KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

10 nejlepších aprílových žertů všech dob

První duben je dnem, kdy se lidé po celém světě baví nachytáváním druhých. Tento zvyk je znám už od dob starého Říma. Vedle výměny soli za cukr nebo vhození pavouka do pití vymysleli někteří odhodlaní vtipálci opravdu nevšední žerty, které dokázaly oklamat celý svět. Podívejte se na 10 nejpovedenějších aprílových žertů všech dob.

...

1. V roce 2008 byl na internetových stránkách Circle Magik zveřejněn snímek mumifikovaného tvora připomínajícího vílu. Web ke snímku uvedl, že tvor byl nalezen jedním mužem, který se procházel se svým psem podél staré římské silnice v britském Derbyshire. Stránky poté obdržely stovky e-mailů a přilákaly desítky tisíc návštěvníků.

Na konci 1. dubna však majitel webových stránek Dan Baines přiznal, že se jednalo o falešnou zprávu a že pouze využil svých dovedností a vílu stvořil.Baines poté uvedl, že i přesto obdržel po 1. dubnu řadu e-mailů od lidí, kteří stále věřili, že je víla skutečná.


 

2. V roce 1990 televizní stanice BBC oznámila, že slavný Big Ben bude přestavěn na digitální hodiny, aby udržel krok s dobou. Toto oznámení naprosto šokovalo nejen obyvatele Londýna, kteří proti změně dokonce protestovali. Japonská BBC dokonce oznámila, že staré hodinové ručičky budou prodány prvním zájemcům, kteří si o ně řeknou.


3. V roce 1978 si z lidí vystřelil Dick Smith, dobrodruh a bohatý podnikatel, který uvedl, že do přístavu v Sydney nechá dovézt obří ledovec z Antarktidy, z nějž budou následně vyřezány ledové kostky, které si budou lidé moci koupit a dávat do pití. Četným zájemcům sliboval, že tyto kostky z čistých vod Antarktidy zlepší chuť jakéhokoliv nápoje, do kterého budou vloženy.

Do přístavu nakonec nedoputoval ledovec ale pouze atrapa, která byla odhalena, když začalo pršet a déšť odkryl jen bílé plastové fólie.


 

4. V roce 1860 obdrželi lidé po celém Londýně následující výzvu: „Přizvěte své známé a přátele, aby přišli navštívit slavnostní ceremonii mytí bílých lvů dne 1. dubna 1860 v Tower of London. Vstupujte Bílou branou.“ V poledne toho dne se u věží shromáždil velký dav lidí plný očekávání z toho, že uvidí vzácné bíle lvy. Notně rozladění lidé se však nakonec museli rozejít zpět do svých domovů, neboť jim bylo řečeno, že ve věži po staletí vůbec žádní lvi drženi nejsou.


5. Burger King zveřejnil v roce 1998 v novinách USA Today celostránkový inzerát. Ten oznamoval nový pokrm: Levoruký whopper burger. Inzerát uváděl, že je tento hamburger speciálně navržený pro 32 milionů leváků žijících v Americe a jeho složení je stejné, jako u původního hamburgeru, jen způsob sypání koření byl otočen o 180 stupňů.

Do restaurací tohoto řetězce přišly okamžitě o nový hamburger pro leváky požádat tisíce lidí, zatímco jiní (zřejmě zatvrzelí praváci) žádali původní, pravorukou verzi.


6. Dne 1. dubna 1972 oznámily novinové titulky po celém světě, že bylo nalezeno mrtvé tělo Lochnesské příšery. Tým zoologů z Flamingo Park Zoo Yorkshire, který hledal důkazy o existenci této příšery, objevil mrtvolu plovoucí po vodě. První zprávy tvrdily, že tvor vážil tunu a půl a měřil 5 metrů.

Při následné kontrole se však ukázalo, že se jednalo pouze o tělo rypouše sloního. John Shields z Yorkshirské zoo později přiznal, že to on je zodpovědný za celosvětovou senzaci, neboť vydával tělo rypouše za tělo Lochnessky.


7. V roce 1977 byla v britském Guardianu publikována sedmi stránková „zvláštní zpráva“ o San Serriffe. Malé země, která se nachází v Indickém oceánu a sestává z několika ostrovů. Dva hlavní ostrovy nesly název Upper Caisse a Lower Caisse. V článku dokonce byla popsána i historie této země, její zeměpisná poloha i každodenní život zdejších obyvatel.

Telefony v redakci poté zvonily celý den, když se stovky a stovky čtenářů chtěly dozvědět další podrobnosti o perfektně vypadající turistické destinaci, která však byla pouhou neexistující fikcí. Tento podvod v tradičních britských novinách odstartoval každoroční aprílovou tradici.


8. Během rozhovoru pro BBC Radio 2 dne 1. dubna 1976 oznámil astronom Patrick Moore, že v 9:47 hodin se bude konat astronomická událost, kterou má člověk šanci vidět jen jednou za život. Moore oznámil, že se planeta Pluto dostane za Jupiter, což ovlivní zemskou gravitaci a na čas ji omezí. Astronom uvedl, že když lidé vyskočí do vzduchu přímo v onom okamžiku, zažijí pocit beztíže, jakoby se vznášeli.

BBC následně obdržela stovky telefonátů od posluchačů, kteří tvrdili, že experiment vyzkoušeli a opravdu pocit beztíže zažili. Jedna žena dokonce uvedla, že se se svými 11 přáteli úspěšně vznesli ze svých židlí a pluli po místnosti.


9. Nejznámější veřejný aprílový žert se odehrál v roce 1957 v televizním pořadu Panorama. Jednalo se o tříminutovou reportáž ze sklizně špaget v jižním Švýcarsku. Špagety se podle reportáže urodily díky mírné zimě. Na videu bylo vidět, jak lidé trhají špagety ze stromů a dávají je do košů.

Televizi se ihned po odvysílání ozvaly stovky diváků, kteří chtěli vědět, jak si vypěstovat svůj vlastní „špagetovník“. Tvůrci pořadu na to odpověděli: „Položte kousek špagety do plechovky s omáčkou a doufejte v to nejlepší.“ Kolik lidí se k tomuto pěstitelskému žertu následně odhodlalo, není dodnes známo.

 


10. Povedený aprílový žert se odehrál i ve Švédsku, kde v roce 1962 jeden televizní kanál, který běžel v černobílé verzi, divákům řekl, že technický odborník Kjell Stensson bude lidem radit, jak získat na jejich přijímače barevný obraz. Stensson lidem poradil, aby obrazovku překryli párem punčoch, což zajistí, že bude lom světla takový, aby se obraz lidskému oku zdál jako barevný.

Na podvod se nachytaly tisíce diváků. Mnozí lidé ze Švédska dodnes uvádějí, že si pamatují, jak jejich rodiče tenkrát punčochy na televizní obrazovku opravdu dávali. Pravidelné barevné vysílání bylo v zemi zahájeno až 1. dubna 1970.


 

Autor: ElS

Zdroj: Mirror

Foto: Mirror

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek