KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

10 zajímavých faktů o psech

Myslíte si, že víte všechno o našich psích společnících? Zamyslete se znovu! Podívejte se na těchto 10 překvapivých faktů o psech.

...

1. Váš pes je tak chytrý, jako 2-leté batole

Existuje důvod, proč si váš pes s vaším dítětem tak dobře rozumí. Mluví totiž stejnou řečí! Minimálně jsou oba alespoň schopni porozumět stejnému počtu slov a gest, což je tak kolem 250.

2. Psi a kočky pijí vodu stejným způsobem

Stejně jako kočky, i naši psí kamarádi pijí vodu stejným způsobem, i když se zdá, že u toho nadělají mnohem více nepořádku. Kočky i psy ohýbají špičku svého jazyka, do něhož pak nabírají vodu a tu vnášejí do úst.

3. Pes má smysl pro čas

Pokud si myslíte, že váš pes ví, kdy je čas na večeři nebo na procházku, máte pravdu. Psi dokážou vypozorovat naše rutiny a zvyky a jim se také přizpůsobují. Dokážou si uvědomit, kolik času uplynulo a jaká část dne je.

4. Psí vousy mu pomáhají "vidět" ve tmě

Psí vousy slouží svému majiteli e tmě jako náhražka zraku. Jsou citlivé a dokážou vycítit povrch země i proudění vzduchu, dokážou tak poskytnout informace o postavě, která se blíží (tar, velikost apod.). Psovi to umožňuje lepší lov v případě lovu kořisti, ale také prevenci před nebezpečím.

5. Psi mají potní žlázy v tlapkách

Psi mají potní žlázy, avšak jen ve svých tlapkách. Žlázy se nacházejí mezi jednotlivými polštářky.

6. Psi mají více zubů než dospělý člověk

Psi mají v dospělosti až o deset zubů více než člověk. Člověk jich má celkem 32, pes 42. Jejich stisk je velice silný.

7. Roční pes je fyzicky stejně silný, jako vyspělý 15letý člověk

I když různá plemena stárnou jinak, obecně platí, že jsou už v jednom roce tolik silní, jako člověk v 15 letech věku.

8. Čich psa je až 10 milionkrát lepší než čich člověka

Psí čich je opravdu výborný, může mít v závislosti na plemeni od 125 milionů až do 300 milionů pachových žláz. Pro srovnání, lidský čich čítá pouze 5 milionů těchto žláz. Část psího mozku, který čich řídí, je až 40krát větší, než stejná lidská část mozku. A to i přesto, že je psí mozek daleko menší než mozek lidský.

9. Psi doslechnou až 4krát dále než člověk

Psi slyší na velkou vzdálenost, a to až 4krát dále, než dokáže doslechnout lidské ucho. Štěňata se sice rodí hluchá, brzy se jim však sluch výborně vyvine. Psi také dokážou slyšet zvuky o vyšší frekvenci, kterou už lidské ucho neodhalí. Sluch pak jak u psů tak u lidí klesá s věkem.

10. Pes dokáže vycítit pocity

Už i štěňata dokážou podle lidských pachů zjistit, jakou náladu člověk má. Nejlépe vycítí strach a nervozitu, ale také smutek. Pes dokáže také odhalit mnohé choroby nebo rozpoznat těhotenství.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek