KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Novodobí „Vodní baroni“ ve velkém skupují světové zásoby vody

Napříč celým světem se rychle šíří znepokojivý trend. Největší světové banky a vlivní multimiliardáři stále rychlejším tempem skupují světové zásoby vody. Ve stále větší míře rovněž investují do vodní infrastruktury i technologií a mají pro to velmi dobré důvody.

...

Voda bude důležitější komoditou než ropa i drahé kovy

Velké finanční instituce a investoři jako například Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Deutsche Bank, Allianz, Citigroup, Barclays Bank nebo Credit Suisse se v posledních letech soustřeďují na nákup akcií společností obchodujících s vodou, skupují pozemky se zásobami podzemní vody nebo investují do firem, které vyvíjejí nové technologie na úpravu vody.

Podobně uvažují i bohatí investoři a vlivní miliardáři Warren Buffet a T. Boone Pickens, ale i třeba bývalý americký prezident George W. Bush nebo čínský investor Li Ka-šing.

Již v roce 2008 nazvala americká banka Goldman Sachs vodu „ropou příštího století“ a podle tohoto hesla se i chová. Do strategických vodních společností již investovala více než 10 miliard dolarů (téměř 240 miliard korun) a její zřejmě největší akvizicí je i u nás dobře známá britská společnost Veolia Water.

Podobný názor na vodu s Golden Sachs sdílí i banka Citigroup. Podle jejího hlavního ekonoma Willema Buitlera bude brzy trh s vodou ostřejší než trh s ropou. „Voda se podle mého názoru stane jednou z nejdůležitějších komodit – předběhne ropu, měď, zemědělské komodity i drahé kovy.“


Očekává se růst v oblasti úpravy odpadních vod a odsolování

Citigroup vidí velké příležitosti v oblasti odpadních vod a technologií na jejich úpravu. V současné době má tento segment roční obrat 1,35 miliard dolarů (32 miliard korun), který by ale měl v blízké budoucnosti výrazně vzrůst až na 30-50 miliard dolarů.

Jedním z největších světových hráčů v oblasti investic do vody je také německá Deutsche Bank. Banka již vodu zařadila na přední místo do svých investičních strategií. Založila proto fond na investice do evropské vodní infrastruktury, ve kterém shromáždila více než 2 miliardy eur (34 miliard korun). Je do čeho investovat, protože objem celého evropského trhu s vodou je odhadován v přepočtu na 100 až 150 bilionů korun.

Další velká evropská finanční instituce Credit Suisse směřuje svoji pozornost na řešení nedostatku pitné vody kromě čištění odpadních vod taktéž prostřednictvím odsolování mořské vody. Společnost si je vědoma toho, že objem využitelné vody je stejně jako u ropy konečný, ale na rozdíl od ropy nemáme k vodě alternativu. Očekává tedy masivní růst poptávky po vodě, a to zejména v Číně.

Za nejlepší investiční příležitosti pak považuje membrány na odsolování a čištění odpadních vod, potrubí, ventily a čerpadla odolná proti korozi a chemické látky na úpravu vody.


Současný privatizační trend ve vodohospodářství nelze zastavit

Bohužel privatizační horečku ve sféře vody a vodní infrastruktury již nelze zastavit, protože řada vlád i vedení měst a regionů po celém světě trpí nedostatkem financí a rozpočtovými výpadky

Tyto instituce potom nejsou schopné vlastními silami zajistit údržbu a modernizaci svého vodního hospodářství. Je pro ně pak přirozeně nesmírně obtížné odmítnout privatizační nabídky v hodnotě milionů dolarů v hotovosti od největších světových bank a investičních společností.

Ohromné nadnárodní finanční instituce se na tyto jedinečné příležitosti připravují již velmi dlouho. Během několika posledních let se jim v investičních fondech podařilo shromáždit velké objemy finančních prostředků, které chtějí vyměnit za podíly ve společnostech prodávajících vodu a provozujících vodní infrastrukturu.

S rostoucí poptávkou po vodě poroste i zájem investorů o vodu. Lze tedy předpokládat, že jednoho dne budou o každé kapce pitné vody na celém světě rozhodovat pouze soukromníci, nikoliv vlády ani jiné instituce


 Autor: jil

Zdroj: Global Research

Foto: Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek