KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Miliardář Bloomberg: „Na vysokou jde dnes jen hlupák, chytří lidé dělají instalatéry.“

Jak často slyšíte zhýčkané milionáře mluvit o tom, jak jsou manuální řemesla úžasnou kariérou? Moc často asi ne. Může za to fakt, že mnoho z nich přišlo k penězům příliš snadno a nikdy nemuseli opravdu tvrdě pracovat. To Michael Bloomberg, který vybudoval z ničeho obrovskou zpravodajskou agenturu a díky své vydřené odbornosti se stal i starostou New Yorku, se na věci i dnes, kdy drží jmění přesahující svou hodnotou 40 miliard dolarů (1 bilionu korun), stále dívá prostým selským rozumem.

...

Proto se nelze divit tomu, že když měl promluvit na setkání investorů z Wall Street, všem vyrazil dech (a pravděpodobně i pošramotil ego), když prohlásil, že jít dnes za každou cenu studovat vysokou školu je pěkná hloupost. O prestižních univerzitách pak podle něj nemůže být u většiny z nás žádná řeč.

Dnešní svět se potácí ve zvláštní alibistické propasti, kde lidé odcházejí na vysokou, aniž by při tom byť jen trochu přemýšleli. Vše, co vidí, je společenský statut, vážené postavení a hromady peněz, tedy skutečnosti, které k vysokoškolsky vzdělaným lidem seděly možná tak před 40 lety v socialismu, kdy nemohl studovat každý.

Ve Spojených státech je situace jiná a v jistém smyslu horší, protože vám zde vysokoškolské vzdělání nikdo zadarmo nedá. Drtivá většina studentů tak musí studovat na dluh a po dokončení studií jej pracně řadu let splácet.

Bloomberg každému, kdo si není jistý, jestli jít na vysokou, nebo se vyučit instalatérem, radí, aby si doma na kus papíru provedl několik snadných matematických výpočtů: „Můžete zaplatit 50 až 60 tisíc dolarů (1,1 – 1,3 milionu korun) ročně Harvardu, Stanfordu či jiné prestižní škole, nebo si s trochou šikovnosti můžete stejnou sumu vydělat jako učeň u instalatéra.“

Zatímco z vysokých škol podle Bloomberga vycházejí asociální lidé bez flexibility schopni pouze učení a následného opakování stejných cyklů/činností/teorií, kteří mají navíc panickou hrůzu ze selhání, takový schopný instalatér je člověk, který díky své práci umí výborně jednat s lidmi a jakožto řemeslník si může dovolit (a dokáže) tlačit na cenu. 99 procent jeho klientů dnes už totiž jeho řemeslo samo nezvládá ani okrajově, takže je pánem situace vždy on.

Sám Bloomberg sice studoval dvě vysoké školy, avšak dnes sám tvrdí, že střední třída by se měla přestat upínat na tituly a kancelářské práce a raději si uvědomit, jak zajímavé příležitosti na ni mohou čekat v řemeslných službách. Aby jen neplácal do větru, rozhodl se investorům v naleštěných oblecích uvést jeden příklad z praxe:

„Otec jednoho z mých zaměstnanců je instalatér a má svou firmu. Nyní zaměstnává šest dalších instalatérů, které si sám vyškolil. Víte, co dělá dnes, zatímco jeho podřízení opravují? Objíždí golfová hřiště a užívá si způsobem, o kterém si třeba i já vzhledem ke své vytíženosti mohu nechat jenom zdát. Vybudoval si svůj byznys stejně jako mnozí jiní, jen nikdy nešel na vysokou.“

Na tomto i řadě jiných příkladů se Bloomberg snaží ukázat, že za chudnutí třídy nemohou jenom ti nahoře. Lidé by si podle něj měli konečně uvědomit, jaký efekt na naší společnost a trh práce mají velmi rychle expandující moderní technologie a zařídit se podle toho: „Podívejte se na dnešní právnické firmy. Zmáčknete jedno tlačítko a veškeré hledání je u konce. Není to tak dlouho, co právníci na tuto práci měli v archivech a knihovnách právní úředníky. Ti jsou dnes i se svými tituly na dlažbě.“

I když tento miliardář a velice schopný byznysmen hovořil o Spojených státech, trefil by se do černého stejně tak i v České republice. Schopných řemeslníků, kteří dokáží odvést kvalitní práci, je jako šafránu.

Samozřejmě, že existují, ale pokud byste se dnes rozhodli zažádat o jejich služby, počkáte si v lepším případě několik měsíců, v horším i déle než půl roku. Jsou totiž neuvěřitelně zaneprázdněni a jejich klienti je doporučují stále dalším a dalším lidem, kteří tápou a marně hledají někoho schopného.

Pravdou je, že tito lidé už dnes často mají lepší hodinovou sazbu, než třeba doktor v nemocnici, nebo korporátní analytik v obleku. Je to špatně? Sotva, protože jde o přirozený vývoj a důsledek masivní poptávky a neuspokojující nabídky.

Lidé ke svému životu řemeslníky stále potřebují, byť dnes většina mladých lidí z nějakého důvodu považuje vyučení za něco podřadného. Mezitím se však něco podřadného bez kloudné hodnoty a smyslu stává z vysokých škol, které jsou přeplněny k prasknutí a chrlí příliš mnoho příliš průměrných a nepoužitelných absolventů. Mnoho z nich tam ve skutečnosti vůbec nemělo chodit, ale podlehli nátlaku rodiny či svého okolí. Ve výsledku tady máme hromadu práce pro velmi málo řemeslníků a velmi málo práce pro hromadu vysokoškoláků.

Poselství Bloomberga je jasné. Měli bychom si tuto skutečnost co nejdříve uvědomit a přestat naše potomky nutit, aby se pokoušeli získávat stále bezcennější tituly jako všichni ostatní. Protože šikovní lidé, kteří nechtějí trpět biflováním na vysoké, si dnes mohou v montérkách bez problémů vydělat stejně či dokonce mnohem víc než člověk v obleku v kanceláři.

Jen se sami zamyslete – když budete potřebovat poradit s financemi, právem, nebo pojistit, budete mít problém sehnat k tomu příslušnou osobu? Naopak – finanční poradci, advokáti a pojišťováci budou stát u vašich dveří frontu. Co když ale chcete kvalitně namontovat střešní okna, vyměnit baterii nebo položit podlahu? Při hledání schopných lidí na takovou práci se možná zapotíte (a vaše peněženka také).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (8 příspěvků)

Komentáře (8)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Myslím si, že to, co Bloomberg tvrdí, lze aplikovat pouze pro určitá zaměření (obzvláště humanities). Právník z Ivy League univerzity stále vydělá více, než jakýkoliv řemeslník a totéž platí pro ekonomy a techniky/chemiky/matfyzáky/dopraváky/tlumočníky/programátory etc. (a u těch není překážkou ani vzdělání z "prachobyčejné" college). Pokud řemeslníků přibude, cena jejich práce zase rychle poputuje tam, kam patří - mezi druhý až pátý příjmový decil. Obecným problémem řemeslníků je nízká intelektuální kapacita, která lidi ze středních tříd odrazuje od podobného zaměstnání (nechtějí se totiž stát kolegy lidí s IQ 85-100). Netvrdím, že nejsou výjimky - but still...
Vyjádření p. Bloomberga považuji za značně zúžený pohled na realitu současného světa. Současně zdůrazňuji, že ani v nejmenším nechci vyvolat dojem pohrdání kýmkoliv, jakoukoliv lidskou prací... Autor "popírá" potřebu teoretických znalostí naprosto nezbytných v řadě oborů... resp. směšuje "bídnou" úroveň mnohých VŠ s nutnými znalostmi... Výsledkem jsou pak "nepochopitelné" právní verdikty,... život ohrožující "léčitelé" (a další obdobní "šarlatáni")... Nemíním hodnotit úroveň amerického vzdělávacího systému, ale jak může přispívat k úctě ke vzdělání "rozdávání" rychlokvašných titulů "MBA"... Jsem přesvědčen, že v ČR bychom měli věnovat pozornost KVALITĚ vědecko-pedagogického obsazení VŠ... Vím, že na mnohých VŠ je věnována otázkám rozvoje kreativity studentů věnována nemalá pozornost... avšak (bohužel) historie se - pouze v jiném zabarvení - opakuje... Stěží může vychovávat budoucí "všestranné" odborníky, schopné kreativního myšlení kre.én, jehož jedinou odborností je "modrovtáčnická" (či jiná obdobná) stranická knížka a "vědeckou prací" knížka, kterou ještě před jejím 1. vydáním vysoce kladně hodnotili a doporučovali podřízení autora... A snad jen na závěr... už je mi dost, abych mohl srovnávat... osobně jsem přesvědčen, že rozsah znalostí (minimálně části technických učebních oborů) v současnosti je hodně blízký znalostem středoškoláka před takovými 25, 30 roky... Problém (ne)kvality řemeslníků podle mého především vyplývá z minimálních možností jejich praktického výcviku... kdy školy nemají nářadí, stroje, materiál... ale naopak jsou jejich snahy degradovány "idiot.kými" pokyny MŠ (resp. EU) znemožňujícími praktické činnosti VŮBEC s učni vykonávat... tedy "činnost vám ukáži, popíši a až vám bude 18, tak si jí můžete vyzkoušet"...
No nic, v kanclu to dnes balím a jdu si otevřít kadeřnictví nebo pneuservis.
Někdo může udělat vysokou a bude z něj blbý úředník, někdo dělá učňák a bude z něj špatny dělník.Je to jen o lidech někdo je neschopný a někdo se ze zootechnika vypracuje na zedníka který se díky hromadicim se zakázkám nezastaví (příklad známého)
Naprosto souhlasim s prvnim komentarem. Zaroven bych chtela zminit, ze autor clanku se zrejme na zakladni skole nenaucil prevody jednotek, anebo si jen neuvedomil, ze miliarda je to stejne co bilion, tudiz asi tezkou bude 40 miliard USD tvorit 1 bilion CZK :)
2Adri: spíš u Vás vázne porozumění angličtině - miliarda = billion, ale v měrných jednotkách v českém jazyce je miliarda = miliarda (9 nul) a bilion je bilion (12 nul), tedy bych autorovi dal skoro za pravdu při dnešním kurzu dolaru, tzn. že 40 miliard USD je necelý 1 bilion českých korun. Hezký den a bacha na hnidopišství ;)
Ja nechapu, proc si Cesky jazyk tvori sve vlastni nazvoslovi v matematice (kterou nevymyslel), ktere je odlisne od nazvoslovi mezinarodniho, ktere je mimochodem velmi logicke a jednoduche pochopit...mIllion, billion, trillion, Quadrillion...pokazde se jednoduse pridaji 3 nuly(jinymi slovy TISIC KRAT VIC)....nechapu, co s tim ma co deat nejaky Jarda! Jakasi vnitrni nutnost byt originalni za kazdou cenu se snadno promeni v zhovadilost.....a problem pro mezinarodni komunikaci v kteremkoliv poli, ktere v techto cislech pracuje.....
Úplně souhlasím s jeho slovy. Člověk, který se chce stát lékařem nebo právníkem, se samozřejmě nemůže obejít bez vzdělání. Nyní však existuje velké množství mladých lidí, kteří bezmyšlenkovitě utrácí obrovské peníze na vysokou školu. Věřím, že bez vysoké školy můžete toho dosáhnout hodně. Otevřel jsem svou firmu a nechodil jsem na vysokou školu. Zpočátku to bylo těžké bez zvláštních znalostí, ale na internetu jsem našel spoustu věcí. Dobré tipy pro lidi jako jsem já na webu https://pujckytipy.cz/. Hodně štěstí!