KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

25 zajímavostí, které jste nevěděli o 2. světové válce

Od nacistů kradoucích harvardskou bojovou píseň po 12 letého vojáka, který byl dekorován purpurovým srdcem. Tady je 25 zajímavých skutečností a faktů, které jste doteď o druhé světové válce možná vůbec netušili.

...

25. Druhá světová válka byla tím nejničivějším vojenským konfliktem v celé lidské historii. Stála víc peněz, zničila víc majetku a zabila víc lidí, než jakákoliv jiná válka před tím i potom.

24. Z každých pěti německých vojáků, kteří padli v boji v druhé světové válce, zahynuli čtyři na východní frontě, což jen dokazuje brutalitu a krutost, s jakou se na frontě proti Sovětům bojovalo.

23. Celých 80 % mužů, kteří se narodili v Sovětském svazu v roce 1923, druhou světovou válku nepřežilo.

22. Max Heiliger bylo fiktivní jméno, které SS použila k vytvoření bankovního účtu, na který poté nacisté vložili peníze, zlato a šperky odebrané evropským židům.

21. Původní zkratka Národní socialistické politické strany byla „Nasos“. Slovo „Nacistická“ vzniklo z bavorského slova, které znamená „jednoduchý (člověk)“, nebo ne příliš chytrý a poprvé jej použil jako posměšek novinář Konrad Heiden.


Adolf Hitler a členové NSDAP v roce 1930; Foto: Wikipedia

20. V roce 1935 britský inženýr Robert Watson-Watt pracoval na „paprsku smrti“, který by zničil nepřátelské letadlo pomocí rádiových vln. Místo původního „paprsku smrti“ ale vznikl radar, neboli „rádiová detekce a vytyčování (trasy)“.

19. Ze 40 tisíc námořníků, kteří během druhé světové války sloužili na německých ponorkách (u-boat), se domů vrátilo pouze 10 tisíc. Zejména v druhé polovině války Němci ztratili svou původní převahu v Atlantiku a hlubinné miny i spojenecká letadla si na německých námořnících začaly vybírat svou daň.

18. Během obléhání Leningradu zemřelo víc Rusů (vojáků i civilistů), než kolik za celou válku dohromady ztratila americká a britská armáda svých vojáků. Situace v městě byla tak tristní, že lidé, kteří v zimních měsících umírali na hlad a podchlazení, zůstávali ležet na ulicích, protože je neměl kdo odnášet.

17. V letech 1940 až 1945 vzrostl rozpočet ministerstva obrany Spojených států amerických z 1,9 miliardy dolarů na 59,8 miliardy dolarů.

16. Letecké síly byly v druhé světové válce přímou součástí armády a vlastní separátní vojenskou jednotkou se staly až po válce.

15. V roce 1941 si americký vojín vydělal 21 dolarů (525 Kč) měsíčně. V roce 1942 mzda vzrostla více než dvojnásobně na 50 dolarů (1250 Kč).

14. Spojené státy americké během druhé světové války vyprodukovaly celkem více než 650 tisíc džípů, dále 300 tisíc vojenských letadel, 89 tisíc tanků, 3 miliony kulometů a 7 milionů pušek.


Jeep Willys, jeden ze symbolů druhé světové války; Foto: Wikimedia

13. Během druhé světové války se ve Spojených státech hamburgerům přezdívalo „Liberty Steaks“, protože „hamburger“ přišlo veřejnosti jako příliš německy znějící název.

12. Nacisté ukradli harvardský „fight song“ a použili jeho noty ke složení svého pochodu Sieg Heil.

11. William Hitler, synovec Adolfa Hitlera, sloužil během druhé světové válce u amerického námořnictva. Po skončení války si své jméno z praktických důvodů raději změnil.

10. Nacisté zabili na popravištích a v koncentračních táborech miliony Poláků. Nicméně některá polská batolata i děti se jim dle vzhledu zdály vhodné na poněmčení. Během války tak bylo z Polska uneseno na 50 tisíc dětí, které následně adoptovali noví němečtí rodiče.

9. Největší tanková bitva v historii lidstva se odehrála mezi Němci a Sověty v Kurském výběžku na východní frontě od 4. do 22. července 1943. Bitvy se dohromady zúčastnilo více než 3600 tanků na obou stranách.

8. Největší japonský okruh špionů nepůsobil během druhé světové války přímo ve Spojených státech, ale v Mexiku, odkud podával do Japonska informace o americké flotile v Atlantiku.

7. Drtivá většina německých válečných zločinců se na konci války vydávala za uprchlíky a skrývala v uprchlických táborech, díky čemuž unikli potrestání a dostali se na svobodu. Řada jich také úspěšně unikla do Jižní Ameriky (zejména Argentiny).

6. Před tím, než se nacistické Německo rozhodlo řešit židovskou otázku tím, že židy bude plynovat v koncentračních táborech, existoval reálný návrh na jejich odsunutí na Madagaskar.

5. Pokud by i po svržení druhé atomové bomby na Japonsko císař odmítl kapitulovat, měla přijít na řadu ještě třetí atomová bomba, jejímž cílem mělo být dle plánu hlavní japonské město Tokio.


Americké atomové bomby svržené na Japonsko; Foto: Wikimedia

4. Calvinu Grahamovi bylo pouhých 12 let, když se pod falešným věkem dostal do amerického námořnictva. Než námořnictvo zjistilo, jak je doopravdy starý, stihl už Calvin získat hned dvě vyznamenání, bronzovou hvězdu a purpurové srdce.

3. Celá řada zemí, které se druhé světové války účastnily, má jako její začátek stanoveno jiné datum či jiný měsíc podle toho, kdy se do konfliktu oficiálně přidaly, nebo jim oficiálně byla vyhlášena válka. Historici se nicméně shodují na tom, že druhá světová válka doopravdy vypukla 1. září 1939, kdy nacistické Německo pod falešnou záminkou napadlo Polsko.

2. Nicméně existují i historikové, podle kterých druhá světová válka vypukla už 18. září 1931, kdy Japonsko zahájilo invazi do Mandžuska.

1. Hypotézy některých učenců dokonce hovoří o tom, že druhá světová válka nebyla samostatným konfliktem, ale šlo jen o pokračování první světové války po dvacetileté pauze, kdy jednotlivé mocnosti znovu nabíraly ekonomickou a vojenskou sílu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Ještě že je to za námi a doufám, že se to již nebude opakovat. Ovšem agrese některých světových velmocí je bohužel i v současnosti dost velká.