překvapivě se zajímají také o svůj možný konec v budoucnosti. Bylo zde již mnoho předpovědí a fenoménů o konci světa – jeden z posledních se točil okolo 21. prosince 2012, kdy končil Mayský kalendář, což mělo mít za následek konec světa. Avšak existují zde i reálnější hrozby a jedna taková před pár lety vyplula na povrch.
...

Radarová stanice Goldstone v Mohavské poušti

23. února 1950 objevil americký astrolog Carl A.  Wirtanen, pracující na Lickově observatoři v Kalifornii, asteroid. Svůj objev pozoroval asi 17 dní a pojmenoval jej jako „1950 DA“ (katalogové číslo 29075). Tento asteroid byl zařazen do skupiny „Apollo“, kam patří všechny podobné objekty, jejichž oběžná dráha je nedaleko Země. Dalších 50 let tento objekt, putující dál Vesmírem, nikdo nezahlédl.

31. prosince 2000 byl na obloze zaměřen neznámý objekt. Bylo zjištěno, že se jedná o ztracený asteroid 1950 DA. Ve dnech 3. – 7. března 2001 proběhlo snímání tohoto asteroidu pomocí radarů. Na pozorování se podílela radarová stanice Goldstone, která patří NASA a leží v Mohavské poušti ve státě Kalifornie, a také observatoř Arecibo, která leží v Portoriku. Pozorování probíhalo v době, kdy byl asteroid od Země vzdálen 7,8 milionů kilometrů, což je vzdálenost zhruba 21 krát větší, než je vzdálenost Měsíce.

Radarové snímky ukázaly, že asteroid má průměr asi 1,1 km. Analýzy poté ukázaly, že asteroid se kolem své osy otočí přibližně jednou za 2,1 hodiny a je pravděpodobně tvořen niklem a železem. Po zjištění těchto informací započal výpočet dráhy tělesa, který ukázal velmi blízké přblížení tělesa k Zemi v roce 2880. Objevila se také reálná hrozba srážky se Zemí.

Vědci se tedy pokusili zpřesnit výpočty tím, že vzali v potaz všechny vlivy, které na asteroid působí a budou působit. Mezi tyto vlivy patří například vliv dopadu slunečních paprsků na povrch asteroidu, nebo gravitační vlivy dalších 7000 objektů (planetek a blízkých hvězd) v okolí asteroidu. Konečné výpočty opravdu ukazují možnost srážky asteroidu se Zemí, a to přesně 16. března 2880.

Současná pravděpodobnost srážky je 1:300, ale ani datum dopadu asteroidu, ani pravděpodobnost tohoto dopadu nejsou prozatím finální. Vědci totiž doposud neznají přesné rozměry, hmotnost a tvar asteroidu. Další důležitou neznámou je intenzita odrazu slunečních paprsků od povrchu asteroidu, která může mít malý, ale v konečném výsledku rozhodující vliv na výsledek přiblížení. Výzkumem a pozorováním asteroidu je v současné době pověřen věděcký tým NASA pod vedením Jona Giorginiho.

Lidstvu tedy nezbývá, než dál pokračovat v pozorování objektu s názvem 1950 DA, který se mezitím poklidně otáčí kolem své osy miliony kilometrů od zemského povrchu. Další pozorování a měření v budoucnosti by vědcům měly pomoci zpřesnit své výpočty a určit tak konečné datum průletu / srážky. Snad se tedy jednou naši potomci dozvědí přesné informace o tom, kdy budou moci na noční obloze tento objekti pozorovat, nebo kdy mohou očekávat „konec světa“. Možná by bylo lepší doufat v první řadě v to, že zde na Zemi ještě nějací potomci budou.

 

Zdroje:

NASA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek