KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Těchto 10 firem ovládá většinu potravinových značek, které kupujete

Jen 10 velkých společností ve skutečnosti stojí za známými značkami potravin a nápojů, které patří na celém světě mezi ty nejprodávanější. Jedná se o společnosti Nestlé, PepsiCo, Coca-Cola, Unilever, Danone, General Mills, Kellogg‘s, Mars, Associated British Foods a Mondelēz. Každá z nich zaměstnává tisíce lidí a každý rok vydělává miliardy dolarů. Velice zajímavou a mnohé odhalující infografiku, která ukazuje skutečné propojení četných a známých spotřebitelských značek až k pouhé desítce mateřských společností, vytvořila společnost Oxfam

...

1. Kellogg’s

Příjmy za rok 2015: 13,5 miliardy dolarů (téměř 330 miliard korun)

Tato společnost u nás není příliš známá, v zahraničí ji však znají především milovníci cereálií (Froot Loops). Ale i u nás má tato společnost své zástupce, například v podobě lupínků Corn Flakes či brambůrků Pringles.


Foto: Flickr

2. Associated British Foods

Příjmy za rok 2015: 16,6 miliard dolarů (více než 405 miliard korun)

Tato britská značka vlastní u nás rovněž méně známé značky jako například Karo (nápoje, sirupy), či čaje Twinings. Možná vás však překvapí, že tato společnost spravuje i síť módních obchodů Primark.


Foto: The Independent

3. General Mills

Příjmy za rok 2015: 17,6 miliard dolarů (téměř 430 miliard korun)

I když se vám tato společnost může zdát na první pohled neznámá, její produkty už bude znát určitě každý. General Mills se soustředí především na cereálie, jako jsou Cheerios, Cini Minis, Fitness a další. Známé jsou také její jogurtové produkty od značky Yoplait či zmrzliny od Häagen-Dazs.


Foto: The Independent

4. Danone

Příjmy za rok 2015: 24,9 miliard dolarů (více než 607 miliard korun)

Kdo by neznal jogurty od Danone. Ale co všechno má tato společnost ještě na svědomí? Kromě jogurtů Activia či jogurtových nápojů Actimel byste pod Danone našli také známou balenou vodu Evian či dětskou výživu Nutricia.


Foto: The Independent

5. Mondelēz

Příjmy za rok 2015: 29,6 miliard dolarů (více než 722 miliard korun)

Dalším potravinovým gigantem je společnost Mondeléz. Kdo by neznal její čokolády od značky Milka, Toblerone či sušenky Oreo, jakoby nežil. Věděli jste ale, že Mondeléz vyrábí i kávové produkty? Názvy značek Jacobs a Tassimo vám určitě nejsou cizí. Společnost se rovněž podílí na výrobě bonbónů Halls či žvýkaček Bubballoo. V neposlední řadě vlastní Mondelēz International také českou společnost Opavia, která vyrábí mimo jiné proslulé piškoty a oplatky.Foto: The Independent

6. Mars

Příjmy za rok 2015: 33 miliard dolarů (více než 805 miliard korun)

Tato společnost je nejvíce známá pro své čokoládové značky, jakými jsou například M&M, Snickers, Bounty, Twix či Milky Way. Ovšem její rozsah je mnohem šiřší a tak byste v její nabídce našli i rýži a omáčky Uncle Ben, bonbóny Starbust či Skittles nebo žvýkačky Orbit, Airwaves a další.


Foto: The Independent

7. Coca-Cola

Příjmy za rok 2015: 44,3 miliardy dolarů (více než 1,08 bilionu korun)

Tuto společnost asi není třeba nijak široce představovat, hlavní produkt je jasný. Ale co všechno byste pod tímto koncernem ještě nalezli? Kromě klasické Coly sem patří i další nápoje, jako je Fanta, Sprite či tonic Kinley. Mezi vlastnictvím mnoha slazených nápojů se však skrývají například i pramenité vody Bonaqua či energetické nápoje Burn, NOS či Powerade.


Foto: The Independent

8. Unilever

Příjmy za rok 2015: 59,1 miliardy dolarů (více než 1,4 bilionu korun)

Ano, příjmy této společnosti jsou opravdu ohromující. Jaké značky pod sebou skrývá, že se jí tolik daří? Seznam je opravdu dlouhý, stejně tak i rozmanitý. Každá hospodyňka určitě zná tatarské omáčky Hellman’s, polévky a dochucovadla od značky Knorr, rostlinné máslo Flora i dobroty v podobě zmrzlin značek Algida, MagnumCornetto, či Ben & Jerry's.  Asi už vás ani nepřekvapí, že Unilever zastřešuje také čajovou značku Lipton či máslo Bertolli.


Foto: The Independent

9. PepsiCo

Příjmy za rok 2015: 63 miliard dolarů (více než 1,53 bilionu korun)

Na rozdíl od Coca-Coly se PepsiCo nesoustředí pouze na nápoje, ale její rozsah je daleko širší. Kromě známé Pepsi coly se pod tuto společnost zapsaly i značky nápojů 7UpMountain Dew či Mirinda, bramborové lupínky Lay’s a Doritos či ovesné vločky Quaker.


Foto: The Independent

10. Nestlé

Příjmy za rok 2015: 87 miliard dolarů (více než 2,12 bilionu korun)

Světový potravinářský gigant Nestlé má pod svými křídly nepřeberné množství značek. Mezi ty nejznámější produkty však patří tyčinky KitKat, Lion či Milkybar, společnost rovněž spravuje kávové produkty jako je Nescafé, Nespresso či Nescafé Dolce Gusto. Patří sem i ledové čaje Nestea, pramenité vody Vittel, Perrier a S. Pellegrino či zmrzliny Movenpick a mnoho dalších. V kuchyni určitě už každý z nás někdy použil produkt značky Maggi. Nestlé vyrábí také známou kojeneckou stravu Gerber.


Foto: The Independent


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: Oxfam

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek