KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
historie

71. výročí bombardování Drážďan: Válečný zločin předehrou studené války

V noci z 13. na 14. února 1945 provedlo bombardovací velení britského Královského letectva (RAF) dva ničivé útoky na německé město Drážďany. Bylo to v době, kdy počet obyvatel v Drážďanech, který před válkou čítal 640 000 lidí, vzrostl o dalších asi 100 000 – 200 000 uprchlíků. Té noci na město celkem 722 bombardérů shodilo 1478 tun trhavin a 1181 tun zápalných bomb. Následovalo ohnivé peklo, které zničilo obytnou plochu o rozloze 21 kilometrů čtverečních včetně historického muzea Altstadt. To však nebylo všechno.
...

Drážďany nebyly strategickým cílem

Krátce po poledni 14. února letka 316 amerických bombardérů uskutečnila třetí útok, když shodila na město dalších 488 tun trhavin a 294 tun zápalných bomb. Následující den, 15. února, provedlo 211 amerických bombardérů poslední čtvrtý útok, při kterém shodilo 466 tun trhavin.

Bombardování Drážďan je považováno za bezdůvodný zločin Britů a Američanů, při kterém zahynulo až 300 000 lidí. Drážďany byly proti anglo-americkým útokům téměř bezbranné, a proto mohly bombardéry letět ve větší blízkosti k zemi a udržovat stabilní výšku a kurs, což ještě zvýšilo přesnost a tím pádem i účinek bomb.

Drážďany předtím nebyly během celé války bombardovány. Město nebylo považováno za strategický cíl, protože nehrálo významnou roli v nacistickém válečném hospodářství a ani tam nesídlily žádné klíčové ropné rafinerie nebo velké zbrojovky. V „Bombardovacím průvodci“ britského ministerstva válečného hospodářství pro rok 1943 figurovaly Drážďany na 20. místě mezi stovkou německých měst seřazených podle jejich významu pro německé válečné snahy.


Pohled na rozbombardované centrum Drážďan z věže radnice. Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Drážďany byly po celém světě známé spíš jako centrum architektonických skvostů, díky kterým si vysloužily přezdívku „německá Florencie“. Přesto britský premiér Winston Churchill nařídil Drážďany bombardovat podle plánu připraveného v srpnu 1944 náčelníkem štábu britských vzdušných sil sirem Charlesem Portalem.

Speciální zápalné bomby

Pod kódovým označením „operace Thunderclap“ počítal plán s útokem na nějaké velké německé město kromě Berlína, který by s nasazením veškerých dostupných sil zasadil Německu zásadní úder. Portal zvolil „plošné bombardování“ města. Churchill v lednu 1945 Portalův plán schválil, vybral do něj velká města ve východní části Německa a požadoval rychlou akci. Druhý den bylo Churchillovi oznámeno, že jakmile to podmínky umožní, budou napadeny Drážďany, Berlín a další dvě města.

Při prvních třech drážďanských náletech byly použity zápalné bomby, které byly záměrně vyrobené tak, aby zakládaly ničivé požáry. Jejich smrtící účinek byl tak silný, že i lidé, kteří se před nimi ukryli v podzemních krytech nebo v metru, uhořeli nebo se udusili, protože ničivý oheň ze vzduchu vysál všechen kyslík. Toto rozsáhlé použití zápalných bomb svědčí o tom, že hlavním cílem útoků na Drážďany bylo zastrašovat a zabíjet lidi. Dalším důkazem zaměření na civilisty byl fakt, že Churchill výslovně nařídil, aby se bombardování soustředilo na drážďanské dělnické čtvrti. Velmi cynicky to popsal velitel bombardovacích jednotek RAF Arthur Harris: „Zničíte továrnu a oni ji postaví znovu. Za šest týdnů může být opět v provozu. Když zabiju všechny jejich dělníky, bude trvat 21 let, než jim vyrostou další.“

Bombardování Drážďan je anglo-americkým válečným zločinem, za který nebyl nikdy nikdo postaven před soud. Za válečný zločin je považován každý zločin, který překročí zákony války. Bombardování civilistů již dávno před druhou světovou válkou mezinárodní legislativa zakazovala. V Haagských pravidlech leteckých válečných akcí z roku 1923 se píše: „Je zakázáno bombardování s cílem terorizovat civilní obyvatelstvo, poškozovat nebo ničit soukromý majetek nevojenského charakteru a ubližovat těm, kteří nebojují.“ Dokonce i s Hitlerem spolupracující britský premiér Neville Chamberlain v roce 1938 prohlásil, že „bombardovat civilisty je v rozporu s mezinárodním právem.“ Ve stejném roce podobná pravidla jednomyslně schválilo shromáždění Ligy národů.

Skutečným cílem bylo zastrašení Stalina                              

Proč byly za cíl bombových útoků vybrány právě Drážďany? Jedním z důvodů bylo, že město leželo přímo v cestě postupující sovětské armády, která jej obsadila krátce po zahájení své ofenzívy s cílem obsadit Berlín. Západní spojenci chtěli, aby byla smrt a devastace zřetelná a Rusové o ní informovali Stalina, který se tak měl zaleknout destruktivních schopností amerických a britských vzdušných sil. Tři měsíce před koncem války měly nálety na Drážďany zastrašit Stalina a Sovětský svaz, aby po válce angloamerickým imperialistům neodporovali.

Stalin, Roosevelt a Churchill na konferenci v Teheráně v roce 1943. Foto: Flickr

Podobnou podprahovou zprávu poslaly Spojené státy Stalinovi asi tři týdny po Drážďanech, kdy při náletech na Tokio zabily 80 000 – 200 000 lidí. Další dvě zprávy vyslali američtí imperialisté v srpnu 1945. V Hirošimě a Nagasaki ukázali ničivou sílu své nové atomové bomby.

Podobně jako Tokio, Hirošima a Nagasaki neměly nic, nebo jen velmi málo společného s válkou proti japonským imperialistům, Drážďany neměly nic, nebo jen velmi málo společného s válkou proti nacistům. Oba nepřátelé spojenců byli v době zničujících leteckých útoků již dávno na kolenou a poraženi. Šlo již o součást nového konfliktu, ve kterém se nacisté a japonští imperialisté stali angloamerickými spojenci a hlavním nepřítelem byl Sovětský svaz. Studená válka se zrodila z popela statisíců civilistů, kteří zahynuli ve smrtícím a zcela zbytečném pekle Drážďan, Tokia, Hirošimy a Nagasaki.   

 

Autor: Dougal Macdonald

Zdroj: Global Research

Foto: Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (3 příspěvků)

Komentáře (3)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Historii píší vítězové. Proto Spojené státy, Británie ani Rusko, respektive bývalý Sovětský svaz, nikdy nepykal ani nebude pykat za to, co provedli, byť byly jejich zločiny mnohdy srovnatelné s nelidským chováním nacistů či Japonců, kterým jsme doslova zaplavování (viz. mučednický symbol neustále propírané Osvětimi). Každý, kdo používá selský rozum, musí vědět, že ve válce se nikdo s nikým nepáral a válečné zločiny neváhaly provádět všechny strany. V letech 44-45 už se neřešilo, jak porazit nacisty, ale jak získat co největší vliv v poválečné Evropě, USA měly jistotu, že si zdevastovanou západní Evropu, na jejímž masivním bombardování se velkou měrou samy podílely, jednoduše koupí skrz Marshallův plán. Šlo jen o to udělat bububu na SSSR, získat klíčové raketové fyziky z Německa, dokončit jadernou bombu, získat jako loutku Japonsko a pak napumpovat do západní Evropy miliardy dolarů a uměle vytvořit prosperitu, aby si celá východní Evropa šuškala o tom, jak se lidé v západním Německu díky kapitalismu dokázali extrémně rychle postavit na nohy a provést ekonomický zázrak. Až na to, že nešlo o žádný zázrak, ale hromady peněz, které přišly z USA. Dodnes jsou Němci hromadně opěvování za to, jak se po válce dokázali zvednout ... ale bez židovských peněz z Ameriky by byli ztraceni.
Tak kamaráde, jestli uměle vytvořili prosperitu, tak si nedovedu vysvětlit proč úžasný Sovětský svaz ji neudělal také. Jako kluk jsem navštívil družební město Kamyšlov. Měl jsem mít poté ve škole povídání jaké to bylo úžasné. Nejdříve si mě vyslechla paní ředitelka a když to slišela tak se zhrozila a přednášky nebyly. To co jsem viděl ve mě doopravdy zanechalo hlubokou vzpomínku. Byl rok 78 a jejich děti-moji vrstevníci se mě ptali, jestli máme televizi! Ahlavněse byli přesvědčení, že nám dodávají vše jinak tady umřem hlady a proto se mají špatně. Vidět chlastat celý národ z cisteren kvas bylo doopravdy nezapometulné. Mějte se dobře soudruzi co vydáváte tento rádoby evropský deník.
Monika Lisa. 98. Drážďany perla Saska. Bombardování Drážďan bylo slyšet a oheň vidět až do Lovosic, lidé který tam bydleli se strachem třásli. Proč to peklo? Všechni velící důstojníci německé armády dávno byli na cestě do Ameriky v civilu nový život v Argentině, Chile, Hondurasu.V Drážďanech zůstalo jen lidé civilisti a několik vojáků dále ženy a děti.To bombardovaly ti slavní americký letectvo..Všechno vždy dělají ty vládnoucí ,a vždy to odnesou ti lidi který s tím nemají nic společné.