KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Trudeau chce příští rok v Kanadě celostátně legalizovat marihuanu

Lidé v Kanadě by od 1. července 2018 měli mít možnost legálně kouřit marihuanu. Jedná se o jeden z nejambicióznějších cílů kanadského liberálního premiéra Justina Trudeaua.

...

Jeden z vysoce postavených vládních představitelů, který si z důvodu neoprávnění vyjadřovat se k připravované legislativě přál zůstat v anonymitě, uvedl, že legislativa legalizující rekreační marihuanu bude oznámena v půlce dubna a měla by být uzákoněna v červenci příštího roku.

45letý premiér Trudeau již dlouho slibuje legalizaci užívání a prodeje rekreační marihuany. V současnosti mohou Kanaďané užívat lékařskou marihuanu na předpis, rekreační užívání je však protizákonné.

V případě schválení nové legislativy se Kanada stane zatím největší rozvinutou zemí, která zruší celostátní zákaz rekreační marihuany.

Trudeau, který přiznal, že marihuanu kouřil 5-6krát v životě, v červnu minulého roku řekl, že nemá v plánu začít s jejím pravidelným kouřením ani poté, co to vláda učiní legálním. „Nemyslím si. Nejsem někdo, kdo by v minulosti užíval drogy. Několik let jsem žil ve městě Whistler (Britská Kolumbie), kde jsem byl obklopen přáteli, kteří je užívali. Nikdy to nebylo nic pro mě.“

Ve Spojených státech proběhla minulý rok volba o schválení rekreačního užívání marihuany ve státech Kalifornie, Massachusetts, Maine a Nevada, které se tak přidaly k Washingtonu, Coloradu, Oregonu a Aljašce.

Jedinou zemí, která doposud na celostátní úrovni legalizovala rekreační marihuanu, je jihoamerická Uruguay.

Kanadská vláda bude regulovat bezpečnost marihuany, zatímco Ottawa bude poskytovat licence výrobcům. O místech distribuce a prodeje si však budou moci rozhodnout jednotlivé provincie autonomně.

Kanadští mladí lidé vykazují vyšší míru užívání marihuany než jejich vrstevníci po celém světě. Vláda sice usiluje o legalizaci marihuany, nicméně maloobchodní prodejny marihuany pro rekreační užívání byly již vytvořeny.

Trudeau zdůraznil, že současné zákony musí být respektovány. „Dokud nebudeme mít rámec pro kontrolu a regulaci marihuany, platí současné zákony,“ řekl 1. března.

Toto varování nabylo jasnějšího významu, když dříve tento měsíc vpadla policie v Torontu, Vancouveru a dalších městech do tamních prodejen a obvinila několik lidí z nezákonného držení a obchodování s marihuanou.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

Foto: AFP / Getty Images

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek