KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Podle předpovědi se ceny ropy blíží k „bodu obratu“

Přední analytik cen ropy z Calgary má pozitivní zprávu pro pádem cen těžce zkoušené producenty. Předpovídá totiž, že v příštím roce půjdou ceny ropy nahoru.
...

Oživení bude pomalé

Oživení však bude brzděno a přinese jen mírné zisky, protože nejprve světové dodávky ropy poklesnou a pak teprve začne růst poptávka.

Komoditní analytik společnosti FirstEnergy Martin King svoji analýzu představil před několika stovkami lidí v Petroleum klubu v Calgary. „Trh hledá rovnováhu. Nejsem si ale jistý, jestli dostatečně,“ řekl King. „Nízké ceny zvyšují poptávku, a začíná to být znát.“

King očekává, že severoamerický index West Texas Intermediate vzroste z letošního průměru pod 50 dolary na zhruba 57 dolarů za barel v roce 2016. V současné době index vystoupal nad 48 dolarů za barel, když se více jak měsíc pohyboval kolem 45 dolarů za barel.

Ceny ropy Brent se v letošním roce pohybují kolem 55 dolarů za barel a v příštím roce by měly vzrůst na 62 dolarů. Výhledově King očekává pro léta 2017 a 2018 ceny v rozmezí 60-70 dolarů.

Známky zlepšení

„Je to trnitá cesta, ale podle našeho názoru se začínají objevovat známky zlepšení, a to jak z hlediska nabídky, tak i poptávky.“ Tento komentář zopakoval i generální ředitel společnosti Royal Dutch Shell Ben van Beurden při svém úterním vystoupení na konferenci ropného průmyslu v Londýně. „Vidím první znaky oživení cen ropy,“ citovala Beurdena agentura Reuters. „Ale kvůli americké ropě z břidlic to jde pomaleji, než jsme si původně mysleli. Zásoby ropy jsou stále vysoké a bude ještě nějaký čas trvat, než dojde k obnovení rovnováhy nabídky a poptávky.“

King považuje oživení cen za jedinečné v tom, jak je pomalé. Připouští ale, že je osobně možná konzervativnější než ostatní cenoví prognostici. Dva kanadští ekonomové minulý měsíc odhadovali, že na konci příštího roku dosáhne cena ropy 60 dolarů.

Přesycení trhu s ropou, které je považováno za příčinu pádu cen v roce 2014, začíná ustupovat. Na největším světovém trhu s ropou, kterým jsou Spojené státy, klesá produkce a roste spotřeba.

Růst poptávky v USA

King očekává, že produkce ropy do konce roku klesne o jeden milion barelů denně ve srovnání s rekordní produkcí, která byla dosažena letos v dubnu. Poptávka ve Spojených státech by měla v letošním roce vzrůst o 426 000 barelů a měla by se zvyšovat i v následujících letech.

„Poptávka ve Spojených státech je vynikající,“ řekl King. „Američané se konečně vrátili na silnice a na svých cestách spotřebovávají spousty benzínu.“

Očekává se, že kanadské dodávky ropy v letošním roce vzrostou o 43 000 barelů denně a o dalších 217 000 barelů v příštím roce.

King předpovídá, že celosvětová průměrná denní poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,7 milionů barelů a v roce 2016 o dalších 1,4 milionů barelů.

Autor: jil

Zdroj CBC News

Foto: L.C. Nottaasen, CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek