KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

71 % celosvětových emisí je produkováno pouhou stovkou společností

Nová studie zabývající se skleníkovými plyny zjistila, že 71 % celosvětových emisí skleníkových plynů produkuje pouze 100 společností.

...

Podíl fosilních paliv na globálním oteplování se „zdvojnásobil“

Ve zprávě s názvem Carbon Majors Report 2017 organizace CDP (dříve Carbon Disclosure Project) a Climate Accountability Institute zveřejnily mnoho z nejhorších korporátních znečišťovatelů životního prostředí.

Studie tvrdí, že podíl fosilních paliv na globálním oteplování se „zdvojnásobil“, přičemž 71 % emisí metanu a oxidu uhličitého od roku 1988 vyprodukovalo pouze 100 společností.

„(Dvacet pět korporátních a státních subjektů je odpovědných za 51 % celosvětových průmyslových emisí skleníkových plynů. Všech 100 společností je pak odpovědných za 71 % celosvětových emisí skleníkových plynů,“ stojí ve zprávě.

Z uvedených 100 společností je 36 alespoň částečně vlastněno státem. Mezi tyto společnosti patří například Saudi Aramco, Gazprom, National Iranian Oil a Coal India. Ze soukromě vlastněných subjektů pak ve zprávě figurují například společnosti ExxonMobil, Shell, BP, Chevron, Peabody a Total.


Organizace CDP sleduje veřejně dostupné statistiky týkající se emisí metanu a oxidu uhličitého vyprodukovaných výrobci fosilních paliv. V některých případech zpřístupnily organizaci své údaje samotné společnosti dobrovolně.

Studie nenavrhuje řešení

Studie však nenavrhuje možná řešení, pomocí kterých by jednotlivé společnosti mohly svůj negativní dopad na životní prostředí omezit.

Extrakce paliva je dle zprávy čím dál více znepokojující činností z hlediska znečišťování životního prostředí. Od roku 1988 bylo do atmosféry vypuštěno více znečišťujících látek než za předcházejících 237 let.

„Pokud se bude trend v extrakci paliva následujících 28 let vyvíjet stejným způsobem jako během minulých 28 let, budou průměrné celosvětové teploty na cestě ke vzestupu o 4 °C… koncem tohoto století,“ varuje zpráva.

Na základě zprávy o dopadu na životní prostředí z roku 2014, kterou provedl Mezivládní panel pro změny klimatu, studie uvádí, že takový teplotní nárůst by vyústil ve „vyhynutí značného množství druhů“ a v „celosvětový nedostatek jídla“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek