KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Sociální fastfood: Když chceš sežrat celý svět

Možná (a asi ano) je to úplná banalita, ale dnešní doba už přestává být světem uživatelů a stává se z ní plnohodnotná doba globálního fast foodu. Ve všem a všude. Filozofie - sežrat, odrat, využít a užít si, k tomu rychle, hned teď a bez přemýšlení – na plno frčí už několik let, ale nyní už kvete tak moc, že její vůni cítím všude.

...

V práci

Každý, už i ten starý dědeček, dnes říká – dnešní doba je jiná, rychlá a chytrá. Internet a globalizace umožňují být kdekoliv a pracovat či komunikovat odkudkoliv, což je dobře, neboť to dává každému velkou svobodu. Ale proč je i v takovém světě nemožné pracovat na jednom místě neříkám 20, ale aspoň 10 let? Drží se pouze Japonsko, které ještě má nějaké tradice – jeden život a jedno zaměstnání.

Evropa a celý civilizovaný svět už ale dávno pracují na principu odšťavňovače. Vezmeme jednoho člověka, vymačkáme z něj všechno, co umí a může udělat teď hned, pak ho vyhodíme, vezmeme nového, čerstvého a uděláme s ním to samé. Je to výhodné a posune to náš byznys.

Jedinou výjimkou je situace, kdy jste příbuzní či milenci svého šéfa a chcete s ním žít, anebo když máte tak líného nadřízeného a HR Managera, který vám umožní být v klidu. Ale to je spíš náhoda.

Češi sice mají rádi pohodičku a tento přístup fast foodu se v práci snaží hodně omezovat, ale v případě cizinců či emigrantů je nemají problém i dnes vyloučit. Skoro každý zaměstnavatel chce nyní mít mimořádně inteligentního specialistu se skvělým vzděláním a praxí aspoň 25-30 let, kterého nebude muset učit, ideálně aby neměl rodinu, anebo aby měl nenáročnou a chápavou rodinu, která mu kývne na přesčasy, neustálé pracovní cesty a večírky s kolegy. A to vše teď hned. Navíc samozřejmě nemáte žádnou jistotu, že budete v jedné společnosti nějak pracovně růst, že poroste vaše inteligence, snaha a motivace. Nemáte jistotu, že se vás tento pracovní fast food nerozhodne vyměnit. Soudruh Stalin jednou řekl „nenahraditelní neexistují,“ a měl očividně pravdu.


Ve vztazích

Představte si, že máte možnost výběru z neomezeného počtu mužů a žen, hned teď, jedním klikem, jedním like. A to je čistá podoba fast foodu ve vztazích, která vykrystalizovala až v nový trend – mobilní aplikaci Tinder.  Svět zažívá doslova horečku Tinderu – dal jsem jí like, chtěla či nechtěla, nevadí, jdu dál a najdu si někoho nového. Nemusím do hloubky, můžu kdykoliv znova využít aplikaci. Užiju si život naplno. Nemusím se o nic starat! Plno holek i kluků, kteří mě chtějí a jsou za hubičku. Mám sice rodinu, děti, manžela anebo manželku, ale musím zkusit všechno, když je to tak jednoduché a rychlé.

Mám peníze a chci potkat holku, která má veškerý tuning, jako auto – umělá prsa, řasenku, namalované rty a tak dále – a tak jdu zase hned teď jednoduše na internet, kde jsou weby pro konkubíny jako spolecnice.cz nebo hledammilionare.cz. Platím a dostávám, co chci. Holky dostávají pohodu společně s penězi a novými „vylepšeními“ jejich těla. A pozor – nemusí pracovat. Jenom si naplno užívat život, no není to super?

Takto to dnes funguje. Nemám zodpovědnost, mám koho chci a můžu ho kdykoliv vyměnit. Nemusím jít do hloubky a nemusím se trápit žádnými kompromisy. Rozvod? To byla blbost, že jsem se vůbec oženil/la. Ale je to zdá se neřešitelný problém. A tak pokračujeme dál, hlavně rychle a moc nad tím nepřemýšlet.

Existuje takové přirovnání, které je populární na internetu – babička říká dědečkovi, že v jejich době když jim praskla jejich oblíbená sklenička, snažili se ji zalepit, ale dnes ji každý raději rovnou vyhodí a koupí si novou. Stejně je to s láskou a kamarádstvím. Hlavně rychle a taky krásně – aby to šlo vyfotit a dát na Instagram a Facebook.


V každodenním životě

A stejný přístup a chování máme všude i v každodenním životě. Vzdělání – všichni máme hned teď přístup k jakýmkoliv MBA studijním programům buď na internetu, nebo v soukromé škole a je úplně jedno, kdo vás tam učí. Jedním z ředitelů a učitelů takového MBA kurzu je i známý mého kamaráda, který o něm řekl, že tento vážený pán ve škole dostával jen čtyřky a pětky. Ale to nevadí – dostanete od něj papír, na kterém je napsáno «Pozor, jsem specialista» a jdete dál.

Někdo se chce zase naučit marketing a pokud možno hned vyrazit do krásného života se společenskými akcemi, skleničkami šampaňského a celebritami, to je jeho představa. A podle toho ten marketing, hlavně ten český, také vypadá.

Anebo můžu být celoživotním studentem a žít z dávek a příspěvků. Pořád se učit, ale hlavně nepracovat, užít si to mládí. Bez zodpovědností a jakékoliv hloubky – hlavně podle hesla „enjoy your life“.

Dovolená – beru last minute. Je to levné a pohodlné. Nic o té zemi nevím, budu jenom v hotelu anebo v turistickém cirkusu, který mně tam nabídnou. Nemám čas ani chuť trápit se a něco si o tom místě zjišťovat. Raději se opiju a pak si budu stěžovat, že jídlo není dostatečně dobré a ani v jedné z pěti all inklusive restaurací jsem nenašel české chlebíčky. To si z té dovolené zapamatuju a na to pak budu nadávat. Ale každopádně se vyfotím ze všech stran a dám to na Facebook a Instagram, co není na sociálních sítích, jako by se nestalo. Aby všichni viděli, jak mám barvitý život a že nejsem žádný chudák.

A pokračujeme dále – gauč s ledničkou, potraviny online, práce online, kamarádi a láska online. Reálně už jenom jíme a pijeme. Jak říkali ve starověkém Římě – chléb a hry. Nic jiného.


Co s tím?

Nemyslete si, že jsem úplná pesimistka a říkám si každé ráno, že všichni jednou umřeme (byť to tak opravdu bude). Spíš chci ukázat, že všechno, co se kolem nás děje, má jenom jeden účel – abychom se nikdy a nad ničím nepozastavovali a nepřemýšleli.

V křesťanství u svatých otců je taková teze, že ďábel je v pospíchání a marnosti. Protože jenom v takovém stavu je člověk vždy v afektu a nemůže pořádně přemýšlet. Žije ze dne na den a nechce se mu nic kromě pohody a okamžitého splnění všech přání bez jakékoliv námahy. Jak říká můj tatínek – dobro je vždy složitější a delší než zlo, které je vždycky jednoduché a na první pohled vypadá jako pohádka, ale nenápadně pak vede do pekla. A tak to opravdu je.

Když se nikdo z nás nezastaví a nerozhlédne se kolem sebe – kolem koho nebo čeho prošel a nepomohl, jak mohl zapomenout na svoji rodinu a děti po rozvodu, aby si naplno užil mládí s novou milenkou, jak snadno okradl lidi kolem sebe a zbohatl ne proto, že by byl chytrý a vytrvale pracoval, ale protože vymyslel plán na okrádání a někomu dal úplatek.

90 % Čechů jsou ateisti. Ale nevadí jim to – stejně slaví Vánoce a čekají dárky od Ježíška. Ale málo kdo si pamatuje, kdo to je a proč se Vánoce vůbec slaví. Narodil se a dal lidem naději. Umřel a dal lidem svobodu a možnost dělat správné věci a mít víru v nanebevzetí. Když držel půst, taky mohl kývnout ďáblovi a stát se vládcem celého světa. Užít si ten moment, být v pohodě a bohatý. Každý z nás prožívá chvíle, kdy stojí před stejným rozhodnutím, jako Ježíš během svého půstu.

My ale většinou volíme to rychlé a pohodlné – hned teď a bereme všechno. Odejdi od manželky s dětma, podveď souseda, řekni nadřízenému něco špatného o kolegovi. Hlavně si užij život naplno, je jenom jeden…

A pak, až budeš v situaci, kdy budeš sám potřebovat pomoc a podporu (a to se aspoň jednou v životě stane), podíváš se kolem sebe – a tam bude jenom ten fastfood, který jsi dříve se všemi ostatními využíval a který bez přemýšlení běží dál, nezastavuje se a nikomu nepomůže.

A nesnědl jsi celý svět a nejsi ani celebrita, ani hvězda – spíš on snědl tebe.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek