KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

10 nejzajímavějších faktů o pivu

Nejvíce piva na světě spotřebují Češi. Na osobu padne 148,6 litru za rok, tedy 0,4 litru denně. Další pořadí žebříčku největších konzumentů piva obsadili Rakušané s 107,8 litry, Němci se 106,1 litry, Estonci se 102,4 litry a Poláci se 98,5 litry. Podívejte se na náš výběr nejzajímavějších faktů o pivu a možná objevíte nové důvody, proč si musíte na jedno zajít.

...

1. Pivo obsahuje proteiny

Pivo se vyrábí z obilného sladu, vody a pivovarských kvasnic. Studie Journal of Proteome Research z roku 2010 ukázala, že pivo obsahuje překvapující množství bílkovin - až 62 druhů a k tomu 40 různých druhů kvasnic. Proteiny jsou mimochodem zodpovědné za vytvoření pivní pěny.

2. Pivo působí proti rakovině

Chmel, který dodává pivu chuť a nezaměnitelné aroma, je velmi účinným nástrojem v boji proti rakovině. Studie Journal of Proteome Research došla k závěru, že pivo je větším zdrojem antioxidantů než červené víno, zelený čaj nebo sójové produkty. Špatnou zprávou podle studie je, že byste museli vypít alespoň 450 litrů piva denně, aby byl přínos pro vaše zdraví vidět. Vlivem piva na rakovinu se zabývali i vědci z německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Ti zjistili, že pivo obsahuje silnou molekulu, která pomáhá chránit před rakovinou prsu a prostaty. Látka nalezená v chmelu zvaná xanthohumol blokuje nadměrné působení testosteronu a estrogenu. To pomáhá zabránit uvolňování proteinu zvaného PSA, který podporuje šíření rakoviny prostaty.

3. Pravidla hry nastavila žena

Umění fermentace objevili Sumerové již šest tisíc let před naším letopočtem. V 19. století před naším letopočtem byly zaznamenány první pivní recepty ve formě hymny pro bohyni piva. Pivních bohyň bylo hned několik. Nejznámější byla ta egyptská - Tenenet. Ženy pivo vařily a ženy pivo také konzumovaly. Pivo bylo v dávných dobách zkrátka ženskou záležitostí. Své o tom ví třeba v Peru, kde se dochovaly důkazy o tom, že pivo připravovaly výhradně ženy. Ženy pivu vládly ještě stovky dalších let. Pivo začalo být spojováno s muži až někdy na začátku osmnáctého století našeho letopočtu.

4. Kdo pije pivo?

Podle výzkumu Gallupova ústavu dnes pivo upřednostňují většinou muži. Ve Spojených státech ho například pije 54 % mužů. Jedno pořádně chlazené si ovšem občas dopřejí i ženy. V USA si pivo dopřává 27 % žen. Nejpopulárnější je zlatavý mok mezi lidmi ve věku 18 až 34 let.

5. Alternativní využití piva

Pivo je výborné nejen k pití. Našlo si své příznivce například mezi kuchaři. Řada z nich by vám nabídla stovky receptů, které se bez zlatavého moku rozhodně neobejdou.
Pivo není jenom výsledný produkt. Postupem času se stalo také výrobní ingrediencí. Dnes už například můžete ochutnat pivní zmrzlinu nebo Pivovici, tedy obdobu slivovice. Pozadu nezůstal ani kosmetický průmysl. Pivo najdete v šamponech, maskách či krémech. Někteří už přišli na to, jak využít i pivní plechovky. Například John Milkovich z Houstonu si pivními plechovkami ozdobil celý dům.

6. Pivo a genetika

Pivo Bavarian Lager vynalezli středověcí pivovarníci v důsledku pokusů. Podle jedné studie vzniká nejlepší druh piva při kvašení v zimě. Pekařské droždí Saccharomyces cerevisiae nebylo schopné se fermentovat při nižších teplotách, a proto jej spojili s dalším typem kvasnic - Saccharomyces bayanus, pro které jsou nízké teploty ty nejlepší. Výsledné kvasnice pojmenovali Saccharomyces pastorianus, a nyní se používají po celém světě.

7. Pivo nemá rádo světlo

Výzkum University of North Carolina zjistil, že pivo je citlivé světlo, respektive jeho hořké kyseliny, tzv. izogumulony. Dlouhé působení světla na pivo způsobuje reakci, při které se izogumulony změní na thiol - sírny analog alkoholu, který má nepříjemný zápach.

8. Pivo je dobré na kosti

Pití piva může podle studií uspokojit potřebu těla po křemíku, který je velmi důležitý pro zdravé kosti.

9. Pivo má i negativní účinky

Pivo může mít na lidské tělo také nepříjemný vliv, a nejen kvůli kocovině a dehydrataci. Pravidelná konzumace piva ve velkém množství může způsobit onemocnění jater a zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Podle četných studií trpí rakovinou jícnu sedmkrát více alkoholiků než abstinentů. Denní konzumace piva zvyšuje riziko rakoviny žaludku, střeva, jater, slinivky břišní, plic a prostaty. Podle odborníků z American cancer society je dnes zcela jisté, že pití i malého množství alkoholu může zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu. Ve srovnání s abstinenty je u žen, které vypijí jeden alkoholický nápoj denně až o 10 - 12 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu.

10. Magické bublinky

Pozorní milovnici piva si určitě všimli, že když se pivo čepuje do sklenice, bubliny jakoby šly proti zákonu fyziky dolů a ne tak, jak musí - tedy směrem nahoru. Vědci ze Stanfordu tvrdí, že tento efekt vzniká díky tomu, že stěny skla kladou pivu odpor a bubliny tak jdou nahoru centrem sklenice a dolů kolem stěn.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (5 příspěvků)

Komentáře (5)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Jo pivo:) teď mám zase o pár důvodu vice si na jedno zajít. Stará bude mít radost :)
Pivo čím dál víc zdražuje, nemáte ten pocit?
jen mám nějaký zmatek v protiřečení bodu 2 a 9
Taky trochu nechápu.