KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

7 prostředků sebeobrany pro každou ženu

Žádná z nás nechce myslet na to, že bychom se mohly ocitnout v nebezpečí. Nikdy ale není na škodu být opatrná a mít s sebou účinný prostředek sebeobrany. I když nikdy žádnou z těchto možností nevyužijete, budete se cítit bezpečněji a uvolněněji, kdykoli se budete vracet domů pozdě večer nebo budete procházet sama temnou uličkou.

...


Mobilní aplikace

Moderní doba nabízí i moderní prostředky sebeobrany. Aplikace mohou vysílat informace o vaší poloze rodině i záchranné službě. Navíc mohou spustit sirénu a přivolat tak pomoc.

Například Family Locator sleduje váš pohyb a poskytuje informace vašim nejbližším. Poskytuje možnost bezplatných SOS zpráv. Výborně se hodí pro ty, kteří chtějí mít bezpečí svých dětí pod kontrolou, ale využít aplikaci může kdokoli, kdo se chce cítit bezpečněji.


Kapesní siréna


© Vigiliant/Facebook

Vypadá jako obyčejný přívěsek na klíče. U přívěšku je pojistka, pokud ji vytáhnete, spustí se hlasitý a nepříjemný zvuk sirény. Siréna sice útočníka neodzbrojí, ale může ho vyděsit a přivolat na pomoc ostatní. U některých modelů je součástí přívěsku i svítilna.

Existují i takové modely sirény, které vypadají jako plyšová hračka, kterou si můžete připnout jako ozdobu na kabelku. Tak ji máte vždy po ruce vy nebo vaše dítě. V případě ohrožení stačí zatáhnout za šňůrku, kterou má plyšák mezi nohama a rozezní se hlasitý signál.

 

Šperky s tísňovým tlačítkem


© Blingsting/Facebook

Ozdoby, které na první pohled vypadají jako obyčejné prsteny, přívěšky nebo náramky. Pokud ale stiskněte tlačítko, záchranné služby přijmou vaše souřadnice a vyšlou pomoc.

Například prsten Nimb vysílá SOS signál společně se souřadnicemi, na nichž se nacházíte, a to i v případě, že tlačítko nemůžete stále tisknout. Elegantní a přitom praktický je i náramek Safelet, který v případě nouze upozorní polici.


© Mace Brand/Facebook

Většina těchto šperků bohužel zatím není k dostání přes české obchody.


Pepřový sprej


© Mace Brand/Facebook

Při výstřelu na útočníka způsobí slzení očí a podráždění dýchacích cest. Při nákupu věnujte pozornost tomu, jaká účinná látka se ve spreji nachází.

Pokud je účinná látka ve spreji CN (chloracetofenon) a CS (chlorbenzalmalondinitril), sprej bude neúčinný na lidi pod vlivem alkoholu a narkotických látek, neúčinkuje ani na psy.

Pokud je účinnou látkou OC (výtažek z pálivé papriky) nebo její syntetická podoba IPC, bude sprej fungovat na všechny bez rozdílu.


© Taser/Facebook

Sprej můžete koupit v několika podobách:

Pěnové a gelové spreje vytvoří úzký paprsek, který útočníka oslepí hustou pěnou nebo gelem. Může být použit v uzavřeném a stísněném prostoru, například v autě.

Aerosolový rozprašovač se bude hodit proti skupině útočníků, použít lze i na jejich psy. Nelze je ale použít proti větru ani z těsné blízkosti.

Inkoustový sprej můžete použít i ve větrném počasí i v uzavřeném prostoru. Vytvoří úzký paprsek, pro lepší zamíření se u některých nachází laserové ukazovátko a svítilna.

Poslední variantou jsou kombinované aerosol-inkoustové spreje. Paprsek tu je širší než u inkoustových sprejů a lze ho použít i proti větru.

Některé modely jsou maskované jako rtěnka nebo třeba telefon, takže jednak mohou posloužit za elegantní módní doplněk a navíc nepřitáhnou pozornost útočníka a nevarují ho tak.

Dosah všech sprejů je zhruba 3 metry.

Velkým plusem je, že na tuto „zbraň“ nepotřebujete povolení. Proč ji tedy ještě nemáte?


Taser


© Taser/Facebook

Taser neboli elektrický paralyzér je velice účinný. Vypouští desítky tisíc voltů a vyvolává svalovou paralýzu a silné bolesti.

Použít lze pouze tehdy, jste-li s útočníkem v těsném kontaktu. Musíte ho mít doslova na dosah ruky. Taser nebude fungovat skrz tlustou vrstvu oblečení, zaměřte se proto na odkrytou část těla.

Nemusíte se bát, že by elektrický výboj udeřil i vás, výboj probíhá pouze mezi dvěma elektrodami taseru.


© macdigger

Kromě klasických paralyzérů vyžadujících blízký kontakt s útočníkem, existují i takové, které vystřelí harpunu na vzdálenost až 4,5 metru. Se zamířením pomůže laserové ukazovátko.


© macdigger

Tasery se mohou maskovat za mobilní telefony, rtěnky nebo lucerny, které dokonce nepřítele dokážou na okamžik oslepit a vám tak poskytnou čas k zamíření.

Povolení k této „zbrani“ nepotřebujete.


Plynové pistole


© Umarex/Facebook

Plynové zbraně (revolvery) obsahují stejné látky jako i spreje, takzvané „pepřové náboje“.

Některé modely nestřílí pouze plynové patroly, ale i gumové projektily.

Dosah zbraně je 3 až 7 metrů. Nelze použít v těsných uzavřených prostorech (například v autě).

K jejich vlastnictví nepotřebujete zbrojní průkaz, ale musíte být starší 18 let.

Existují i jednoduché jednorázové plynové pistole, jejich pořízení bude levnější a jednodušší.


Traumatická zbraň


© Стрелковый клуб "Реалист"/Facebook

Traumatická pistole vystřelí skutečný náboj s gumovým projektilem. Jejich účelem je omráčit, oslnit nebo zastrašit útočníka. Taková zbraň už ale může způsobit vážné zdravotní poškození, a proto se s ní musí nakládat velmi opatrně.

Dosah 3 až 5 metrů. Povolení je nutné.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek