KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

3 sexistické mýty o lidském mozku, které již věda vyvrátila

Ženy v současné době po celém světě bojují o ty nejdůležitější pozice, ať už se jedná o kandidátku na prezidenta Spojených států, premiérku Velké Británie, předsedkyni amerického Federálního rezervního systému či vedoucí Mezinárodního měnového fondu. Těmto pozicím ještě před několika lety dominovali téměř výhradně muži, ale nyní je vidět, že i ženy je dokáží úspěšně zastávat. Jenže kvůli genderovým stereotypům jsou ženy často vnímány jako méně progresivní a naopak spíše emočně inteligentní a intuitivní, což podle těchto stereotypů naopak chybí mužům. Jak je to ale s lidským mozkem v tomto ohledu doopravdy?

...

Podle rozsáhlých studií provedených na McMasterské, Pensylvánské či Cambridgské univerzitě jsou mezi ženským a mužským mozkem rozdíly jak ve struktuře, tak v chemickém složení. Mužský a ženský mozek například reaguje odlišně na stres a emocionální vzpomínky zpracovává rozličným způsobem. Tyto drobné rozdíly se však často značně nafukují a odvádějí pozornost od opravdu důležitých zjištění, která pro nás výzkumy věnující se funkci mozku mají. Podívejme se nyní na některé z nejrozšířenějších mýtů:

1. Ženy jsou lepší v multitaskingu

Tato teorie je založena na skutečnosti, že levá a pravá strana mozkové kůry je u žen propojena hustěji než u mužů. To znamená, že informace, které mozek vysílá, se mohou z jedné do druhé hemisféry dostávat lépe. Muži mají zase silnější spoje mezi přední a zadní částí mozku.

Ve skutečnosti však ani mužský, ani ženský mozek nefunguje tak, že by dokázal bez problémů řešit více věcí najednou. Namísto toho, aby řešil dva úkony ve stejnou dobu, mezi nimi jen rychle přepíná. V jedné ze studií věnujících se tomuto fenoménu bylo zkoumáno celkem 120 mužů a 120 žen.

U mužů byl při multitaskingu snížen výkon o 77 %, u žen se jednalo o 66 %, což není nijak velký rozdíl. Obecně je proto pro obě pohlaví lepší multitaskingu se zcela vyhnout, protože je mnohem efektivnější plnit úkoly jednotlivě a v plném rozsahu. Když totiž děláme hodně věcí najednou, může to vést ke stresu.

Navíc to, že jsou ženy schopny dělat najednou více věcí (vařit, žehlit, líčit se a u toho se ještě starat o děti) je spíše věcí zvyku a rutiny. Že tímto způsobem muži tradičně nefungují, neznamená, že by toho v případě nebyli schopni.


2. Ženy jsou méně soutěživé

Jednou ze základních teorií je, že jsou ženy méně soutěživé kvůli větším účinkům estrogenu a oxytocinu a menšímu vlivu mužského hormonu testosteronu. Nicméně chemické látky v mozku se liší u všech jednotlivců navzájem, nikoliv jen u mužů a žen. Tím pádem je různá i úroveň soutěživosti. Pokus provedený na Stockholmské ekonomické škole se pokusil potvrdit předchozí tvrzení, že jsou muži více soutěživí než ženy.

Testy byly provedeny ve Švédsku, které je co se týče rovnosti mužů a žen řazeno mezi první 4 země na světě. Výsledky ukázaly, že napříč různorodými aktivitami byla soutěživost u obou pohlaví stejná. Neuroložka Gina Ripponová z Astonské univerzity nedávno napsala, že „mozky novorozených chlapců a děvčat jsou si velmi podobné,“ a „případné malé rozdíly jsou výsledkem vlivů prostředí, nikoliv výsledkem biologických predispozic.“


3. Ženy jsou emočně inteligentnější

Jeden z hlavních rozdílů mezi mužským a ženským mozkem spočívá v orbitofrontální kůře a limbickém systému. Tento systém se podílí na zpracovávání a vyjadřování emocí a podle některých studií byl při srovnání obou pohlaví rozvinutější v dospělém mozku žen. To vedlo vědce k přesvědčení, že ženy zřejmě dokáží lépe formulovat své pocity a intuitivně chápat pocity druhých.

Opět se však jedná pouze o rozšířený mýtus. Vlastnosti, jakými jsou empatie a soucit, se mohou lišit dle různých okolností, díky kterým mohou rozdíly mezi oběma pohlavími vymizet úplně. Důležité komponenty emocionální inteligence, jako interpersonální dovednosti a empatie, patří navíc mezi ty schopnosti, které se v průběhu času může naučit každý z nás bez ohledu na pohlaví.

Je zřejmé, že si každý z nás vede jinak v tom, jak si vysvětlujeme určité emoce, ale je špatné si myslet, že je to právě kvůli rozdílům mezi pohlavími. Vědecká zjištění ohledně mozku jsou pouhým vodítkem, nikoliv nutně deterministickou záležitostí a proto na jejich základě není možné podporovat zjednodušená vysvětlení ohledně genderových stereotypů. Je na čase, abychom se zbavili těchto sexistických mýtů a vytvořili prostředí, ve kterém budou moci úspět a růst obě pohlaví.


Autor: ElS

Zdroj: World Economic Forum

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek