KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Apple oznámil první pokles prodejů iPhonů v historii

V prvním čtvrtletí letošního roku poprvé v historii klesl prodej veleúspěšných telefonů iPhone. Společnost Apple současně oznámila, že kvůli silné konkurenci rovněž poprvé od roku 2003 poklesly její čtvrtletní tržby.

...

Klesly tržby, prodeje i hodnota akcií

Apple za první tři měsíce roku 2016 prodal 51,2 milionů mobilních telefonů i Phone. Tyto výsledky sice o trochu předčily odhady letošních prodejů, ale přesto se jedná o meziroční propad o téměř 10 milionů kusů.

Tento výsledek měl pochopitelně vliv i na celkové čtvrtletní tržby společnosti, které poklesly o 13 procent na 50,6 miliard dolarů (více než 1,2 bilionu korun). To znamená, že Apple zaznamenal po 13 letech první pokles svých čtvrtletních tržeb.

Výrobu mobilních telefonů iPhone firma zahájila v roce 2007 a jejich prodej tvoří v současné době téměř dvě třetiny jejích příjmů.

Apple je podle tržní hodnoty nejcennější společností na světě, ale v současné době se potýká s kritikou, že nejnovější iPhony se již liší jen velmi málo od předchozích revolučních modelů. To má spolu se stále silnější konkurencí a zpomalováním světové ekonomiky negativní vliv na prodejní výsledky firmy.

Applu rovněž klesly prodeje počítačů Mac a tabletů iPad.

Na závěr včerejšího obchodování na burze akcie Applu klesly o osm procent. Hlavní příčinou byly zřejmě odhady dalšího třináctiprocentního poklesu tržeb za aktuálně probíhající čtvrtletí. Pokles hodnoty akcií se nepodařilo zastavit navzdory slibu společnosti vyplatit akcionářům na začátku roku 2019 mimořádnou dividendu ve výši 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun).

Hodnota akcií Applu se během loňského roku propadla o více než pětinu a pro firmu je velmi důležité, aby se povedl start nového modelu iPhone 7, který je plánován na konec letošního roku.


Apple potřebuje nový úspěšný produkt pro snížení závislosti na prodejích iPhonů

Generální ředitel Tim Cook oznámil: „Náš tým si v situaci nepříznivých makroekonomických podmínek vede velmi dobře.“

Máme radost z pokračujícího silného růstu tržeb ze servisních služeb, který vychází z neuvěřitelné síly stále rostoucí základny Applu, kterou dnes tvoří více než miliarda aktivních zařízení,“ dodal Tim Cook.

Apple oznámil, že plánuje rozšířit svoje výrobkové portfolio, aby tím kompenzoval pokles prodejů v segmentu smartphonů.

„Je třeba, aby přišli s nějakým novým skvělým produktem,“ řekl finanční analytik společnosti S&P Global Market Intelligence Angelo Zino a dodal, že pro „Apple je životně důležité více diverzifikovat své zdroje tržeb.“

 

Autor: jil

Zdroj: Sky News

Foto: Sky News

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek