KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Apple zaznamenal překvapivý pokles prodejů telefonu iPhone

Společnost Apple uvedla, že v prvních třech měsících roku 2017 prodala méně iPhonů než v tom samém období minulého roku.

...

Přijmy z oblíbených služeb či projdejů sluchátek naopak vzrostly

Kalifornská společnost, která letos na podzim chystá představení nového modelu telefonu (pravděpodobně iPhonu 7S), uvedla, že v daném období prodala 50,8 milionu iPhonů, což znamená meziroční pokles o 1 %.

Dle ředitele Applu Tima Cooka je důvodem poklesu jistá „pauza“, při níž zákazníci čekají na vydání dalšího iPhonu. Cena akcií společnosti při obchodování po uzavření burzy klesla téměř o 2 % poté, co nedávno dosáhla rekordní výše.

Apple dle svých zpráv zaznamenal 4,6% nárůst v příjmech napříč celou společností na 52,9 miliardy dolarů (přibližně 1,3 bilionu Kč), což je o trochu méně, než kolik analytici předpovídali.

Pokles prodeje iPhonů byl však vyvážen službami jako Apple Pay, iCloud a App Store, které zaznamenaly 18% nárůst tržeb na 7 miliard dolarů (172,2 miliardy Kč). Cook poukázal také na růst prodeje hodinek Apple Watch a také sluchátek AirPods a Beats.

Navzdory poklesu v množství prodaných kusů iPhonů se příjmy z těchto prodejů zvýšily o 1 % díky prodejům většího a dražšího iPhonu 7 Plus.

Čína je pro Appla stále problematickým trhem

Analytici ze společnosti GlobalData Retail však poznamenali, že příjmy společnosti Apple z prodeje byly v daném období o 7 miliard dolarů (172,2 miliardy Kč) nižší, než v tom samém období před dvěma lety.

„Nepoukazujeme na tyto fakta proto, že bychom chtěli být ke společnosti Apple nepřiměřeně krutí, ale abychom ukázali, že se pouze částečně dostala ze stagnace, která ji v minulém fiskálním roce zasáhla,“ napsal Neil Saunders, generální ředitel společnosti GlobalData Retail.

„Dle našeho názoru je důvodem obtíží společnosti se znovuzískáním ztracené půdy pod nohama absence nových převratných zařízení v její produktové řadě,“ dodal.

Čína, která byla označována za částečný důvod loňského poklesu, byla pro Apple opět problematickým trhem. Příjmy z Číny klesly o 14 %, ačkoli dle Cooka byl tento pokles způsoben částečně také kolísáním měny.

Tim Coulling, analytik společnosti Canalys, řekl, že na čínském trhu s mobilními telefony panuje vysoká konkurence a nachází se zde levnější produkty, které se svými technickými parametry telefonům od Apple vyrovnají.

Společnost Apple uvedla, že její celosvětový čtvrtletní zisk činí 11 miliard dolarů (270,6 miliard Kč), což je o 4,9 % více, než tomu bylo ve stejném období minulého roku. Společnost dále oznámila, že svým akcionářům mimořádně vrátí 50 miliard dolarů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek