KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

7 návyků skutečně efektivních lidí

Jak dosáhnout toho, abyste byli ve všem, co děláte, skutečně efektivní? Existují nějaká základní pravidla, díky kterým se budete v rámci svého vlastního rozvoje cítit dobře? Možná vám odpoví autor jedné ze základních knih osobního rozvoje Stephen Covey, který radí, jak v životě dosáhnout toho, co chcete.

...

1. Buďte proaktivní

Určitě se často ve svém okolí setkáváte s lidmi, kteří si neustále na něco stěžují, a dost možná to děláte i vy sami. Věty typu „dříve bylo všechno levnější a teď se stále zdražuje,“ nebo „ta dnešní mládež je stále hloupější a neschopnější,“ se často pojí s konstatováním, že „za to může vláda nebo ten a ten“ a „nikdo s tím nic nedělá“ a podobně. Přesně tohle dělají reaktivní lidé.

Naopak proaktivní lidé si uvědomují, že i když je jejich stěžování si třeba oprávněné, oni sami s tím nemohou aktuálně nic udělat a jejich kritika ničemu nepomůže. Proaktivní lidé se proto raději soustřeďují na to, co ovlivnit mohou.

Pokud takoví lidé podnikají a prodávají svým zákazníkům třeba nějaké produkty, proaktivní lidé se snaží, aby bez těchto produktů jejich zákazníci jednoduše nemohli žít. Nezuří, protože zase dochází ke změnám v daňovém zákoně a stouply jim zálohy na pojištění.

Snaha posouvat věci okolo sebe neustále dopředu samozřejmě  stojí mnoho času, úsilí a dřiny. Proto se také většina lidí raději stává reaktivními a soustředí se na věci, které nemohou ovlivnit. Je to pohodlnější. Být proaktivní ale dává mnohem větší smysl.

2. Přemýšlejte zpětně

Představte si, že stojíte u rakve a v ní vidíte sami sebe. Co byste o sobě na svém pohřbu řekli? Tohle je jedna z nejdůležitějších otázek, kterou si můžete položit. Dozajista o sobě chcete říci, že jste byli dobrým manželem či manželkou, dobrým rodičem, svědomitým zaměstnancem.

Ale jak věci, které v životě děláte, doopravdy korespondují s tím, co byste o sobě chtěli říct? Chcete, aby si vás lidé navždy pamatovali jako někdo, kdo přinesl určitý společenský pokrok?

Pokud ano, dělejte věci, které vám to doopravdy umožní říct. Nebojte se sejít z ušlapané cesty a začněte myslet od konce. Téměř každý z nás bude muset svůj život přehodnotit, pokud si tuto otázku položí.

3. Důležité věci stavte na přední místo

Kdybyste dostali otázku, co je pro vás v životě nejdůležitější, určitě byste odpověděli, že je to zdraví, vztahy, partner, rodina, děti a tak dále. Nikdy byste určitě neodpověděli, že je to koukání na televizi, sledování YouTube nebo organizace dokumentů. 

Ale kolik z vás doopravdy tráví čas cvičením, zdravou stravou, aktivitami s rodinou místo sledování televize nebo videí na internetu?

Mezi věcmi, které říkáme a které děláme, panuje značný nesoulad. Postavte proto opravdu důležité věci na první místo ve vašem životě a nenahrazujte je nesmyslnými zbytečnostmi.

4. Předpokládejte, že všichni se mohou stát vítězem

Nyní si představte, že píšete knihu. Jinou knihu zároveň píše i nějaká druhá osoba. Oba dva máte velké publikum lidí, kteří budou vaši knihu číst, protože je zajímavá. Druhý spisovatel si vaši knihu přečte, protože mu přijde dobrá. A proto ji také doporučí svému početnému publiku. To samé uděláte i vy a publikum navíc získá druhý spisovatel. Oba dva jste spokojení, protože máte dvojnásobek potenciálních čtenářů.

Nyní si uvědomte, jak rozdílné by bylo, kdyby druhý spisovatel vaši knihu kritizoval tak, aby vaše čtenáře odradil a získal na svou stranu aspoň některé z nich. Založil by si třeba falešný účet na Amazonu a napsal na ni velmi špatnou recenzi. Výsledek by byl pro oba téměř nulový a navíc se zcela zbytečným nepřátelstvím. Abyste získali, nemusí nikdo jiný vždy něco ztratit.

5. Nejdříve se snažte pochopit a až pak být pochopeni

Když zůstaneme ještě u příkladu s knihou - pokud jste jejím autorem, chcete, aby si ji lidé přečetli. Nikdy však neříkejte „no tak, podívejte se na mou knihu, dala mi spoustu práce, strávil jsem nad ní mnoho času, tak jí koukejte přečíst.“ Koho ale ve skutečnosti zajímá, jak jste se na ní nadřeli? Vůbec nikoho. Lidi zajímá pouze to, jestli budou mít z knihy nějaký užitek.

Musíte se proto vcítit do jejich kůže a pochopit, že pro ně je důležité, jestli jim kniha něco přinese, nebo bude jen ztrátou času, a nikoliv to, že si s ní dal někdo opravdu hodně práce.

6. Vytvářejte synergii

Uveďme si další příklad. Dva lidé stojí před stromem, na kterém je pět jablek. Oba dva jsou moc malí na to, aby na jablka dosáhli a tak nemá ani jeden z nich ani jedno jablko. Ale když vyleze jeden na druhého, mohou ze stromu otrhat všechna jablka, protože na ně dosáhnou. Tomu se říká synergie.

Synergie také znamená, že celek je dohromady víc, než součet jeho částí. Abyste jí však dosáhli, musíte najít tu správnou osobu, protože synergie nejde dosáhnout s kýmkoliv. Vždy byste však měli hledat příležitost, s kým synergii vytvořit. S každou synergií pak získáte více, než kdybyste se o to samé snažili sami.

7. Investujte čas do smysluplných věcí

Představte si, že vidíte muže, jak se snaží pokácet strom. Dlouhé hodiny mu to nejde, až k němu přijde soused a poradí mu, aby si naostřil pilu, že mu to pak půjde daleko rychleji. Muž však odpoví, že naostření pily mu zbytečně sebere čas. Možná se zdá tento příklad směšný, ale v životě to samé děláme často.

Namísto toho, abychom čas využili opravdu efektivně a smysluplně, plýtváme jím na věci, které nepřinášejí tolik užitku. Například si neumíme najít několikrát do týdne pár minut na cvičení, ale pak, když už nejsme schopni být fyzicky efektivní, najednou hledáme způsoby, jak to napravit. Stejně tak si nenajdeme čas například na čtení, které stimuluje naši mysl a má na ni dlouhodobý pozitivní vliv.

My si však řekneme, že tyhle věci přeci žerou moc času. Po tom všem pak navíc máme tu drzost se ptát, jak být efektivní a jaké triky jsou k tomu nejlepší. Nakupujeme knihy, příručky, chodíme na kurzy a tajně doufáme, že nám někdo dá ten úžasný návod na to, jak všechno získat rychle a snadno. Chceme všechno rychle a najednou bez ztráty času, ale neuvědomujeme si, že vkládat důležité věci do svého života průběžně, je daleko efektivnější. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Poslední bod je velká pravda, kterou dělá drtivá většina lidí. Všichni čtou o osobním rozvoji jenom o nějaké pěkné pohádce a představují si, jaké by to bylo něco změnit. Ve skutečnosti pak ale jdou na FB projíždět fotky kamarádu, na YouTube sledovat hlupáky, jak dělají opičky před kamerou, přečtou si nějaký nesmyslný virál nebo hoax a pak se diví, že jejich život stojí za prd, tak si zaplatí kurz disciplíny a myslí si, že tím problém vyřeší. No tak aspoň všichni autoři a koučové mají dobrý byznys, většinové stádo se ale nikdy nezmění, to je jisté... protože už jen z principu každý jde hloupě pro rady k druhým, aby mu poradili tu jednu ultimátní radu na život místo toho, aby začal sám u sebe a sám se sebou...