KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Nejdražší víno světa bylo při aukci označeno za podvrh

Americký expert na víno zpochybnil pravost sbírky nejdražšího vína na světě poté, co mělo být toto víno prodáno na aukci v Ženevě. Šest lahví ceněného Romanée Conti z Burgundska v hodnotě přes sto milionů korun bylo na poslední chvíli staženo z aukce v Ženevě. Aukční dům s politováním uvedl, že musí na základě podezření pravost vín ověřit. 

...

Víno označil za podvrh obávaný odborník

Aukční dům Bagheera v rozhovoru pro deník The Independent uvedl, že musí naléhavě ověřit pravost všech lahví vína, které šly do prodeje. „Bereme ochranu našich zákazníků velmi vážně,“ uvedl Michael Ganne, ředitel aukčního domu. „Jsem si ale jist, že se drtivá většina šarží ukáže jako pravá. Pokud existuje nějaká pochybnost, prodej vín bude anulován,“ dodal Ganne.

Navzdory pochybnostem se cena vína vyšplhala nad očekávání až na necelých 150 milionů Kč. Ověření vína si vyžádal Don Cornwell, právník z Los Angeles, který je zároveň velkým znalcem burgundských vín a „nejhorší noční můrou podvodníků“. Cornwell už několikrát v minulosti podobně vystoupil na aukcích a označil údajně vysoce ceněná vína za padělky, některé případy dokonce vyhrál.

Cornwell uvedl, že se padělané víno dá poznat podle špatného druhu skla lahví, podezřelých štítků nebo nesprávného druhu kapsle či ochrany kolem korku. O jedné z lahví Romanée Conti z roku 1978, jejíž odhadovaná hodnota se pohybuje kolem 340 tisíc Kč, Cornwell řekl: 

„Láhev je z reliéfního skla. To mi okamžitě napovědělo, že je falešná, protože žádné z vín Romanée Conti z roku 1978 takové sklo rozhodně nemělo. Jediný ročník, který má láhve z tohoto druhu skla, byl ročník 1974.“

Aukce vín je spíš o penězích než o obsahu láhví

„Někdo vzal zřejmě lahve z roku 1974 a změnil je na ročník 1978,“ dodal odborník. V posledních letech došlo k sérii podobných skandálů, neboť poptávka po drahém víně významně vzrostla a na trh s vínem vstoupili bohatí investoři. Ti však často spekulují spíše o cenách lahví než o jejich obsahu. Padělatelé se obvykle snaží zbohatnout tím, že zfalšují štítek nebo vezmou ten autentický a dají jej na nesprávné víno.

Romanée Conti patří mezi nejoblíbenější terč podvodníků, protože se jedná o nejdražší víno na světě, které se vyrábí z odrůdy Pinot Noir. Tato odrůda se pěstuje na malé vinici o velikosti jednoho a půl fotbalového hřiště severně od Beaune. Vinice produkuje pouze 6 000 lahví extrémně žádaného červeného vína ročně. 


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: The Telegraph

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek