KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Novela zákona o spotřebitelských půjčkách platí už osm měsíců. Co se změnilo?

1.12. 2016 vešla v platnost novela zákona o spotřebitelských půjčkách, která by měla poněkud upravit podmínky pro poskytování úvěrů, snížit hrozivé předlužování zájemců o půjčky a upravit podmínky víc ve prospěch žadatelů.

...

Nový zákon přinesl také řadu změn, které by měly narovnat prostředí poskytování spotřebitelských úvěrů. Měly by umožnit dlužníkům rychleji a bez sankcí splatit své závazky vůči finančnm institucím, na řešení neschopnosti splácet úvěr se zástavou nemovitosti by nově měli mít delší dobu, než může banka nabídnout nemovitost v dražbě. Nastaly také změny v posuzování bonity klienta. Jak se tyto změny projevily v každodenní realitě?

Jsou ještě půjčky bez registru?

Od prosince loňského roku je tento název zavádějící a v podstatě nepravdivý. Podle nového zákona musí všichni poskytovatelé spotřebitelských úvěrů mít sjednán přístup do těchto registrů a také ověřovat schopnost klienta splácet půjčku. Přesto ještě stále můžete získat úvěr bez registru, i když máte zápis v registru dlužníků. Zákon totiž jasně nedefinuje povinnost přihlížet k zápisům v těchto registrech ( SOLUS, CERD, CBCB, NRKI…), ověřit platební schopnost může vlastní cestou.

Proto na trhu se spotřebitelskými půjčkami stále zůstávají nejen tyto půjčky, ale i půjčky bez doložení příjmu. Jsou to obvykle krátkodobé půjčky, tzv. půjčky před výplatou neboli finské půjčky. Rychlé půjčky bez zbytečné administrativy jsou mezi žadateli velmi oblíbené, protože celý schvalovací proces je bez různých dokladů mnohem rychlejší.

Změny zdražily hypotéky, zmizela rozmanitost v nabídce

Zatímco loni v létě se dala pořídit hypotéka s průměrnou roční úrokovou sazbou 1.4 %,letos jsme na  2,04 % a zdá se, že se bude dál zvyšovat, i když ne nijak dramaticky. Od dubna navíc musíte mít našetřenu nejméně pětinu ceny nemovitosti. Nic z toho ale zájem o hypotéky nesnížil, naopak,v uplynulých měsících poptávka narůstala. Za první polovinu roku 2017 si lidé v Česku půjčili na bydlení 119 miliard korun,což je o 12 mld více než loni.

Nabídka hypotéčních bank se regulací přestala výrazně lišit, změny jsou jen ve výši úrokové sazby (tu si banky určují samy), ovšem i tady se jejich nabídky velmi přibližují. Rozdíl je do značné míry v tom, jak umožňují jednotlivé ústavy žadatelům dofinancování nemovitostí. Jednou z možností, která se nabízí, je některá ze spotřebitelských půjček.

Další změny na obzoru

Pokud jde o finance na bydlení, chystá s další změna, která poskytování hypoték ovlivní. Jedná se o novelu zákona o České národní bance (ČNB), která dá centrální bance velké pravomoce, pokud se hypoték týká. Bude to například možnost nastavit limit LTV, tedy výše úvěru vůči zástavní hodnotě kupované nemovitosti, promluví i do výše úvěru vůči čistému příjmu (DTI) a výše splátek všech úvěrů vůči příjmu (DSTI). ČNB tak získá v úvěrové oblasti takové pravomoci, jaké nemá žádná evropská centrální banka jako dohledový orgán. Tato chystaná změna v zákoně je příčinou neutuchajícího hladu po hypotékách, po novelizaci zákona o ČNB bude mnohem obtížnější si bydlení financovat, pro některé vrstvy obyvatel až nemožné.

Chceme snížit zadluženost Čechů. Jak jsou na tom okolní státy?

V roce 2015 byl dluh českých domácností v objemu 57,55 % příjmů, což je zhruba stejně jako mají sousední Slováci. Ve střední Evropě je na tom lépe Maďarsko s 39,39 %, západní sousedé jsou ovšem daleko před námi. Navzdory všeobecně přijímanému názoru české domácnosti nemají tak dramatický dluh v porovnání s jejich příjmy, jako je tomu například v Dánsku - 243,45 %.

Na rozdíl od východní i západní Evropy, kde se daří domácnosti oddlužovat, je v centrální Evropě trend vzestupný: na Slovensku o 8 % více dluhů, než před třemi lety, v Polsku o 4,39 %.


Komerční sdělení

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek