KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Mazlení s kočkami může být podle nové studie smrtelné

Choroba známá jako „nemoc kočičího poškrábání“ může způsobit intenzivní horečku, puchýře a při komplikacích dokonce i smrt. Infekce je způsobena bakteriemi, které přenášejí blechy a lidé se jí mohou nakazit při mazlení se svými kočičími miláčky nebo také při pokousání či poškrábání kočkou. 

...

Bakterie nejčastěji přenášejí koťata

Výzkum této nemoci byl proveden Centrem pro kontrolu nemocí (CDC) v USA a přišel s tím, že zvláště náchylná jsou k přenášení těchto bakterií koťata. Doktorka Christina Nelsonová z CDC uvedla, že „rozsah a dopad této nemoci je větší, než jsme předpokládali“.

„Této nemoci však lze předcházet, pokud se nám podaří identifikovat ohrožené skupiny obyvatel a chování choroby,“ pokračovala Nelsonová. Lékaři doporučují, aby si majitelé koček vždy po mazlení s nimi umyli ruce a vyhnuli se jakémukoliv kontaktu s toulavými kočkami.

Studie, která probíhala po dobu osmi let a zkoumala více než 13 000 případů onemocnění touto infekcí, zjistila, že roční výskyt tohoto onemocnění se pohybuje v hodnotě 4,5 diagnóz na 100 tisíc obyvatel. I když se stále jedná o vzácné onemocnění, tak je častější, než se očekávalo.

Jen málo z případů vedlo až ke smrti, pacienti však často váhají s vyhledáním lékařské pomoci. Onemocnění je podle výzkumníků pravděpodobnější v teplejších oblastech, kde se snadněji množí a šíří blechy.

Domácí kočky by měly být ochráněny před blechami pomocí speciálních přípravků

Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti ve věku mezi pěti a devíti lety, mezi nimiž bylo zaregistrováno 9,4 diagnóz na 100 tisíc obyvatel. Rodiče jsou proto upozorňováni na to, aby zabránili svým dětem v mazlení s cizími kočkami a koťaty a to i v domácím prostředí. Pohlazení nevadí, ale dítě by se nemělo kočky dotýkat ústy nebo se nechat poškrábat.

Blechám se nejlépe daří v horkých a vlhkých měsících, na podzim se vyskytují v domácnostech díky ústřednímu vytápění, které poskytuje ideální prostředí pro líhnutí vajíček.

Nejlepším způsobem, jak nemoci zabránit, je chránit zvířata před blechami pomocí speciálních přípravků k tomu určených. Lze však použít i přírodní metody, jako koupel v octu, citronové šťávě nebo jablečném moštu.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek