Pracovní využití psů je mnohostranné - od loveckých či pasteveckých přes záchranné a policejní služby až k psům, kteří pomáhají lidem s různorodými handicapy. Každý pes může být za určitých podmínek nebezpečný, ale někteří jsou přirozeně nebezpečnější než ostatní. 

Nedostatečná socializace a špatný výcvik můžou transformovat vašeho roztomilého miláčka na nebezpečné zvíře. Pokud hledáte mírumilovného psa, který by neublížil ani mouše, ale nemáte čas řádně jej vycvičit a vychovat, těmto 16 plemenům se rozhodně vyhněte:

1. Pitbull

Původně byl tento americký psík určen pro štvanice býků a medvědů. Pes je nebojácný a má rád každého protivníka. Svou kořist drží v čelistech, dokud ji nezabije. Proto je dnes nejčastěji využíván jako bodyguard a na psí zápasy. Pozor - není oficiálně uznaným plemenem a v rukou špatného a nezkušeného majitele může být velice nebezpečný.


Foto: Wikimedia

Co dokáže Pitbull:

2. Dobrman

Pokud má tento pes profesní výcvik, je to skvělý ochranář, vždy věrný a inteligentní. I přesto není nejvhodnějším psem pro ochranu vaší rodiny. Když je drážděn, může začít být agresivní. Pokud ignorujeme jeho výstražné štěkání, neváhá zaútočit.


3. Československý vlčák

Jak už samotný název napovídá, jde o plemeno vzniklé zkřížením německého ovčáka a karpatského vlka. Každý pes, který je křížený s vlkem, je přirozeně velmi agresivní. Tento druh vlčáka je velmi temperamentní, vytrvalý a aktivní pes milující pohyb. Dříve byl využíván především pro armádní účely, především pro pohraniční stráž. Dnes je to všestranný pracovní pes. Ale pozor – takový vlčák vyžaduje velmi kvalitní výcvik.


4. Bully kutta

Ve světě toto plemeno nazývají pákistánským buldokem, tedy z evropského Pakistani bully dog (pákistánský býčí pes). Bully kutta je silný, vytrvalý a mrštný pes. Stavbou těla připomíná předky německého a evropského mastifa, proto jsou představitele tohoto plemene velice agresivní a obtížně se trénují. Mezinárodní kynologická federace (FCI) ho dosud neuznala.


Foto: Wikimedia

5. Rotvajler

Plemeno psů je známé jako velmi útočné. Rotvajler má extrémně silný stisk a díky tomu je řazen mezi světově nejagresivnější psy. Toto plemeno není vhodné jako domácí mazlíček, uplatní se spíš jako spolehlivý hlídač. 


Rotvajler a 2,5m vysoký plot:

6. Americký buldok

Americký buldok je psí plemeno vyšlechtěné převážně k býčím zápasům. Pes s čtvercovou hlavou a širokou hrudí se vyznačuje silnou a svalnatou atletickou postavou. Toto plemeno je známé pro jeho výborné hlídací schopnosti, oddanost a schopnost porozumění. Majitelé si však musí dát pozor na jeho vrozenou tvrdohlavost, která může přinutit psa k útoku i na svého pána. To je zřejmě rovněž důvodem, proč není americký buldok rovněž oficiálně uznané FCI.


ČTĚTE TAKÉ: Jak zvířata pomáhají lidem?

7. Kanárská doga

Velký pes, který dobře reaguje na povely pána a je určen především na hlídání a zahánění hospodářských zvířat. Kanárská doga vyžaduje včasnou sterilizaci a stálý výcvik. V opačném případě bude pes velmi agresivní a těžko zvladatelný.


Foto: Wikimedia

8. Anglický bulteriér

Bulteriéři disponují mimořádně svalnatým tělem, čímž budí dojem mohutnosti. Jsou známí svým temperamentem, oddaností a odvahou. Avšak i dobře vycvičený a správně vychovaný bulteriér může bezdůvodně zaútočit na svého pána.


Foto: Wikimedia


Foto: Wikimedia

I bojové plemeno může být domácím mazlíčkem, ale je potřeba věnovat mu potřebnou výchovu a výcvik:

9. Rhodéský ridgeback

Ridgeback - původem z Jihoafrické republiky a byl vyšlechtěn jako lovecký pes. Je to velmi moudrý a přátelský pes, avšak velice agresivně reaguje na cizí lidi.


Foto: Flickr (CC BY 2.0)

10. Tosa-inu

Tosa-inu je velmi statné a impozantní plemeno, které bylo původně vyšlechtěno v Japonsku jako bojový pes. Tosa-inu je velice sebevědomý, vyrovnaný, inteligentní a klidný pes. I přesto je v některých zemích chov tohoto plemena zakázán.


Foto: Wikimedia

11. Dalmatin

Dalmatin patří k nejstarším psím plemenům na světě, původem pochází z Chorvatska. Toto plemeno je velmi živé, aktivní a potřebuje hodně výcviku. Dokáže svého pána chránit za každou cenu. Tato vrozená věrnost a houževnatost asi napomáhá řadit se mezi nejhrozivější psy. Jsou navíc inteligentní, mají vynikající paměť a silný pud sebezáchovy.


12. Německý boxer

Boxer je velmi statným plemenem, které se odjakživa používá k lovu i obraně. Postupem času byl stále častěji využíván jako služební a rodinný pes. Nemá sice tak agresivní povahu jako dalmatin, ale může být velmi nebezpečný.


ČTĚTE TAKÉ: Vojenský pes zraněný v Afghánistánu obdržel v Londýně nejvyšší vyznamenání

13. Čau čau

Čau čau má stejně jako dalmatin velmi starý původ a pochází z Číny. Tibetští mnichové ochočili plemeno čau čau k hlídání lamp a Číňané dokonce upravovali jejich maso jako pokrm. Tento pes sice vypadá jako plyšová hračka, ale může být velmi agresivní. Je tvrdohlavý a uznává pouze jednoho pána.


14. Aljašský malamut

Tito psi jsou velmi milí, dobrosrdeční a aktivní. Pokud jsou znudění, mohou začít ničit, na co přijdou.
Aljašský malamut se vyznačuje svou odolností a spolehlivostí. Potřebuje hodně výcviku, pohyb, pozornost a samozřejmě neustálou péči.


Foto: Wikimedia

15. Husky

Sibiřský husky je menší kompaktní pes. Není to typ na mazlení ani nevinné hraní. Husky je velmi elegantní pes, který překypuje energii, má rád svobodu a při dobrém výcviku je oddaný svému pánovi. Podle nejnovějších studií zřejmě není příliš spolehlivý pro účely hlídání a ochrany.


16. Německý ovčák

Německý ovčák pochází z Německa a je nejrozšířenějším plemenem psa na světě. Nejvíc je využíván ve službách policie, armády a kinematografie. Jde o jednoho z nejsilnějších a nejobratnějších psů, jehož stisk může mít sílu i 1060 Newtonů. U ovčáka je třeba dbát na řádnou výchovu, neboť má vrozenou chuť útočit nejen na zvířata, ale i na lidi.


Španělští K9 v akci:


Autor: ALE