KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
historie

Pátek 13: Jak vznikl a proč z něj máme takový strach?

Pátek 13., také známý jako černý pátek, byl dlouho považován za nešťastný den. Proč je ale zrovna tento den považován za takový, kdy se nám mohou přivodit hrozné věci, a proč z něj máme takový strach?

...

Historie nešťastného dne

V roce 1993 vědci zjistili, že existuje statistický růst hospitalizovaných lidí během každého pátku 13. Pověra kolem tohoto dne je známá už od středověku a může mít původ v Bibli. Někteří historici prohlašují, že to byl den, kdy se Eva zakousla do jablka ze stromu poznání, nebo kdy velká povodeň zastihla stavitele Babylonské věže. 

V Novém zákoně se píše, že na poslední večeři Ježíše bylo přítomno 13 lidí, což bylo den před Kristovým ukřižováním na Velký pátek. Například středověký básník a spisovatel Geoffrey Chaucer vložil odkaz na tento den ve svých Canterburských povídkách. Roku 1307 zase došlo v pátek 13. října k zatčení stovek templářských rytířů.

V románu Šifra mistra Leonarda popisuje Dan Brown popravu ze 14. století, kdy byl popraven templářský velmistr Jacquese de Molay. Poprava se konala také v pátek 13. Molay tehdy proklínal papeže a francouzského krále, aby se jich neštěstí drželo navěky.

Je také možné, že když v roce 1907 zveřejnil Thomas W. Lawson populární román Pátek třináctého, kniha přispěla k všeobecnému šíření pověry. V tomto románu využívá pověry bezohledný makléř, aby způsobil paniku na Wall Street právě v tento den. 


Hra čísel

Číslo 13 bylo považováno za nešťastné už od nepaměti, ještě před Kristem. Zatímco číslo 12 je historicky považováno za číslo úplnosti, 13 je viděna jako číslo ležící mimo. Máme totiž 12 měsíců v roce, 12 bohů na Olympu, 12 hodin, 12 kmenů Izraele, 12 apoštolů, 12 pomocníků Mohammeda a tak dále. V mnoha západních zemích chybí například ve vysokých budovách 13. patro. V čínských budovách je naopak vynecháno číslo 4, takže 4. patro prostě neexistuje. 

Číslo 13 nenalezneme ani na mnoha domech a mnoho hotelů, například hotel Carlton v Londýně, rovněž nemá 13. patro. Je také považováno za velmi nešťastné, když společně jí 13 lidí. Americký prezident Franklin Roosvelt například kvůli pověře odmítal v pátek 13. cestovat.


Paranoidní Britové

V Somersetu se říká, že ten, kdo změní v pátek 13. své lůžko, ztroskotá s lodí na moři. V Cumbrii byly zase děti narozené v pátek 13. pokládány na Bibli, aby byly od svého možného prokletí očištěny. V některých oblastech je přivolání lékaře v pátek 13. osudným znamením smrti. V tento pátek se zde ani nesezdávají páry, cestou k neštěstí je údajně i stříhání vlasů či nehtů v tento den. 

Dr. Caroline Watt z University Edinburgh říká, že pověry kolem pátku 13. se ukazují jako velké riziko pro průměrného člověka. „Pokud lidé věří v pověry o pátku 13., pak se domnívají, že jsou v tento den vystaveni většímu nebezpečí. V důsledku toho mohou být velice nervózní a roztržití, což může následně vést ke skutečné nehodě. Když se to stane, víra v pověru přirozeně ještě zesílí,“ uvedla doktorka.

Strach z tohoto dne, respektive z čísla 13, má dokonce svůj název a nazývá se friggatriskaidekafobie, z řeckých slov paraskeví (pátek) a dekatreís (třináct). Strach z čísla 13 se sám o sobě nazývá triskaidekafobie


Jak často se pátek 13. objeví v roce 2016

Většina roků má jen jeden, nebo dva pátky 13. V loňském roce jsme zažili lehce netradičně hned tři pátky třináctého (13. únor, 13. březen a 13. listopad). Příští trilogie pátků 13. se bude opakovat až v roce 2026 a následně až v roce 2037. Letos nás čeká pouze jediný pátek třináctého, který připadá právě na dnešní den, 13. květen. Pouze jediný "smolný" den ročně si užijeme znovu až v roce 2021, v následujících 4 letech nás pravidelně čekají vždy dva pátky 13. ročně.


Autor: ElS

Zdroj: Telegraph

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
V pátek 13. října 1307 byl Jacques de Molay na příkaz francouzského krále Filipa IV. zatčen a posléze postaven před inkviziční soud z podezření kacířství. Filip IV. obvinil templáře ze sodomie, idolatrie, zapírání Krista a dalších excesů, uspořádal zatýkání templářů po celé Francii a uvrhl je do žalářů, kde byli podrobeni vyslýchání za pomoci útrpného práva a zastrašování.