KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

100 let do vyhynutí? Hawking věří, že lidé musí kolonizovat novou planetu

Světově uznávaný fyzik Stephen Hawking uvedl, že si myslí, že je lidstvo odsouzeno k zániku. Z jeho poslední předpovědi vyplývá, že by lidé měli co nejdříve kolonizovat novou planetu „než bude pozdě.“ Podle Hawkinga nezbývá lidstvu více než 100 let. 

...

Ještě před rokem mluvil Hawking o mnohem delším časovém horizontu

Hawking představil svou mrazivou hypotézu, která zní jako vytržená z hollywoodského filmu. Vědcova předpověď je součástí připravovaného dokumentu BBC, který je nazvaný Expedice Nová Země.

V dokumentu, který je součástí vědeckého pásma pořadů BBC Tommorow’s World, Hawking uvádí, že doba setrvání lidstva na Zemi se blíží ke svému konci. Uznávaný vědec varoval, že lidstvu zbývá na Zemi už jen 100 let. Poté by měl „kolonizovat další planetu.“

Děsivá předpověď je mnohem dramatičtější než ta, kterou Hawking uvedl na přednášce společnosti Oxford Union v loňském roce, kdy řekl, že lidstvo nebude na Zemi déle než 1 000 let. „Nemyslím si, že budeme žít dalších 1 000 let, aniž bychom unikli mimo naši křehkou planetu,“ řekl tehdy 74letý fyzik.

Hawking varoval i před nebezpečím umělé inteligence

Oslavovaný akademik rovněž vyvolal strach během konference ohledně globálního mobilního internetu v Pekingu, kde řekl, že by lidé mohli být jednoho dne nahrazeni super inteligentními počítači.

„Počítače by mohly teoreticky napodobit lidskou inteligenci a překonat ji. Nemůžeme si být jisti, že nám bude umělá inteligence donekonečna jen pomáhat, mohla by nás klidně i zničit,“ řekl Hawking. „Obávám se důsledků toho, co by se mohlo vyrovnat lidem nebo je překonat. Umělá inteligence by se mohla vyvinout daleko rychleji než lidé, kteří jsou omezeni pomalou biologickou evolucí,“ dodal vědec.

„Ať už se jedná o vzestup robotů, zánik antibiotik, cestování na Mars nebo výrobu potravin 3D tiskem, věda mění svět výjimečným tempem,“ uvedl Tony Hall, generální ředitel BBC. Hall uvedl, že cílem nového dokumentu je „propojit diváky s nejlepšími světovými vědeckými mozky a institucemi v oblasti vědy a techniky.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek