KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
finance

ČNB bude zpřísňovat hypotéky, byt nebo dům bez úspor nekoupíte

Česká národní banka (ČNB) plánuje pro příští roky vydat opatření, které změní podmínky poskytování hypoték na bydlení. České banky toto opatření omezí v jejich možnosti poskytovat hypotéky na celou hodnotu nemovitosti. Pro nákup nemovitosti tak budou kromě samotné půjčky potřeba i vlastní úspory.
...

Bankéři se bojí úvěrového boomu a růstu cen nemovitostí

Omezení, které by mělo vstoupit v platnost v příštím roce, má za cíl omezit rozbíhající se úvěrový boom. ČNB se bojí, že pokud poptávka po hypotékách bude pokračovat v aktuálním tempu, dojde k velmi rychlému zvyšování cen domů a bytů.

Statistiky poskytovaných úvěrů na bydlení ukazují, že ze strany Centrální banky jde spíš o preventivní opatření. Podíl úvěrů, které pokrývají 90 nebo více procent celkové hodnoty nemovitosti, je totiž v současnosti jen asi 15 procent.

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, který dříve pracoval v ČNB v útvaru pro finanční stabilitu, se však tento podíl může velmi rychle změnit. České banky se totiž snaží navyšovat svůj tržní podíl, a tak mohou začít klienty kdykoliv lákat na své úvěry, kterými pokryjí většinu hodnoty nemovitosti.

České nemovitosti vykazují jednoznačné oživení

Oživování trhu s nemovitostmi je v tuzemsku jednoznačné. Důkazem jsou zejména rostoucí ceny nemovitostí. Byty by letos mohly poprvé za poslední roky zdražit o několik jednotek procent. Hodnota rodinných domů má rostoucí tendenci už od loňského roku.

Plánovaný krok ČNB není ničím výjimečným. Takzvaný hypotéční strop je už od roku 2010 v platnosti například ve Švédsku, kde banky mohou poskytovat hypotéky maximálně do výše 85 procent hodnoty nemovitosti. Konkrétní strop pro Českou republiku zatím ČNB neoznámila. Nepředpokládá se však, že by se hodnota stropu nějak výrazně lišila například od té švédské.

To by znamenalo, že například na byt v hodnotě 1 milionu korun by si rodina mohla půjčit maximálně 850 tisíc a zbylou částku doplatit ze svých úspor.

Autor: Tomáš Durčák

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek