KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

2000 let staré texty odhalují, jak první čínský císař hledal věčný život

Čchin Š'-chuang-ti, který se pyšnil titulem prvního císaře sjednocené Číny, údajně prohlásil, že jeho dynastie potrvá po „10 000 generací“. A o pravdivosti své předpovědi se podle všeho chtěl přesvědčit na vlastní oči. Jak uvádí čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua, nedávná analýza 2000 let starých textů pocházejících z obdoby jeho vlády odhalila jeho obsesi v honbě za nalezením elixíru, který by mu přinesl věčný život.

...

Zmíněné dokumenty jsou součástí souboru zhruba 36 000 dřevěných destiček popsaných starověkou kaligrafií, který byl v roce 2002 nalezen v čínské provincii Chu-nan. Tyto dřevěné destičky, které se ve starověké Číně běžně používaly jako medium pro psaní, pochází z období mezi lety 259 a 210 př. n. l., což je období, kdy vládl také Čchin Š'-chuang-ti, který zemi sjednotil a až do roku 210 př. n. l. svou moc pevně držel.

Archeolog Chunlong Zhang z institutu archeologie provincie Chu-nan zkoumal 48 z těchto destiček a nalezl texty týkající se výkonného nařízení vydaného císařem, které jeho podřízeným nakazovalo, aby pátrali po elixíru věčného života, který by mu umožnil nekonečný život. Podle BBC texty vyjadřují „různé rozpačité odpovědi regionálních vlád, kterým se klíč k věčnému životu nepodařilo nalézt“.


Tyto dokumenty mají velkou hodnotu zejména pro historiky, protože podle Zhanga svědčí o síle Čchin Š'-chuang-tiova vedení. „Rozeslání výkonného nařízení v dobách starověku, kdy ještě nebyly vyvinuty prostředky pro přepravu a komunikaci, vyžadovalo vysoce efektivní správu a silnou výkonnou moc,“ uvádí.

Čchin Š'-chuang-ti se narodil v době, kdy byla Čína rozdělena na sedm vzájemně válčících regionů. Díky své odhodlanosti a agresivitě si však postupně dokázal zbylých 6 regionů podmanit a o 25 let později se stal prvním císařem nového centralizovaného státu.

Jak uvádí historik Claudius Cornelius Müller v Encyclopædii Britannica, za jeho vlády došlo ke standardizaci měny i měrných jednotek, stavěly se cesty a kanály a jednotlivé pevnosti na hranici byly propojeny, aby vytvořily Velkou čínskou zeď. Po celou dobu své vlády však nade vše ostatní usiloval o nalezení věčného života. Na Východočínské moře vyslal expedici, která mu měla zmíněný elixír přinést, a když neuspěla, postavil její členy před soud.


Čchin Š'-chuang-ti svůj mýtický elixír samozřejmě nikdy nenalezl. Zemřel v roce 210 př. n. l. ve věku 49 let. První císař Číny však nevěřil, že smrt je konečnou zastávkou. Jeho velkolepé mauzoleum bylo zdobeno slavnou terakotovou armádou, která ho měla chránit na cestě posmrtným životem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek