KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

10 informací o Kaddáfím, které jste neměli vědět

Co si pomyslíte, když se řekne jméno Muammar Kaddáfí? Tyran? Diktátor? Terorista? Následujících deset informací o tomto muži vás možná přesvědčí o tom, že jeho mezinárodní obraz byl médii záměrně vykreslen jinak, než jak tomu ve skutečnosti bylo.

...

Tyran nebo dobrodinec?

Po 41 let až do své smrti v roce 2011 dělal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí opravdu chvályhodné věci pro svou zem. Opakovaně se pokusil sjednotit a posílit celou Afriku. Navzdory tomu, co bylo o jeho osobě vypovězeno v médiích, dělal Kaddáfí věci, které by od takového „tyrana“ nikdo nečekal.  Zde je 10 věcí, které Kaddáfí ve své zemi prosazoval a o kterých jste možná až do nynějška nevěděli:

1. Domov jako přirozené lidské právo

V Kaddáfího Zelené knize, kde jsou sepsány jeho názory a politické postřehy, se mimo jiné uvádí: „Domov je základní potřebou jak jednotlivce, tak rodiny, a proto by neměl být ve vlastnictví jiných.“ Zelená kniha byla poprvé publikována v roce 1975 a byla určena všem Libyjcům a dokonce byla zahrnuta i jako součást národního vzdělávacího systému.

2. Vzdělávání i lékařské ošetření zdarma

Pod bývalým libyjským vůdcem se mohla Libye chlubit jedním z nejlepších zdravotnických systémů na Středním východě a v Africe. Pokud libyjský občan nemohl získat přístup ke vzdělání či ke zdravotní péči, byla mu státem proplacena lékařská péče v zahraničí.

3. Největší zavlažovací projekt na světě

Kaddáfí nechal vybudovat zavlažovací systém, který byl navržen tak, aby byla voda snadno dostupná všem lidem v zemi. Projekt byl financován Kaddáfího vládou a on sám jej označil za „osmý div světa.“


Stavba zavlažovacího systému v Libyi; Foto: Wikimedia

Mapa zobrazující rozsáhlý zavlažovací systém vybudovaný napříč Líbyí

4. Podnikání v oblasti zemědělství zdarma

Pokud chtěl některý libyjský občan začít podnikat v oblasti zemědělství, stát mu na příkaz Kaddáfího zdarma zařídil dům, zemědělskou půdu, hospodářská zvířata i osivo.

5. Novopečené matky měly k dispozici štědrý příspěvek na dítě

Když libyjská žena porodila dítě, dostala od státu 5 000 amerických dolarů (dnes 125 tisíc Kč) na péči o dítě, ale i pro své potřeby.


Foto: Wikipedia

6. Elektřina zdarma

Umíte si představit, že nebudete platit absolutně žádné účty za elektřinu? Za vlády Kaddáfího to bylo v Libyi realitou.

7. Levný benzín

Za Kaddáfího vlády byla cena benzínu v Libyi velice nízká, litr benzínu stál zhruba 0,14 amerického dolaru, tedy něco málo přes 3 koruny.

8. Kaddáfí zvýšil úroveň vzdělání

Než se stal Muammar Kaddáfí vůdcem Libye, pouze 25% Libyjců bylo gramotných. Za jeho vlády se gramotnost populace zvýšila na 87% a 25% obyvatel dosáhlo na vysokoškolské vzdělání.

9. Libye měla svou vlastní státní banku

Libye měla za Kaddáfího vlády svou vlastní státní banku, která lidem poskytovala úvěry s 0% navýšením. Země rovněž neměla žádný zahraniční dluh.

10. Zlatý dinár

Ještě před pádem Tripolisu se Kaddáfí snažil prosadit a zavést jednotnou africkou měnu navázanou na zlato.  Ve šlépějích vizionáře Marcuse Garveyho, který se snažil o sjednocení Afriky a razil termín „Spojené státy africké,“ se chtěl vydat i Kaddáfí a mimo jiné představit jednotnou měnu. Tou měl být zlatý dinár. Tento krok by zřejmě býval uvedl světovou ekonomiku do chaosu.


Foto: Wikipedia

Myšlenka zlatého dináru byla „elitou“ dnešní společnosti široce odsuzována a kritizována. Africkým zemím by totiž společná měna umožnila dostat se z dluhů a chudoby a začít výrazněji obchodovat. Afrika by byla konečně schopna říci „ne“ mezinárodnímu vykořisťování a poplatkům. Některé teorie tvrdí, že byl dinár skutečným důvodem pro to, aby NATO proti vizionářskému libyjskému vůdci zasáhlo.

Byl tedy Kaddáfí teroristou?

Málokdo může na tuto otázku spravedlivě odpovědět, ale jestli k tomu má někdo právo, je to libyjský občan, který zažil jeho vládu. Ať tak, či onak, je zjevné, že Muammar Kaddáfí udělal pro svou zemi mnoho pozitivního. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (19 příspěvků)

Komentáře (19)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Kaddáfí řekl stačí nám k ovládnutí Evropy dělohy našich žen. Stačí počkat pár desítek let a bude nakonec naše. Nepotřebujeme proto válčit. Pro udržení státu jak ho známe je potřeba 2,1dítěte na ženu. Teď se podívejte kolik je průměr u muslimů a kolik je průměr dětí na jednu ženu v EU. Zajímavá je statistika v těch zemí EU, kde jsou už teď muslimské menšiny, jak se pěkně rozrůstají. To by nevadilo. Problém je s koránem. Měl pravdu prezident o koránu.
Hovadina. Kaddafiho politika nikdy nebola dobyvacna a uz vobec nie smerom na sever. Velmi dobre vedel, ze o Europu ma zaujem Amerika a pliest sa jej do kapusty by bolo koledovanie si o maler. Vetu o europskych vaginach povedal iny. Co vsak vadilo zapadnym mocnostiam na cele s Amerikou bolo, ze zaviedol uniformny kyberpunkovy system podobny socializmu, ktory ale fungoval. Na rozdiel od kyberpunkovych utopistickych filmov, kde to konci revoluciou alebo rezignaciou od utlacanych (Equilibrium, Ostrov, Ultraviolet, Mechanicky pomaranc, ...), jemu to fungovalo a krajina prosperovala. Co sa samozrejme Amerike nepacilo a spravila z neho tyrana!
To řekl prezident Alžíru Boumedienne v roce 1974.
tys to zase domotal :-)
Martine , jste na velkém omylu..to co píšete o děloze žen, M.Kaddáfi neřekl. To řekl muslimský vůdce v Sýrii, jeho jméno přesně nevím....Lybie byla přítelem Ruska a taky naší republiky. Naše, tehdejší Vojenská akademie v Brně, školila a vychovávala jejich budoucí důstojníky. To dobře vím, byl jsem u toho. Kaddáfimu se za krátkou dobu podařilo vybudovat z pouštního státu, moderní stát, západního typu. Měla vysoké příjmy z ropy, a byla ropa ve vlastnictví státu a ne soukromých firem.Zisky šly tedy státu, proto si to mohla dovolit.Toto vše USA vadilo a proto Kaddáfiho USA značily za diktátora , unesli, mučili a zavraždili.Navíc USA tvrdily, že jsou tam chemické zbraně, což se vůbec nepotvrdilo. Taková je pravda. Co se dnes v této zemi děje, kdy se k moci dostalo islámské hnutí ... to všichni dobře víme. Kaddáfi dokázal držet náboženské skupiny na uzdě.
výrok ,,ovládnutie Európy vagínami našich žien povedal súčasny alžirsky prezident Abdelazíz Buteflika už v v sedemdesiatich rokoch a nie Kadafí...
Naopak. S Kaddafím měly evropské mocnosti údajně dohodu, že stabilitou v severních afrických zemích udrží jejich obyvatele doma a nebudou migrovat. jestli taková dohoda byla nebo né se můžeme jen domnívat. Jistý je, že Kaddáfí sjednocoval (a do jisté míry i vedl) ligu islámských afrických států, zajištil stabilitu v Libyi a migrace neexistovala. Miloš M. (vyrůstastal jsme tam v r. 1987-88)
Zelená kniha byla poprvé publikována v roce 1975 .Zelenou knihu mam muj syn pracoval v Libyi 2 roky lide se meli opravdu dobre byl tam klid
A z čeho to všechno platil?
mali ropu voe
Strávil jem tam přes rok, Kadáfí hájil zájmy své země,pro nás to bylo nezvyklé,jako nevěřící,,islámu" jsme byli podřadní,přesto s námi jednali slušně,omylem jsem strávil noc v ,,kriminále"jako americký špion po americkém bombardování,chovali se přesto velice korektně.
Americania ho dali dole nakolko USA mu x rokov dolhovali peniaze za ropu. V roku kedy ho dali dole zmenka bola splatna (v ten rok). Taktiez tym ze ho dali dole destabilizovali region severnej afriky a ako to tu uz bolo spomenute, jednou z jeho uloh bolo udrziavat bezpecne hranice medzi europou (stredozemim) a afrikov. Po jeho pade neexistuje ziadna zabrana ktora by ochranila priliv emigrantov do Europy. Tympadom Americania mali 2 muchy jednou ranou. ... alebo aj viac much. Dlh nikdy nezaplatili, destabilizovali Europu a este aj okupuju dalsiu krajinu sveta. They are smart guys ...
Hitler taky udělal pro svou zem mnoho pozitivního, ale pokud je někdo masový vrah tak je to málo.
Ano, tohle všechno je pravda, ale je to jenom jedna strana mince. To že mohl prodávat benzín za tři koruny a eletriku neůčtovat vůbec dovolovalo nerostné bohatství země. Je totiž bohatá na ropná naleziště a dokáže tím pokrýt celý rozpočet země. Ale evidentně to tamnímu obyvatelstvu bylo málo. To čeho se jim nedostávalo byla totiž svoboda. A tohle je důkaz že lid prostě se svobodou kšeftovat nechce.
Karol Nagy O akej neslobode píšeš? Každý, kto mal potrebný talent mohol zdarma študovať doma alebo, ak chcel, kdekoľvek v zahraničí. Líbya mu uhradila štúdium, ubytovanie, stravovanie, štedré vreckové... Po návrate mohol začínať kariéru aj na vedúcich miestach, ale určite nemal šancu vlastniť ropné polia alebo vodovod, ktorý patril všetkým. Súkromný obchod aj veľkoobchod bol povolený. Ak niekto možno pociťoval nemožnosť vykorisťovať svojich zamestnancov ako "neslobodu", mohlo ich byť niekoľko promile, ťažko hovoriť o ľude. Okrem niektorých bývalých šejkov a ich rodín, ktorí živorili, ale vládli, nezažil vymoženosti predošlého života, napr. vlastníctvo množstva sluhov nik! Nemal kto za čo protestovať- Len z nudy. Karol Nagy
Omlouvám se za vulgárnosti v mé poznámce. Vše začalo v Kuvajtu. Kam se nasrala Amerika ve své samozvané funkci ,, světového policisty". Arabské země měli nechat svému vývoji a dění. Plody vojenských intervencí mnoha evropských zemí v arabských a afrických státech nyní Evropa sklízí. Je to vše o té debilní hamižnosti. Kdo chce moc nemá nic. Tedy Evropa má. Zatím jen tu muslimskou nákazu, pokračující politickou debilitu a snaha různých (rakovinotvorných) organizací na této pokračující katastrofě zbohatnout. Vy slušní promiňte , ale ti co jsou tomuto jak-koli příznivě nakloněni , ,, polibte mi prdel "
Moj svagor tam robil,budovali zavlahovy system s Pozemnymi stavbami v Lybii..ked tam isiel druhykrat,uz stavali betonarky a vyrabali panely..no a do tretice sa tam vratil a stavali byty a panelaky..Kaddafi nebol terorista,ludia za jeho cias sa mali v Lybii ako prasata v zite..to,ze bol lacny benzin je pravda,len zabudli spomenut v clanku,ze nie kazdy si ho aj kupoval,lebo dostavali pausaly od 40 az do 100 litrov zadarmo,mesacne..bol to akoze "statny prispevok",na jazdu do prace,ci odviezt deti do skoly a pod..az ked si vycerpal ten pausal,potom kupoval benzin,ale v tej dobe bol za 40 slovenskych halierov za liter,po prepocitani na Cs.koruny..kazdy byt v bytovke mal komplet zariadenu kuchynu s ladnickou,sporakom a k zakladnemu vybaveniu patrila do bytu aj televizia a klimatizacia..uzivatelia bytov neplatili nic,okrem nejakych miestnych poplatkov za smeti a kanalizaciu,v prepocte nejakych 10 korun ceskoslovenskych na mesiac a na ich pomery to bola asi len jedno denna mzda..za drogy bol bez pardonu trest smrti,alkohol sa smel podavat len cudzincom,v turistickych centrach,hoteloch a letoviskach..proste Kaddafi odrezal celu zapadnu "demokraciu" na zblbnutie naroda a zili si..tieto informacie mam z prvej ruky,od cloveka,ktory tam chodil v 70.-tych rokoch pracovat na rocne turnusy..preto musel Kaddafi padnut a umriet,aby sa to nerozsirilo do celej Afriky a nasledne aj sveta..bankari,korporacie a sionisticka haved by skoncila na mizine a to zapad nemohol pripustit..a takto to pokracuje dnes aj s nami,len bez tazkych bombarderov,napalmu a bojovych stihaciek,uz sa poucili a robia to sofistikovanejsie..
Vadil USA v jejich zájmech, tak musel být odstraněn.