KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
jidlo

20 exotických druhů ovoce, o kterých jste neslyšeli

Banány, kiwi nebo pomeranče pro nás kdysi bývaly exotikou, ale ty doby jsou pryč. Dnes si je kupujeme stejně běžně jako třeba jablka. Jsme zvyklí dopřávat si je jak v létě, tak i zimě. Na světě ale existuje řada dalších plodů s těmi nejnezvyklejšími chutěmi, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli. Kdo ví, možná je bude příští generace nacházet na pultech obchodů se stejnou samozřejmostí, s jakou tam nyní nacházíme pomeranče a mandarinky.

...

Anona šupinatá

(Annona squamosa)

Tomuto zvláštnímu plodu se někdy říká „cukrové jablko“. Jeho chuť prý připomíná zmrzlinu. Zmrzlá dužina plodu se používá jako náplň do vaflových kornoutů. Podle některých chuť připomíná i ananas, mango, papáju, broskve nebo jahody. Ovoce v ústech rozpouští na jemný krém. Je známo, že ovoce pomáhá snížit horečku a léčit úplavici.

Ale pozor – semena plodu jsou jedovatá.


Durian

Tento plod se vyznačuje nepříjemným zápachem a současně překvapivou úžasnou chutí. Vůně bývá popisování jako směs cibule, sýru, terpentýnu a někdo jeho vůni přirovnává dokonce rybině nebo česneku. Právě kvůli pronikavému zápachu je zakázáno nosit ovoce do vozů veřejné dopravy a do hotelů.

Chuťově ovoce připomíná ořechy a sýr s jemným nádechem banánu, manga, ananasu a jahod.

Ale pozor – ovoce nesmíte kombinovat s alkoholem! Ve spojení s ním totiž způsobuje silné zvýšení krevního tlaku.


instagram

Jackfruit

Chlebovník různolistý je strom plodící největší ovocné plody na světě. Plod se nazývá žakie nebo také džekfruit, váží 35 kg a měří 90 cm.

Vůní i chutí připomínají plody směs banánu, manga a prý dokonce ovocné žvýkačky. Pečená semínka z plodu mají čokoládové aroma.


instagram

Jaboticaba

Tyto plody připomínají chutí hroznové víno. Připravuje se z nich želé, marmeláda, víno a likéry. Odvar ze sušených plodů se v Brazílii využívají jako léky na astma, průjem nebo úplavici.


instagram

Zázračné ovoce

(Miracle fruit)

Ovoce pochází z oblasti Guinejského zálivu a roste na keřích. Plody mají podobu malých bobulí připomínajících šípky. Zázračné ovoce se mu říká pro jeho schopnost dokázat osladit úplně cokoli. Stačí, abyste snědli jediný plod a všechno, co sníte po něm, vám bude připadat sladké – dokonce i citron. Plod působí zhruba hodinu.

Využívá se jako náhradní sladidlo.


instagram

Červený banán

Chuť tohoto ovoce připomíná maliny. Některým zase připomíná mango. Obsahují mnoho draslíku, beta-karotenu a vitaminu C.


instagram BQIXDDHBjae

Kiwano

Kiwano, nazývané také „africká rohatá okurka“ připomíná směs okurek, kiwi a banánů.


instagram

Rajčenka řepovitá

Rajčenka je, jak napovídá už její název, příbuzná k rajčeti, lilku a paprikám. Přitom se ale jedná o ovoce. Má sladkokyselou chuť a použít se dá jako dezert nebo jako příloha.


instagram

Akébie

Měkké a sladké ovoce, které se podobá malině. Pokud se k ovoci přiblížíte, ucítíte nezaměnitelnou vůni čokolády.

Z listů Akébie se vyrábějí nápoje.


instagram

Buddhova ruka

Citrusové ovoce, jehož hlavní hodnota spočívá ve voňavé kůře (kůrka ovoce má zvláštní vůni připomínající fialky). Ovoce neobsahuje téměř žádnou dužinu, proto je skoro nemožné jíst ho. Jádro chutí připomíná citron. Žluté „prsty“ ovoce se často používají při vaření nebo jako přísada do salátů.


instagram

Salak

Salaky rostou na palmě a jsou pokryty slupkou, která na první pohled velmi připomíná hadí kůži. Proto se ovoci někdy přezdívá „hadí fík“ nebo „hadí vejce“.

Ovoce příjemně voní, jeho chuť je specifická – připomíná ananas a banán s lehkým nádechem ořechů. Je třeba ovoce pečlivě oloupat, což jde docela snadno rukama.


.instagram

Černá sapota

(Diospyros nigra)

U většiny plodů je černé zbarvení známkou toho, že přezrálo a zkazilo se. Černá sapota je výjimka. Černá barva je známkou toho, že je ovoce zralé a připravené ke konzumaci. Texturou, chutí i barvou připomíná dužina ovoce čokoládový pudink. Oproti pudinku je ale zdravé a plné vitaminů.


instagram

Mexická okurka

(Melothria scabra)

Tyhle okurky působí skutečně roztomile! Vypadají jako malinké melouny. Ačkoli jde o ovoce, nemá sladkou chuť. Chutí spíše připomíná okurku s kapkou citronu.


instagram

Biriba

Biriba známá také jako divoké „cukrové jablko“, je další druh ovoce, u kterého značí černá barva zralost. V tomto případě černá barva slupky.

Biriba prý chutná jako citronový koláček nebo sněhová pusinka.


instagram

Zapota obecná

Zapota, sapodila nebo také manikara je kulatý plod, který kombinuje neobvyklé chutě piva a tmavého cukru. Někteří jeho chuť přirovnávají hrušce a karamelu.

Pozor – ovoce je před konzumací třeba zbavit semínek, mají totiž malé háčky, kterými by se vám mohla zachytit v krku.


instagram

Chlebovník obecný

Plody tohoto stromu lze jíst v různých stádiích zralosti. Když je ovoce dozrálé, má sladkou a krémovou chuť, nezralé ovoce připomíná čerstvě upečený chléb.


wikimedia

Citrus australasica

Dužina ovoce má podobnou strukturu jako rybí vajíčka, proto se mu někdy přezdívá „citronový kaviár“.

Malá semínka uvnitř plodu obsahují šťávu, chutí připomínají limetku.


instagram

Kakaovník velkokvětý

Plody kakaovníku velkokvětého se často používají jako náhrada tradičních kakaových plodů. Jde o zajímavou alternativu k čokoládě, chuť tohoto plodu je ale o něco výraznější a kombinovanější.


instagram

Longan „dračí oko“

Plody longanu pocházejí z Číny, jsou sladké, šťavnaté a velmi voňavé s výraznou chutí pižma. Rostou v hroznech a měří asi 3 cm.

Plody obsahují mnoho cukru, vitaminu C, vápníku, železa, fosforu a také mnoho biokyselin, které prospívají zdraví pokožky.


instagram

Pitaya

Pitaya je sladký jedlý plod kaktusu, kterému se pro jeho vzhled připomínající ohnivé šupiny občas říká „dračí ovoce“. Dužina je šťavnatá a sladká, strukturou připomíná granátové jablko.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek