KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
jidlo

Připravte si ploutve: V Norsku otevře první podmořská restaurace v Evropě

Norská architektonická firma odhalila plány na stavbu první evropské restaurace nacházející se pod hladinou moře.

...

Unikátní podvodní restaurace by již v únoru 2019 měla otevřít na jihu Norska poblíž Båly v okresu Lindesnes. Restauraci s úderným názvem Under (anglicky „pod“, pozn. red.) navrhla architektonická firma Snøhetta a betonová konstrukce budovy na vizualizacích připomíná skoro potopenou loď, když se část stavby nachází nad vodou.


Kuchyně podvodní restaurace bude zaměřena na lokální pokrmy a plánuje usadit až 100 strávníků. Ti do restaurace budou muset sestoupit o tři patra a po cestě je čeká šatna a bar se šampaňským. Největším lákadlem restaurace je pak jedenáctimetrové panoramatické okno s výhledem na fascinující život pod vodou. A aby podvodní podnik v moři nevyčníval, zařízen bude především v tmavě modrých a zelených odstínech.

Restaurace se bude nacházet přibližně tři hodiny od Kristiansand, pátého největšího města Norska, a kromě strávníků bude sloužit i mořským biologům: „Restaurace Under je navržena ohleduplně vůči geografickému umístění a jejím mořským sousedům. Elegantní a aerodynamický tvar budovy je zapouzdřen do betonové skořápky s hrubým povrchem, který vyzývá k přilnutí mušlí. Po čase, až se komunita měkkýšů zhustí, se z ponořené monolitické stavby stane umělý útes, který bude fungovat jako čistička mořské vody a přirozeně také bude přitahovat další mořský život,“ slibují webové stránky architektonické firmy Snøhetta, která do restaurace hodlá pozvat týmy mořských biologů, kteří budou útes a život na něm studovat.


Under bude první restaurací svého druhu v Evropě. Pod hladinou moře mohli doteď lidé hodovat výhradně na mnohem exotičtějších lokacích jako jsou Maledivy či Dubaj.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek