KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
historie

Před 80 lety zabil atentátník jugoslávského krále Alexandra I.

"Ochraňujte mi Jugoslávii," řekl prý 9. října 1934 jugoslávský král Alexandr I. těsně předtím, než krátce před půl pátou odpoledne v marseillském přístavu naposledy vydechl.
...

Atentát na Alexandra I.

Nedlouho poté, co zahájil státní návštěvu Francie, totiž na krále zaútočil atentátník, který kromě Alexandra zabil i řidiče a zranil francouzského ministra zahraničí Louise Barthoua. Král a šofér zemřeli na místě, šéf francouzské diplomacie o několik hodin později. Králova poslední slova jsou ale nejspíš jen legenda - zemřel totiž prakticky ihned a filmové záběry pořízené při činu ukazují mrtvolu s trochu překvapeným výrazem a otevřenýma očima. Atentát nepřežil ani útočník, makedonský nacionalista ve službách chorvatských ustašovců Veličko Dimitrov Kerin, zvaný též Vlado Černozemski. Muže, u kterého nalezli falešný československý pas, na útěku zranil jeden z policistů na koni a poté jej lynčoval dav. Zemřel bez pomoci na policejní stanici.


Atentát na krále Alexandra I.

Král Alexandr I.

Králi Alexandrovi se tak už nepodařilo vybudovat z etnicky různorodé země jednotný stát, který by jeho obyvatelům přinesl prosperitu. Na trůn usedl v roce 1921 ve 32 letech, fakticky ale vládl místo svého starého otce Petra I. Karadjordjeviče už dříve. Ještě jako následník srbského trůnu se Alexandr zúčastnil obou balkánských válek i té první světové a po roce 1918 hrál výraznou roli při vzniku Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, v němž začala vládnout dynastie Karadjordjevičů.

Nový stát ovšem pronásledovaly ekonomické těžkosti i rozpory mezi jeho národy. Politické hašteření vedlo v lednu 1929 Alexandra k rozhodnutí zavést diktaturu, zároveň změnil název země na Království Jugoslávie. Snahy o vnucení jugoslávské identity jeho kulturně, nábožensky i národnostně rozděleným poddaným ale nevyšly. Zejména Chorvaté požadovali více práv a jejich radikální část, sdružená v organizaci Ustaša, neváhala sáhnout ani k násilí a nakonec i vraždě panovníka.

Autor: ČTK

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek