KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

500 let stará škeble odhalila znepokojivé důkazy o klimatických změnách

Znepokojující efekt klimatických změn byl zaznamenán již i na nejdéle žijícím živočichovi světa, a to konkrétně na škebli z Islandu, která může žít více než 500 let. Vědci zkoumali letokruhy na povrchu její schránky a odhalili dramatický posun v interakci mezi Atlantským oceánem a atmosférou.

...

Škeble poukázala na změny v oceánu v posledním tisíciletí

Ještě před průmyslovým obdobím, které započalo před 200 lety, byly atmosférické výkyvy zaznamenané na schránkách jedlých měkkýšů způsobeny přírodními změnami v oceánu, vulkanickými erupcemi a slunečním zářením.

Jenže jakmile začali lidé vytvářet velké množství skleníkových plynů v období industrializace, v oceánu i v atmosféře došlo ke značným změnám. Spoluautor studie profesor Ian Hall uvedl, že škeble dovolila vědcům vytvořit si obraz o historii oceánů v posledním tisíciletí.

„Tato škeble vytváří letokruhy podobně jako strom,“ uvedl Hall. „Letokruhy u stromů představují absolutně přesnou chronologii, díky které lze rekonstruovat teplotní změny. Z oceánů jsme nikdy před tím nebyli schopni takovéto informace získat,“ dodal profesor.

Atmosféra se otepluje mnohem rychleji než před průmyslovou revolucí

Odborník uvedl, že je atmosféra s oceány „úzce spojena,“ a společně ovlivňují teploty na planetě. Jenže jejich vzájemná interakce se dle informací, které byly získány díky stovky let staré škebli, od roku 1 800 změnila. „Atmosféra se mnohem rychleji otepluje a zároveň ovlivňuje i proměnlivost oceánu,“ řekl profesor Hall.


Nejstarší škeble světa, jejíž jméno vědci odhadli na 507 let. Během výzkumu v roce 2013 škebli pojmenovanou Ming bohužel usmrtili. Foto: The Independent

„Umělá proměnlivost klimatu je velmi znepokojující,“ podotkl Hall s tím, že výzkum vývoje atmosféry a oceánů za pomoci škeblí může usnadnit předpověď změn klimatu do budoucnosti. V průběhu studie shromáždily vědecké týmy z Cardiffské a Bangorské univerzity živé i zkamenělé škeble latinsky pojmenované jako Artica Islandica z oblasti na severu Islandu.

Vědci studovali chemii v letokruzích celkem 21 škeblí, což dopomohlo ke zjištění chemických změn v oceánech v přesnějším časovém intervalu než kdykoliv před tím. Další studie, která byla publikována minulý týden, zjistila, že je globální oteplování v bodě „odkud už není cesty zpátky“. Podle tohoto výzkumu je navíc dopad tohoto jevu stále všeobecně podceňován.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek