KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Italská síť prodejen věnuje miliony na obnovu Leonardovy mistrovské Poslední večeře

Oscar Farinetti, který je vlastníkem italského obchodního řetězce Eataly, zaplatí restaurování mistrovského díla Leonarda Da Vinciho. Na záchranu fresky Poslední večeře věnuje 1 milion eur (27 milionů korun). Oznámil to ve čtvrtek při setkání s italským ministrem kultury Dariem Franceschinim.

...

Životnosti malby pomůže úprava klimatu

Součástí obnovy ohrožené unikátní Leonardovy malby bude i zlepšení mikroklimatu v jídelně milánského kláštera Santa Maria delle Grazie, kde se toto celosvětově proslulé umělecké dílo nachází.

Úprava klimatu nejen prodlouží životnost malby, ale umožní rovněž jednorázový vstup většího počtu návštěvníků k prohlídce obrazu.

„Poslední večeře je citlivé umělecké dílo, které bylo za posledních 500 let mnohokrát renovováno. Toto je ale první zásah, který mu zaručí dalších 500 let života,“ řekl Dario Franceschini.

Z fresky, na které je vyobrazen Ježíš se svými dvanácti apoštoly při jejich posledním setkání před jeho ukřižováním, zůstalo během dlouhých let ve skutečnosti jen málo původních a nedotčených částí.

Životopisci Leonarda Da Vinciho malbu označili za „poškozenou“ již několik desítek let po jejím dokončení. Hlavní příčinou této devastace je vlhké prostředí milánského kláštera a Leonardova zvolená technika malování přímo na suchou zeď.

Další škody způsobily neodborné restaurátorské zásahy v minulosti i spojenecké bombardování během druhé světové války.

Pomoc s obnovou památek se pro firmy stává prestižní záležitostí

Ministr Franceschini oznámil, že věří, že tento dar inspiruje další soukromé firmy k podpoře užitečných kulturních projektů. V posledních letech se z toho v Itálii stává prospěšná módní záležitost, když řada soukromých firem ráda věnuje finanční prostředky na obnovu známých italských historických objektů. Obzvlášť aktivní jsou v tomto směru značky z oblasti luxusního oděvního průmyslu.

Minulý týden například jedna velká pojišťovací společnost oznámila, že zaplatí obnovu Královských zahrad v Benátkách. Několik dní předtím módní kolos Gucci zveřejnil své rozhodnutí finančně podpořit rekonstrukci zahrad Boboli ve Florencii.

Z peněz soukromých dárců byla opravena i řada dalších proslulých italských památek, jako například Římské koloseum, fontána di Trevi nebo Španělské schody.


Autor: jil

Zdroj:The Local

Foto: AFP 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek