KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

500 let stará škeble odhalila znepokojivé důkazy o klimatických změnách

Znepokojující efekt klimatických změn byl zaznamenán již i na nejdéle žijícím živočichovi světa, a to konkrétně na škebli z Islandu, která může žít více než 500 let. Vědci zkoumali letokruhy na povrchu její schránky a odhalili dramatický posun v interakci mezi Atlantským oceánem a atmosférou.

...

Škeble poukázala na změny v oceánu v posledním tisíciletí

Ještě před průmyslovým obdobím, které započalo před 200 lety, byly atmosférické výkyvy zaznamenané na schránkách jedlých měkkýšů způsobeny přírodními změnami v oceánu, vulkanickými erupcemi a slunečním zářením.

Jenže jakmile začali lidé vytvářet velké množství skleníkových plynů v období industrializace, v oceánu i v atmosféře došlo ke značným změnám. Spoluautor studie profesor Ian Hall uvedl, že škeble dovolila vědcům vytvořit si obraz o historii oceánů v posledním tisíciletí.

„Tato škeble vytváří letokruhy podobně jako strom,“ uvedl Hall. „Letokruhy u stromů představují absolutně přesnou chronologii, díky které lze rekonstruovat teplotní změny. Z oceánů jsme nikdy před tím nebyli schopni takovéto informace získat,“ dodal profesor.

Atmosféra se otepluje mnohem rychleji než před průmyslovou revolucí

Odborník uvedl, že je atmosféra s oceány „úzce spojena,“ a společně ovlivňují teploty na planetě. Jenže jejich vzájemná interakce se dle informací, které byly získány díky stovky let staré škebli, od roku 1 800 změnila. „Atmosféra se mnohem rychleji otepluje a zároveň ovlivňuje i proměnlivost oceánu,“ řekl profesor Hall.


Nejstarší škeble světa, jejíž jméno vědci odhadli na 507 let. Během výzkumu v roce 2013 škebli pojmenovanou Ming bohužel usmrtili. Foto: The Independent

„Umělá proměnlivost klimatu je velmi znepokojující,“ podotkl Hall s tím, že výzkum vývoje atmosféry a oceánů za pomoci škeblí může usnadnit předpověď změn klimatu do budoucnosti. V průběhu studie shromáždily vědecké týmy z Cardiffské a Bangorské univerzity živé i zkamenělé škeble latinsky pojmenované jako Artica Islandica z oblasti na severu Islandu.

Vědci studovali chemii v letokruzích celkem 21 škeblí, což dopomohlo ke zjištění chemických změn v oceánech v přesnějším časovém intervalu než kdykoliv před tím. Další studie, která byla publikována minulý týden, zjistila, že je globální oteplování v bodě „odkud už není cesty zpátky“. Podle tohoto výzkumu je navíc dopad tohoto jevu stále všeobecně podceňován.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

Foto: Margaret Pizer/VASG

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek