Pracovní využití psů je mnohostranné - od loveckých či pasteveckých přes záchranné a policejní služby až k psům, kteří pomáhají lidem s různorodými handicapy. Každý pes může být za určitých podmínek nebezpečný, ale někteří jsou přirozeně nebezpečnější než ostatní. 

Nedostatečná socializace a špatný výcvik můžou transformovat vašeho roztomilého miláčka na nebezpečné zvíře. Pokud hledáte mírumilovného psa, který by neublížil ani mouše, ale nemáte čas řádně jej vycvičit a vychovat, těmto 16 plemenům se rozhodně vyhněte:

1. Pitbul

Původně byl tento americký psík určen pro štvanice býků a medvědů. Pes je nebojácný a má rád každého protivníka. Svou kořist drží v čelistech, dokud ji nezabije. Proto je dnes nejčastěji využíván jako bodyguard a na psí zápasy. Pozor - není oficiálně uznaným plemenem a v rukou špatného majitele může být velice nebezpečný.


Foto: Wikimedia

Co dokáže Pitbul:

2. Dobrman

Pokud má tento pes profesní výcvik, je to skvělý ochranář, je věrný a inteligentní. I přesto není nejvhodnějším psem pro ochranu vaší rodiny. Když je drážděn, začne být agresivní. Pokud ignorujeme jeho výstražné štěkání, neváhá zaútočit.


3. Československý vlčák

Jak už samotný název napovídá, jde o plemeno vzniklé zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. Každý pes, který je křížený s vlkem, je přirozeně velmi agresivní. Tento druh vlčáka je velmi temperamentní, vytrvalý a aktivní pes milující pohyb. Dříve byl využíván především pro armádní účely a pohraniční stráž. Dnes je to všestranný pracovní pes. Ale pozor – takový vlčák vyžaduje velmi kvalitní výcvik.


4. Bully kutta

Ve světě toto plemeno nazývají pákistánským buldokem, tedy z evropského Pakistani bully dog (pákistánský býčí pes). Bully kutta je silný, vytrvalý a mrštný pes. Stavbou těla připomíná předky německého a evropského mastifa, proto jsou představitele tohoto plemene velice agresivní a obtížně se trénují. Mezinárodní kynologická federace (FCI) ho dosud neuznala.


Foto: Wikimedia

5. Rotvajler

Plemeno psů je známé jako velmi útočné. Rotvajler má extrémně silný stisk a díky tomu je řazen mezi světově nejagresivnější psy. Toto plemeno není vhodné jako domácí mazlíček, uplatní se spíš jako spolehlivý hlídač. 


Rotvajler a 2,5m vysoký plot:

6. Americký buldok

Americký buldok je psí plemeno vyšlechtěné převážně k býčím zápasům. Pes s čtvercovou hlavou a širokou hrudí se vyznačuje silnou a svalnatou atletickou postavou. Toto plemeno je známé pro jeho výborné hlídací schopnosti, oddanost a schopnost porozumění. Majitelé si však musí dát pozor na jeho vrozenou tvrdohlavost, která může přinutit psa k útoku i na svého pána. To je zřejmě rovněž důvodem, proč není americký buldok rovněž oficiálně uznané FCI.


ČTĚTE TAKÉ: Jak zvířata pomáhají lidem?

7. Kanárská doga

Velký pes, který dobře reaguje na povely pána a je určen především na hlídání a zahánění hospodářských zvířat. Kanárská doga vyžaduje včasnou sterilizaci a stálý výcvik. V opačném případě bude pes velmi agresivní a těžko zvladatelný.


Foto: Wikimedia

8. Anglický bulteriér

Bulteriéři disponují mimořádně svalnatým tělem, čímž budí dojem mohutnosti. Jsou známí svým temperamentem, oddaností a odvahou. Avšak i dobře vycvičený a správně vychovaný bulteriér může bezdůvodně zaútočit na svého pána.


Foto: Wikimedia


Foto: Wikimedia

I bojové plemeno může být domácím mazlíčkem, ale je potřeba věnovat mu potřebnou výchovu a výcvik:

9. Rhodéský ridgeback

Ridgeback - původem z Jihoafrické republiky a byl vyšlechtěn jako lovecký pes. Je to velmi moudrý a přátelský pes, avšak velice agresivně reaguje na cizí lidi.


Foto: Flickr (CC BY 2.0)

10. Tosa-inu

Tosa-inu je velmi statné a impozantní plemeno, které bylo původně vyšlechtěno v Japonsku jako bojový pes. Tosa-inu je velice sebevědomý, vyrovnaný, inteligentní a klidný pes. I přesto je v některých zemích chov tohoto plemena zakázán.


Foto: Wikimedia

11. Dalmatin

Dalmatin patří k nejstarším psím plemenům na světě, původem pochází z Chorvatska. Toto plemeno je velmi živé, aktivní a potřebuje hodně výcviku. Dokáže svého pána chránit za každou cenu. Tato vrozená věrnost a houževnatost asi napomáhá řadit se mezi nejhrozivější psy. Jsou navíc inteligentní, mají vynikající paměť a silný pud sebezáchovy.


12. Německý boxer

Boxer je velmi statným plemenem, které se odjakživa používá k lovu i obraně. Postupem času byl stále častěji využíván jako služební a rodinný pes. Nemá sice tak agresivní povahu jako dalmatin, ale může být velmi nebezpečný.


ČTĚTE TAKÉ: Vojenský pes zraněný v Afghánistánu obdržel v Londýně nejvyšší vyznamenání

13. Čau čau

Čau čau má stejně jako dalmatin velmi starý původ a pochází z Číny. Tibetští mnichové ochočili plemeno čau čau k hlídání lamp a Číňané dokonce upravovali jejich maso jako pokrm. Tento pes sice vypadá jako plyšová hračka, ale může být velmi agresivní. Je tvrdohlavý a uznává pouze jednoho pána.


14. Aljašský malamut

Tito psi jsou velmi milí, dobrosrdeční a aktivní. Pokud jsou znudění, mohou začít ničit, na co přijdou.
Aljašský malamut se vyznačuje svou odolností a spolehlivostí. Potřebuje hodně výcviku, pohyb, pozornost a samozřejmě neustálou péči.


Foto: Wikimedia

15. Husky

Sibiřský husky je menší kompaktní pes. Není to typ na mazlení ani nevinné hraní. Husky je velmi elegantní pes, který překypuje energii, má rád svobodu a při dobrém výcviku je oddaný svému pánovi. Podle nejnovějších studií zřejmě není příliš spolehlivý pro účely hlídání a ochrany.


16. Německý ovčák

Německý ovčák pochází z Německa a je nejrozšířenějším plemenem psa na světě. Nejvíc je využíván ve službách policie, armády a kinematografie. Jde o jednoho z nejsilnějších a nejobratnějších psů, jehož stisk může mít sílu i 1060 Newtonů. U ovčáka je třeba dbát na řádnou výchovu, neboť má vrozenou chuť útočit nejen na zvířata, ale i na lidi.


Španělští K9 v akci:


Autor: ALE