KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Německá pobočka Burger Kingu míří k soudu za to, že rozdávala své letáky v koncentračním táboře Dachau

Německá pobočka řetězce s rychlým občerstvením Burger King byla předvolána k soudu za rozdávání letáků na parkovišti u koncentračního tábora v Dachau. Nadace, která památník provozuje, už roky bojuje proti této reklamě. Pohár trpělivosti správců Dachau přetekl poté, co byly letáky nabízeny i v den, kdy se do tábora vrátila ukradená brána s nechvalně známým nápisem „Arbeit macht frei“ (Práce osvobozuje). 

...

Reklamní letáky porušují „důstojnost památníku“

Pozůstatky vůbec prvního koncentračního tábora, v němž v letech 1933 až 1945 zahynulo více než 33 000 lidí, ročně navštíví až 800 000 návštěvníků. Nadace, která památník obětí provozuje, už několik let bojuje proti tomu, aby zde Burger King nabízel návštěvníkům své letáky.

Zaměstnanci Burger Kingu však pokračovali v rozdávání letáků i v den, kdy byla do bývalého koncentračního tábora navrácena ukradená brána s nápisem Arbeit macht frei, který se za druhé světové války objevil i v dalších koncentračních táborech.

Nadaci došla s řetězcem trpělivost a celou záležitost předala k soudu. Vedoucí památníku Gabriele Hammermannová uvedla, že se tím porušuje důstojnost místa. „Tato reklama je naprosto nevhodná na místě, které je pro mnohé místem smutku a také hřbitovem, kam lidé chodí uctívat památku svých příbuzných,“ uvedla ředitelka.

Návštěvníci si už opakovaně stěžovali na to, že když se vrátili na parkoviště ke svým autům, za stěrači našli zastrčené letáky lákající na nabídku hamburgerů a mléčných koktejlů. Nadace bavorských památníků předpokládala, že letáky pocházejí z nedaleké pobočky Burger Kingu v Gaussově ulici a následně podala stížnost u soudu.


Nepomohly žádné rozhovory ani žádost o mimosoudní vyrovnání

„Přátelské žádosti a rozhovory se bohužel minuly účinkem,“ uvedla tisková mluvčí památníku Sandra Zerbinová. Jelikož se jedná o soukromé parkoviště, nadace má právo na to reklamu zakázat. Památník Dachau se údajně pokoušel manažera místní pobočky rychlého občerstvení Ronnyho Otta kontaktovat, aby jej požádal o ukončení distribuce letáků.

Když Otto tuto žádost odmítl, nadace hnala záležitost výš a zkontaktovala ředitele Burger Kingu v Německu. Podle mluvčí společnosti byla podána žádost o mimosoudní vyrovnání, ale k tomu nikdy nedošlo a tak byl v březnu tohoto roku vůči Ottově pobočce vydán soudní příkaz.

Ronny Klein, ředitel další z místních poboček byl obviněn z toho, že to on stojí za distribucí letáků. V rozhovoru pro deník Bild však uvedl, že se jedná o „nedorozumění.“ Podobný problém se u památníku objevil už v roce 1996, kdy se zde začaly objevovat letáky McDonalds. Památník tehdy zažádal o odstranění letáků a o omluvu, oběma žádostem bylo vyhověno. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek