KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
finance

Nový zákon o úvěru pro spotřebitele citelně snižuje postihy za pozdní splácení

Ministerstvo financí má v plánu předložit před vládu svůj návrh zákona o úvěru o spotřebitele. Pozice spotřebitelů je v tomto návrhu výrazně posílena, zatímco věřitelé by ze svých současných sankcí za pozdní splácení poskytnutého úvěru museli výrazně slevit.
...

Spotřebitelé získají lepší pozici, věřitelé víc zodpovědnosti

Asi nejvýraznějším bodem návrhu je možnost dlužníka splatit dluh kdykoliv v době s platnosti. Avšak i pokud dluh splatí pozdě, nebude na něj moci věřitel uvalit stejně přísné postihy, jako dnes. Tím pádem návrh zároveň posiluje odpovědnost věřitelů za poskytnuté úvěry.

Návrh hlásá, že věřitel by měl půjčku poskytnout pouze takové osobě, která ji bude bez problémů ze svých příjmů splácet. Káže tedy věřitelům, aby si před poskytnutím půjčky tuto skutečnost ověřili. Pokud tak neúčinní, bude celá smlouva o úvěru dle návrhu zákona neplatná – spotřebitel tedy nebude muset platit žádné úroky a všechny již zaplacené úroky navíc dostane zpět. Zbytek jistiny bude muset splatit dle své finanční situace a možností.

Ještě před tím, než půjde návrh do sněmovny, chtějí do něj přidat pár svých bodů sociální demokraté. ČSSD plánuje například ještě víc snížit horní hranici smluvní pokuty pro případ, že spotřebitel nesplácí věřiteli půjčku dle předem stanovených podmínek. Ale to není vše. Sociální demokracie by ráda viděla také snížené nároky na povinné členství v úvěrových registrech.

„Sociální demokracie kvituje tento zákon, nicméně chceme jít ještě dál,“ řekla místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová pro agenturu ČTK.

Možné postihy za nesplacení a předčasné splacení úvěru


Ministerstvo v návrhu plánuje, že poskytovatel bude moci v případě, že mu spotřebitel nesplatí úvěr dle smlouvy, moci požadovat kromě dohodnutého úroku ještě náhradu za všechny náklady spojené s vymáháním onoho dluhu, dále zákonný úrok z prodlení (který nyní činí osm procent nad reposazbou České národní banky) a navíc pokutu vyplývající dle zákona ze smlouvy, která činí 0,1 procenta z dlužné částky denně.

Celkové naúčtované penále a pokuty zařazené ve smlouvě mohou dosáhnout maximální hodnoty 70 procent z původní výše půjčené částky a nejvýše 200 tisíc korun. Pokud si tedy spotřebitel půjčí 100 tisíc korun, může při neplacení jen na postizích zaplatit až 70 tisíc korun.

Návrh chce rovněž zakázat jakékoliv penále spojené s předčasným splacením dluhu. Věřitel bude mít nárok pouze na náhradu za své účelné náklady, které mu kvůli dřívějšímu splacení mohou objektivně vzniknout. Výjimku by měly tvořit těžké životní situace (například dlouhodobá nemoc), kdy chce ministerstvo umožnit předčasné splacení úvěru zcela bez poplatků.

Nové povinnosti pro banky

Všechny banky budou podle návrhu muset už v reklamních sděleních jasně oznámit, kolik bude inzerovaná hypotéka ve skutečnosti klienta stát. V případě zájmu ještě navíc musí před samotným podepsáním smlouvy písemně konečnou částku pro klienta písemně potvrdit. Zákon pamatuje i na nepřehledné smlouvy a naléhající podvodníky – každý zájemce bude mít 14denní lhůtu na rozmyšlení, zda je pro něj hypotéka zajímavá; banka po tuto dobu nesmí nijak zhoršovat podmínky hypotéky.

Cíl návrhu je jasný – potlačit nekalé obchodní praktiky poskytovatelů úvěrů, a to zejména v nebankovním sektoru. Ministerstvo financí proto chce zvyšovat nároky i na nebankovní subjekty, které mají zájem podnikat v sektoru nabídky a poskytování úvěrů.

Větší nároky na podnikání v oblasti nebankovního sektoru

Dnes může skrz nebankovní společnost nabízet úvěry prakticky kdokoliv (aktuálně u nás více než 60 tisíc podnikatelů). Dokument obsahuje regulace vztahující se na všechny subjekty, které mají zájem vstoupit do odvětví nebankovních společností poskytujících a zprostředkovávajících úvěry. Zvyšuje nároky na jejich odbornost tak, aby dosáhli stejné úrovně náročnosti, jako subjekty bankovní.

Výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek reagoval na návrh ministerstva financí takto:

„Oceňujeme, že MF nejen věnovalo velkou péči jak předběžným konzultacím s finančním trhem, tak vypořádání připomínek z připomínkového řízení, ale také to, že pozorně vnímalo návrhy a argumenty, které jsme v tomto dosavadním procesu uplatňovali.“

Agentura ČTK se na názor zeptala také obchodního ředitele úvěrové společnosti Fair Credit Tomáše Konvičky. Podle něj by zákon o úvěrech pro spotřebitele měl primárně chránit klienty před nekalými praktikami podvodných úvěrových společností, které vsázejí na to, že klient nebude díky nevýhodným podmínkám a nepřehledné smlouvě ve výsledku schopen svou půjčku splatit:

„Od nového zákona obecně očekáváme výrazné pročištění trhu od nekalých až podvodných praktik firem, které nemají jasně stanovená pravidla podnikání a poskytují spotřebitelské nebankovní úvěry způsobem, který se podobá garážovému prodeji.“

Trh s úvěry bude kompletně kontrolovat ČNB

Kontrola podezřelých úvěrových subjektů by dle návrhu měla přejít z České obchodní inspekce na Českou národní banku, u které bude muset každá firma zažádat o povolení k činnosti zprostředkování a poskytování úvěrů. Stejně tak bude ČNB mít pravomoc tato povolení odjímat.

Pokud nenastanou žádné komplikace, měl by se návrh zákona dostat do sněmovny před vládu ještě letos v prosinci. Bezproblémové koaliční schválení by znamenalo vstup do účinnosti už v prvním pololetí příštího roku. Všechny finanční instituce, které budou mít zájem půjčovat finance, dostanou 24 měsíců, aby od ČNB mohly získat nutné povolení.

Autor: ToD
Zdroj: ČNB, MF, ČTK

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
je dobře, že už exekuční mafie nemá takové slovo jako dřív.