KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
byznys

Zakladatel pivovaru Corona učinil v poslední vůli z každého obyvatele své rodné vesnice milionáře

Všech 80 obyvatel poklidné španělské vesničky Cerezales del Condado se ze dne na den náhle stalo milionáři. A to nikoliv díky tomu, že by vyhráli v národní loterii, ale díky tomu, že se v jejich vsi narodil Antonino Fernández, zakladatel úspěšného pivovaru Corona, který jak se nyní zdá na svůj rodný kraj, kde vyrůstal, nikdy nezapomněl.

...

Obyvatelé španělské vesničky zdědili celkem 5,2 miliardy Kč

Antonino Fernández byl 11. dítětem z celkem 13 sourozenců. Když mu bylo 32 let, emigroval v roce 1949 ze Španělska do Mexika. Zde se stal generálním ředitelem pivovarské společnosti Grupo Modelo, která začala vyrábět i oblíbené pivo Corona.


Úspěšný pivovarník a miliardář zemřel letos v červenci ve věku úctyhodných 99 let. Fernandéz po sobě zanechal poslední vůli, která nečekaně potěšila obyvatele zapadlé španělské vesničky v provincii León, kde se narodil a kde vyrůstal. Podnikatel ve své vůli rozdal celkem 200 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč) a každý z 80 obyvatel vesnice tak podědil zhruba 2,5 milionu dolarů, tedy 62 milionů Kč. Z malé chudobné vesničky se tak rázem stala obec plná dolarových milionářů.

Fernández se narodil dne 13. prosince roku 1917 do velmi chudé rodiny a ve 14 letech kvůli tomu musel opustit školu. Po španělské občanské válce se přestěhoval do města León v severním Španělsku, kde si vzal za ženu Cinii Gonzáles Díezovou. V roce 1949 pozval oba manžele do Mexika Ciniin strýc, který vlastnil pivovar Grupo Modelo.


Manželé Fernándezovi. Foto: Daily Mail

Fernández zde začal pracovat jako zaměstnanec skladu, odkud se vypracoval nahoru a v roce 1971 se stal generálním ředitelem. Během tohoto období začal vyrábět pivo Corona a nejen v Mexiku z něj učinil nejpopulárnější pivo. Pivo se začalo vyvážet i do jeho rodného Španělska, kde se prodává pod značkou Coronita.

Fernández byl oceněn za svou dobročinnou činnost

Úspěšný podnikatel si udržel svou pozici generálního ředitele až do roku 1997, předsedou představenstva pak byl do roku 2005. Obě jeho role později převzal jeho synovec Carlos Fernández Gonzáles. Antonino poté zůstal čestným předsedou společnosti Grupo Modelo až do své smrti.

Corona je druhým nejčastěji dováženým lahvovým pivem ve Spojených státech s ročními tržbami v hodnotě 693 milionů dolarů (přes 17 miliard Kč). Pivo se prodává i v Antoninově rodné vesnici, kde jej ve svém baru nabízí Maximono Sanchez. „Nikdy jsme neměli moc peněz. Nevím, co bychom bez Antonina dělali,“ uvedl Maximino.


Antoninova rodná vesnice Cerezales del Condano. Foto: Daily Mail

Fernández byl známý jako filantrop, který nikdy nezapomněl na svou vlast. Za dobročinné skutky byl oceněn i bývalým španělským králem. Podnikatel hodně pracoval i s postiženými lidmi, kvůli kterým založil organizaci s názvem Leon Soltra. Ta se zabývá hledáním pracovních příležitostí právě pro zdravotně postižené jedince. Obdobná organizace pojmenovaná Cinia podle Fernándezovy manželky funguje i v Mexiku.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek