KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Muž, který tvrdí, že vynalezl iPhone už v roce 1992, žaluje Apple o 10 miliard dolarů

Je možné, že byl iPhone vynalezen už v roce 1992? Muž z Floridy tvrdí, že ano. Říká o sobě, že to on je jeho autorem a po společnosti Apple, která iPhony vyrábí, nyní chce zaplatit odškodné ve výši 10 miliard dolarů a k tomu 1,5 % ze všech budoucích příjmů společnosti. 

...

Žalobce má k dispozici své staré výkresy elektronického zařízení

Muž z Floridy tvrdí, že společnost Apple ukradla design jeho „elektronických čtecích zařízení,“ které vyvinul v roce 1992. Nyní požaduje, aby mu společnost za vzniklé škody vyplatila 10 miliard dolarů (243 miliard Kč) a licenční poplatky ke všem budoucím prodejům.

Žalobce jménem Thomas Ross podle svých slov navrhl zařízení podobné IPhonu už v 90. letech a to bylo následně „ukradeno a využíváno ke kopírování a výrobě iPhonů, iPodů a dalších zařízení“. 

Ross tvrdí, že podal žádost o patent na jeho čtecí zařízení v roce 1992. Využil k tomu svých výkresů, na kterých je zakresleno obdélníkové zařízení a velký displej, „který může být buď černobílý, nebo barevný“.

Návrh zahrnuje i solární články, anténu a podporu pro Microsoft MS DOS. Ilustrace ukazují, že by toto zařízení mohlo podporovat také reproduktory a mikrofony či tlačítka ovládající pohyb na displeji. Nákresy však obsahují i takové funkce, které iPhone nikdy nenabídl.

Jednou z takových funkcí je i „klávesnice psacího stroje“ nebo klávesnice, která by se nacházela přímo pod displejem. Apple však používá pouze virtuální klávesnici, a to už od začátku prodeje v roce 2007.

Ross patent ke svému zařízení vůbec nevlastní, neplatil totiž patentové poplatky

Dalším zádrhelem Rossových požadavků je to, že ve skutečnosti patent na přivlastněnou technologii nevlastní. Když o patent v roce 1992 žádal, nepodařilo se mu zaplatit potřebné poplatky a patentový úřad poté dokonce úplně opustil.

To jej však nezastavilo a nyní podal na Apple žalobu ohledně sporu, který mu údajně způsobil „velkou a nenapravitelnou újmu, která nemůže být plně kompenzována ani v penězích“. I přesto však Ross peníze po společnosti požaduje. Zda má jeho žaloba nějaké šance, zatím není vůbec jisté.


Autor: ElS

Zdroj: The Time

Foto: Elizabeth Renstrom, TIME

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek