KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
ekonomika

Rusko zveřejnilo seznam potravin, které zakáže Turecku dovážet

Rusko dnes zveřejnilo seznam potravin, jejichž import z Turecka bude od 1. ledna příštího roku zakázán, a to v souladu s nařízením vlády o zvláštních ekonomických opatřeních proti Turecku, které už včera podepsal i prezident Putin.
...

Ovoce a zelenina jsou hlavními komoditami, které Turecko do Ruska dováží

Od 1. ledna se na černou listinu tureckých produktů dovážených do Ruska dostane ovoce (pomeranče, mandarinky, hrozny, jablka, hrušky, meruňky, broskve, nektarinky, švestky, jahody) a zelenina (rajčata, okurky, květák, brokolice, cibule).

Zákaz se týká také dodávek mraženého krůtího a kuřecího masa, stejně jako tureckých květin a soli.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o opatřeních k zajištění národní bezpečnosti dne 28. listopadu. Dokument zakazuje nebo omezuje dovoz jednotlivých druhů komodit.

Podle údajů poskytnutých ruským ministerstvem zemědělství činil v roce 2014 turecký dovoz potravin a zemědělských produktů do Ruska 1,7 miliardy dolarů (42,5 miliardy korun). Turecké jídlo tvořilo 4% z celkového dovozu potravin do Ruska, mezi hlavní položky patřilo ovoce, zelenina a ořechy.

Rusko dále omezí letecký provoz a zaměstnávání tureckých občanů

Podle letošních údajů dosáhl dovoz za 10 měsíců hodnoty 1,035 miliardy dolarů (téměř 26 miliard korun) což je ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce pokles o 21,2%.

Vedle potravin bude omezen i cestovní ruch. Rusko zakázalo charterové lety mezi Ruskem a Tureckem, a to už ode dneška, tedy od 1. prosince 2015. Zavedena budou i další omezující opatření na pravidelných leteckých linkách.

Odliv tureckých pracovníků nijak neohrozí stavební projekty

Turečtí občané bez pracovní smlouvy podepsané před 31. prosincem 2015 nebudou smět od 1. ledna 2016 pracovat na území Ruské federace.

Na konci listopadu ministr stavebnictví Michail Men řekl, že odliv tureckých stavebních dělníků z Ruska nijak neovlivní podmínky provozu stavebních projektů.

Ruská vláda navíc pozastaví i obchodní a hospodářskou spolupráci. Relevantní upozornění pro tureckou stranu bude následně dodáno v řádném termínu. 

 

Autor: ElS

Zdroj: TASS

Foto: © Artiom Geodakyan/TASS

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek