KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
jidlo

Evropský zákaz fosfátů může vést ke konci prodeje kebabů

Zákaz látky, která udržuje maso na kebab dlouho šťavnaté a chutné, by mohl znamenat konec oblíbené pochoutky.

...

Evropský parlament bude hlasovat o zavedení zákazu fosfátů v mase na kebab. Zatímco v ostatních masech jsou tato aditiva zakázána, existují výjimky, mezi které mražené maso na kebab patří. V případě, že by zákaz prošel, znamenalo by to podle odborníků doslovnou kebabovou zkázu.

Konec kebabu

„Zákaz fosfátů by znamenal konec produkce výroby a vedl by ke ztrátě tisíců pracovních míst,“ říká za německý Poslanecký klub lidové strany (Křesťanských demokratů) Renate Sommer. V Německu přitom kebab patří mezi nejoblíbenější volbu strávníků vyhledávajících rychlé občerstvení. Kenan Koyuncu za německou asociaci výrobců doner kebabu dodává, že pokud zákon o zákazu fosfátů projde, znamenalo by to pro kebabový průmysl v podstatě „rozsudek smrti“.

Vědecký posudek z roku 2012 přitom spojuje užití fosfátů v jídle se srdečními chorobami, i když důkazy jsou dosud neprůkazné. Evropský parlament minulý týden také zamítl návrh, který by umožnil do jehněčího, skopového, telecího, hovězího a drůbežího masa na kebab přidávat kromě fosfátů i kyselinu fosforečnou a polyfosforečnany. Kyselina fosforečná se v potravinářském průmyslu často používá u colových nápojů jako okyselující ochucovadlo, zatímco polyfosforečnany mají schopnost na sebe při použití v mase vázat vodu a v mase ji také udržovat.


Evropská svobodná aliance/Zelení a Socialisté a Demokraté (S&D) navrhli usnesení vetovat návrh na povolení fosfátů ve vertikálně zmrazeném mase na kebab, protože tvrdí, že z technologického hlediska podobná aditiva nepotřebuje.

Jen ve Velké Británii se denně prodá odhadovaných 1,3 milionu kebabů z více než 20 tisíc podniků, které kebaby nabízí. Velmi populární jsou v posledních letech i v České republice. Pokud Evropský parlament zákaz odmítne, znamenalo by to zaslání návrhu zpátky do Evropské komise, kde by byl osud kebabů v prozatímním limbu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek