KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
blog

Zpráva NATO: „Ruské letecké údery v Sýrii jsou efektivní a přesné“

Podle německého týdeníku Focus vydalo NATO zprávu, ve které vychvaluje „pozoruhodnou výkonnost a profesionalitu" ruských leteckých jednotek v Sýrii. Utajovaný dokument také uvádí, že ruské jednotky mají daleko lepší výsledky než koalice vedená USA.
...

Ruských letounů je méně, ale jsou úspěšnější než koaliční jednotky

Utajovaný dokument zveřejněný v magazínu Focus poukazuje na to, že Rusko nasadilo do boje v Sýrii 40 bojových letounů, které vykonávají až 75 letů denně. Při těchto bojových misích jsou pak prováděny údery na teroristické cíle a většina těchto úderů je „přesných a efektivních,“ píše se údajně ve zprávě.

Oproti tomu Spojenými státy vedená letecká koalice nasadila do boje v Sýrii zhruba 180 bojových letounů proti Islámskému státu a provádí přibližně 20 úderů denně. Zpráva NATO uvádí, že co do počtu stíhaček a bombardérů má Rusko daleko menší leteckou skupinu, ale vyšší frekvence ruských náletů dělá z ruských jednotek daleko efektivnější sílu.

Spojenými státy vedená koalice působí v Iráku a Sýrii déle než rok, zatímco Rusko zahájilo údery proti teroristickým skupinám dne 30. září 2015. Zpráva NATO hovoří o tom, že má ruská letecká jednotka k dispozici dobré aktuální informace o pozicích teroristických cílů, a to díky špionům na zemi i syrskému leteckému průzkumu.


Suchoj Su-35. Foto: Wikipedia

Rusko má v Sýrii pokročilou bojovou techniku

Ruské letectvo nasadilo do boje pokročilé vojenské technologie, například moderní stíhačku Suchoj Su-35, a to na syrskou základnu v Khmeimim. Nepochybně chce svou misi v Sýrii využít k otestování své nové techniky v reálných bojových podmínkách. NATO ve zprávě uznalo, že ruská vojenská letecká skupina v Sýrii odvádí vysoce efektivní výkon a v boji proti teroristům v této zemi má největší přínos.

Magazín Focus zmínil, že zpráva NATO vůbec neuvádí informace o civilních obětech ruských náletů. Jen asi 20 % ruských náletů je zamířeno na pozice Islámského státu, zbytek je zacílen na opoziční milice bojující proti režimu prezidenta Bašára al-Asada, z nichž jsou některé podporovány Západem.

Analýzu ruských leteckých úspěchů v Sýrii potvrdil i John Kirby, tiskový mluvčí ministerstva zahraničí USA. Ten na páteční tiskové konferenci uznal, že Rusko hraje v syrském mírovém procesu klíčovou roli i navzdory mnohým neshodám mezi Moskvou a Washingtonem.

 

Autor: ElS

Zdroj: Focus

Foto: Dmitriy Vinogradov / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek