KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Pracovníci Amazonu v Itálii vyhlásili na Black Friday stávku

Dobré načasování předvedli zaměstnanci italské pobočky obřího online prodejce Amazon, když svolali stávku na tento pátek, kdy se zároveň očekávají rekordní prodeje v souvislosti s celosvětovou akcí známou pod názvem Black Friday.

...

Chtějí vyšší mzdy bez přesčasů a nočních směn

Asi 2000 pracovníků z distribučního centra Amazonu v severoitalském městě Castel San Giovanni v pátek 24. listopadu místo do práce vyrazí do ulic. Oznámila to ve středu večer jejich odborová organizace.

Pracovníci se rovněž shodli na tom, že od teď až do Vánoc nebudou zůstávat v práci přesčas. Přitom toto období je každoročně pro maloobchodní prodejce nejnáročnější.

Odbory také požadují navýšení mezd, které by odpovídalo celkovému růstu společnosti Amazon v Itálii. Stěžují si, že zaměstnancům jsou nařizovány povinné přesčasy, noční směny a práce šest dní v řadě, aby se zvládl nápor stále rostoucí poptávky.

Platy zaměstnanců Amazonu jsou nejvyšší v celém odvětví logistiky a navíc je doplňují další benefity, jako například slevy na nákupy, soukromé zdravotní pojištění a nadstandardní zdravotní péče,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Amazon dále doplnil, že je otevřený „trvalému dialogu a vstřícné spolupráci“ se svými zaměstnanci a nebrání se jednání s odborovými svazy a dalšími organizacemi zastupujícími zaměstnance v Itálii i v celé Evropě.

„Věnujeme maximální pozornost zajištění plánu distribuce zakázek během Black Friday i následujících dnů,“ potvrdil Amazon.

Amazon v Itálii plánuje expanzi

Velký nadnárodní internetový obchod Amazon zaměstnává ve svém jediném italském distribučním centru v regionu Piemont asi 4000 lidí. Přibližně polovina z nich jsou stálí zaměstnanci a druhá půlka má krátkodobé smlouvy, které jsou sjednávány podle aktuální potřeby zaměstnavatele.

Páteční stávka se přitom týká jenom stálých zaměstnanců Amazonu.

Italský trh sice není pro Amazon tak zajímavý jako třeba Německo, Velká Británie a Francie, ale americká společnost zde má rozsáhlé investiční plány včetně vybudování druhého logistického centra v blízkosti Říma, datových center v bývalých elektrárnách a výzkumného střediska pro umělou inteligenci v Turíně.

Amazon však rovněž čelí kritice kvůli svému přístupu k placení daní. Itálie se přidala k dalším evropským státům, které po Amazonu požadují reformu jeho chování v daňové oblasti.

Black Friday se postupně ze Spojených států šíří do celého světa včetně České republiky a nevyhnul se ani Itálii. Obchodníci zde v tomto roce nabízejí slevy na široký sortiment včetně elektroniky, oblečení nebo leteckých zájezdů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek