KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Čínský dopis z 11. století vydražen za 760 milionů korun

Čínský miliardář Wang Zhongjun  koupil v aukci v Pekingu dopis nazvaný Jushi Tie, který je považován za jediné dochované dílo učence Zeng Gonga, který žil v Číně v době vlády dynastie Sung.

...

Dopis koupil bohatý čínský sběratel Wang

Tento čínský filmový magnát zaplatil v přepočtu téměř 760 milionů korun za dopis, který má pouze 124 znaků a byl napsán téměř před 1000 lety učencem z doby dynastie Sung.

Pětapadesátiletý Wang je šéfem jedné z největších čínských společností z oblasti zábavního průmyslu Huayi Brothers Media. Podle zpráv z čínských médií dopis koupil v neděli na aukci v Pekingu a údajně za něj zaplatil 207 milionů juanů (téměř 760 milionů korun).

Dopis je podle informací ze stanice China Radio International považován za jediné zachované dílo učence a vládního úředníka Zeng Gonga, který žil v Číně v době vlády dynastie Sung. Dopis napsal 27. září 1080 a pojmenoval ho Jushi Tie, což lze volně přeložit jako „dopis o tom, co se děje“.

V této krátké zprávě napsané archaickým čínským jazykem, který je pro současného čtenáře jen obtížně srozumitelný, autor informuje svého blízkého přítele a děkuje mu za jeho trvalou podporu ve své kariéře.

„List Jushi Tie je příkladem elegantního a úhledného rukopisu doby dynastie Sung,“ napsal deník China Daily počátkem května.

Umělecký znalec Jin Guanghua z Pekingu řekl tisku, že tento dopis je „důležitý pro pochopení úředníkova života, protože ukazuje jeho hluboké osobní prožitky“.


Čínský miliardář Wang Zhongjun je šéfem filmové společnosti a vášnivým sběratelem umění.

Wang vlastní cennou sbírku moderního umění

Nový majitel dopisu je rovněž vystudovaný malíř a umělecký nadšenec. Podle žebříčku Forbesu je 309. nejbohatším Číňanem s odhadovaným majetkem v hodnotě přibližně 1 miliardy dolarů (téměř 24 miliard korun).

Wang své bohatství investuje do budování ohromné umělecké sbírky, kterou údajně rozmísťuje mezi svá sídla v Pekingu, Hongkongu a Los Angeles. Na zdech mu již visí mimo jiné díla Cézanna, Moneta, Renoira či Picassa.

V jednom z loňských rozhovorů Wang prozradil, že o nákupu mistrovských uměleckých děl často rozhoduje bez přemýšlení. „Jednoduše jsem dostal impuls,“ řekl o svém rozhodnutí utratit téměř 62 milionů dolarů (téměř 1,5 miliardy korun) za Van Goghův obraz Zátiší s vázou, sedmikráskami a máky.

Tento obraz si následně pověsil ve svém domě v Hongkongu. „Učiní můj dům barevnějším,“ řekl mediální magnát Wang v rozhovoru pro list South China Morning Post.

Čínský tisk nyní spekuluje o tom, že Wangovo rozhodnutí utratit miliony za dopis o 124 znacích je možná náznakem změny jeho vkusu. „Wang o sobě tvrdí, že tíhne k modernímu umění a impresionismu. Jeho nedělní nákup ale může znamenat rozšíření jeho zájmu také na klasickou čínskou kaligrafii,“ napsal list South China Morning Post.


Autor: jil

Zdroj: The Guardian

Foto: www.ecns.cn

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek